Nemocnice v Náchodě musí letos najít úspory ve výši 23 milionů korun. Na snímku je nedávno opravené oddělení v nemocnici v Broumově, která spadá také pod Náchod.

Nemocnice v Náchodě musí letos najít úspory ve výši 23 milionů korun. Na snímku je nedávno opravené oddělení v nemocnici v Broumově, která spadá také pod Náchod. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Nemocnice v Náchodě šetří a propouští. Zhorší se péče, tvrdí kritici

  • 1
Špitál v Náchodě musí letos ušetřit nejvíc ze všech nemocnic spravovaných krajem, konkrétně 23 milionů. Kvůli tomu propouští dvě desítky sester či ošetřovatelů, padesáti lidem snižuje úvazek. Paradoxem je, že nemocnice se právě chystá na dostavbu za víc než miliardu korun.

Kritici tvrdí, že se úspory projeví na kvalitě péče. Nejvíc postiženým oddělením bude od června lůžková interna. Musí ji opustit kolem dvaceti zdravotních sester či ošetřovatelů. Podle nové personální vyhlášky ministerstva zdravotnictví stačí pro internu méně lidí, než zdejší oddělení dosud mělo.

Avšak ani zdravotníci, kterým se výpověď vyhnula, nijak nadšeni nejsou. "Vracíme se třicet let zpátky, bude to strašné. Pokládám za nesmysl, že propouštějí ošetřovatele, když tu máme těžké ležící pacienty," posteskla si zdravotní sestra pod podmínkou anonymity.

Propouštění zdravotníků v Náchodě

* nemocnice spravované krajem musí opustit kolem 50 lidí, zhruba polovina připadá na nemocnici v Náchodě
* dozorčí rada holdingu dala ředitelům nemocnic za úkol letos ušetřit 50 milionů korun (z předpokládaného celkového propadu 200 milionů korun), pro Náchod to znamená uspořit nejvíc ze všech - 23 milionů
* kromě propouštění zdravotníků a ošetřovatelů sáhla nemocnice i ke snižování úvazků, propustila některé zaměstnance v administrativě a hledá další úspory při nákupu zdravotnického materiálu či léků

"V noci se tu sestry nezastaví, musíme pacienty polohovat, jsou tu lidé s inkontinencí a podobně. Snad nám někoho přidají, pokud se ukáže, že to nefunguje," doufá zdravotnice. Podle ní panuje na oddělení nejistota, část lidí odešla raději sama.

Interna má 60 standardních lůžek. Na jedné stanici s 37 lůžky bude v novém režimu pracovat vždy dvojice sester, na druhé stanici s 23 lůžky bude dvojice v denní směně a jedna sestra na noc.

"U pacientů, kteří potřebují vyšší ošetřovatelskou péči, je lépe, když je personálu víc. Ve všech nemocnicích tvrdí, že se to dá zvládnout s počtem lidí podle vyhlášky. Propouštění je pro naše oddělení nepříznivé, ale nedá se nic dělat. Zbývající personál musí přidat a nahradit to," řekl primář interního oddělení Josef Jandík.

Část lidí odešla, další mají nižší úvazek

V nemocnici dostalo výpověď pro nadbytečnost celkem 21 zaměstnanců, sanitářů, sester i laborantů. Opustí nemocnici na konci května a dostanou odstupné.

Nemocnice po personálním auditu také dalším asi 50 zaměstnancům snížila úvazky, případně vypověděla dohody o pracovní činnosti. Odešlo též šest ze 70 nezdravotnických pracovníků.

Většina oddělení už má počty personálu podle vyhlášky, vyšší zůstaly jen tam, kde by to bránilo v zajištění provozu.

"Některé zaměstnance se podařilo umístit na jiné oddělení, snažili jsme se o to v případě, že bylo možné hledat alternativní řešení," uvedl mluvčí Oblastní nemocnice v Náchodě Lukáš Holub. Podle něj neexistují jiná řešení, nemocnice se musí přidržet vyhlášky o počtu lidí, kteří jsou k zajištění standardu péče nutní.

Poslankyně Soňa Marková (KSČM) kritizuje propouštění i ministerskou vyhlášku, která je podle ní v neprospěch pacientů: "V Náchodě víc akcentovali snahu o úspory než zájem pacienta. Tak velký skok nemůže být prospěšný. Nemocnice mají polovinu svých výdajů v personální oblasti, proto je pro ně nejjednodušší sáhnout do nich."

Podle ní tak vysoký tlak na nemocnice vznikl kvůli nové úhradové vyhlášce a dopadu DPH.

Do problémů se dostanou všechny špitály

Potíže mají letos všechny nemocnice, protože na základě nové úhradové vyhlášky dostanou méně peněz od pojišťoven. Mohou od nich reálně počítat jen s 92 procenty příjmů, jaké měly v roce 2011, přitom jim rostou náklady za energie či DPH.

Krajské nemocnice kvůli tomu nemohou počítat se 100 až 120 miliony korun, celkový propad se čeká až kolem 200 milionů. Dozorčí rada zdravotnického holdingu proto uložila ředitelům, aby ušetřili čtvrtinu z této částky, tedy 50 milionů.

Nemocnice v Náchodě letos musí škrtat nejvíc v kraji, protože je ze všech nejrozsáhlejší a také má největší podíl ambulancí.

"Právě v ambulancích je v důsledku úhradové vyhlášky největší propad. Je to paradoxní, protože záměrem pojišťoven, respektive ministerstva, bylo vyhnat lidi z nemocnic, snížit počet lůžek a nahradit to ambulancemi, ale úhradová vyhláška je výrazně restriktivní i vůči ambulancím," podivuje se krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

V Náchodě úspornými opatřeními ještě nedosáhli kýžených 23 milionů korun, a tak podle mluvčího Holuba hledají další možnosti v personální oblasti i třeba v nákupu služeb, léků, spotřebního zdravotnického materiálu a v jiných nákladech na provoz.

Náchodská nemocnice už nižší platby z pojišťoven pociťuje. Za první čtvrtletí letošního roku tyto příjmy oproti srovnatelnému období loni klesly o 15 milionů korun. V nákladech nemocnice za čtvrt roku uspořila 14 milionů.

Kumulovaná ztráta krajských nemocnic se letos blíží 250 milionům korun. Krajští zastupitelé zatím poslali do nemocnic 176 milionů, dalších 30 milionů určili jako rezervu pro nezbytné výdaje.

Náchod se chystá na dostavbu za miliardu

Náchodská nemocnice je v paradoxní situaci. Letos musí ušetřit nejvíc ze všech nemocnic v kraji. Přitom se připravuje na obří investici téměř 1,2 miliardy korun do své modernizace a dostavby.

Už letos se mají začít stavět čtyři budovy s několika operačními sály a 180 lůžky, ale zatím kraj čeká na otevření obálek s nabídkami dvou zájemců. Podle opozičních občanských demokratů je to megalomanská stavba, ale sociální demokraté ve vedení kraje i ředitel špitálu ji obhajují jako nevyhnutelnou.

"Zásadní je zcela havarijní stav všech sítí nemocnice a nerekonstruovatelný stav operačních sálů. V této podobě nemůže nemocnice dlouho fungovat dál, v podstatě se jen prohlubuje krize," uvedl k tomu už dříve ředitel náchodské nemocnice Miroslav Vávra.