Soud rozhodl, že tamní nemocnice nemusí zaplatit půl milionu korun a omluvit se. Ilustrační foto

Soud rozhodl, že tamní nemocnice nemusí zaplatit půl milionu korun a omluvit se. Ilustrační foto | foto: Koláž - iDNES.cz

Nemocnice nemusí platit za to, že dala tělo spálit bez souhlasu syna

  • 12
Petr Mikeš z Hradce Králové se až měsíc poté, co tělo jeho otce bez jeho vědomí zpopelnili, dozvěděl, že ho může pohřbít. U Krajského soudu v Hradci Králové se proto po tamní fakultní nemocnici domáhal omluvy a odškodného půl milionu korun.

Peníze proto, že prý nemohl splnit otcovo přání být pohřben do rodinné hrobky a má potom psychické problémy. Podle Mikeše nemocnice neměla svolení tělo vydat pohřební službě, která pohřbení obstarala. Soud ale v úterý jeho žalobu zamítl.

"Rozhodně nepochybil Ústav soudního lékařství jako část fakultní nemocnice," řekla soudkyně Věra Adámková. Kdyby však Petr Mikeš zažaloval město Hradec Králové, soud by zřejmě rozhodl jinak.

Tělo Josefa Mikeše našli lidé 30. října 2009 za jednou z budov královéhradecké univerzity. Protože bylo nutné ověřit, jestli nezemřel násilnou smrtí, státní zastupitelství nařídilo pitvu. Podle ní muž zemřel na krvácení do mozku.

Petr Mikeš, který byl v té době ve vězení, se o úmrtí otce dozvěděl 5. listopadu. Mezitím se snažil královéhradecký magistrát najít příbuzné, a když je nenašel, nechal tělo pohřební službě zpopelnit. Ta tak učinila 11. prosince. Jenže kvůli tomu, že se prováděla pitva, se s tělem mohlo nakládat až po souhlasu Okresního státního zastupitelství v Hradci. A to vydalo souhlas s pohřbením až 6. ledna 2010. Mikeš ho obdržel až 19. ledna. (podrobnosti o případu čtěte zde)

"Pokud by zažaloval město, tak by pravděpodobně uspěl," řekla soudkyně Adámková. Těžko však podle ní říct, zda by uspěl s požadavkem tak vysoké částky. "Rozhodně by to bylo na nějakou omluvu," dodala.

Mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková však uvedla, že město necítí pochybení: "Pracovníci magistrátu se v souladu se zákonem a v zákonné lhůtě do 96 hodin snažili na základě evidence obyvatel nalézt žijící příbuzné. Na trvalém bydlišti se nikdo nezdržoval a ani na dotaz pracovníků, kde se příbuzní nachází, nedokázali sousedé přesně odpovědět. Údajně se odstěhovali a nezanechali žádné spojení. Požádali jsme tedy smluvní pohřební službu, která pro město pohřby tohoto typu zajišťuje, aby pohřeb zajistila."

Také u soudu zaznělo, že pracovníci magistrátu byli na místě, kde Petr Mikeš před odchodem do vězení s otcem bydlel. "On asi sousedům neřekl, jaký bude jeho další osud. Řekl, že se odstěhoval, tak nikoho nesehnali, kdo by o něm věděl," uvedla soudkyně.

Mikeš řekl, že s rozhodnutím soudu počítal, hodlá se však soudit dál. "Přehazují si to jeden na druhého, město říká, že za to může fakultní nemocnice, a ta to zase svádí na město. Ať někdo rozhodne, nenechám to být. Půjdu proti těm veškerým dištancím, které v tom souvisejí, ať se dohodnou, kdo za to může, když za to mohou," řekl po soudu Mikeš.

Jak už dříve upozornil i právní zástupce nemocnice Lukáš Mohyla, je nutno rozlišovat mezi vydáním ostatků zemřelého ke sjednanému pohřbení a prostým předáním ostatků k dalšímu uskladnění. Je totiž běžné, že ústav soudního lékařství vydá tělo pohřební službě, která si pak musí souhlas s pohřbením obstarat sama, nebo musí počkat, než ho vydá státní zastupitelství. Do té doby má tělo uložit. Tak tomu mělo být i v tomto případě.

Také mluvčí královéhradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková tvrdí, že si pohřební služba měla podle zákona obstarat písemný souhlas státního zástupce, než tělo zpopelnila.