Novorozeně v rychnovské nemocnici. Zařízení patří od pondělí pod náchodský špitál. (Ilustrační foto.) | foto: MF DNES: Jana Krejčová

Nemocnice v Rychnově už patří pod náchodskou. Obavy trvají

  • 1
Krajští zastupitelé v pondělí velkou většinou souhlasili, že sloučí zadluženou nemocnici v Rychnově nad Kněžnou s náchodským špitálem. Politici přitom ubezpečují, že se v ní prakticky nic nemění, místní lékaři však na jejich krok hledí s obavami.

"Fúze se projednává dlouhodobě, i když ne jednoznačně. Nechtěli bychom ji prosadit za každou cenu, ale snesli jsme řadu argumentů, proč je to vhodné," řekl hradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Podle něj bude kraj muset uvažovat v dalších krocích i o úplné centralizaci nemocnic, jak se to už děje v dalších regionech.

Rychnovská nemocnice je nejztrátovější ze zařízení vlastněných krajem, podle politiků jí fúze vylepší vyjednávací pozici vůči pojišťovnám.

Vedení kraje zdůvodnilo fúzi dlouhodobými potížemi v Rychnově. K tomu navíc letos přispěly i nižší platby od pojišťoven, vyšší DPH, ceny zdravotnického materiálu i energií, což potápí všechny nemocnice včetně fakultních.

Výsledky nemocnic

Hospodaření v Náchodě:

(rok - záporný hospodářský výsledek bez dotace - provozní dotace, v mil. Kč)

2010 -80,1 (54,8)

2011 -60,8 (53,5)

2012 -80,3 (49,2)

2013 -116,6 (48,7) plán, bez výstavby v Náchodě

2013 -140,9 (48,7) samostatně v režimu výstavby

Hospodaření v Rychnově:

2010 -67,6 (68,9)

2011 -70,5 (60)

2012 -65 (46,4)

2013 -65,9 (35,8) plán, bez výstavby v Náchodě

2013 -72,2 (35,8) samostatně v režimu výstavby

Fúze nemocnic:

2013 -182,6 (84,5) obě nemocnice po fúzi, s uvažovanou výstavbou v Náchodě

(Zdroj: Královéhradecký kraj, Porovnání ekonomického výsledku Oblastní nemocnice Náchod a.s. a Oblastní nemocnice Rychnov n.K. a.s. v modelu dopadů vlivu výstavby a fúze obou společností)

Krajským špitálům chybí za první čtyři měsíce roku 42 milionů korun, přestože silně spoří a propouštěly. Podle vedení kraje spotřebuje rychnovský špitál srovnatelnou dotaci jako čtyři ostatní.

Potíže zavinila také privatizace v Rychnově

Nemocnice v Rychnově měla loni náklady 307 milionů korun a výnosy 288 milionů, takže bez dotace byl její hospodářský výsledek minus 65 milionů. Naproti tomu největší z krajských nemocnic v Náchodě měla náklady 752 milionu a výnosy 720 milionů, ale bez dotace činila její ztráta minus 80 milionů.

V Rychnově už podle radních není kde šetřit. "Nemocnice má problémy hlavně na straně příjmů. Je to následek privatizace zobrazovacích technik a dialýzy, špatně vykazované péče v minulosti i omezování operativy pro nedostatek anesteziologů," argumentovala radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

Pojišťovny navíc v minulosti nastavily nemocnici nízkou takzvanou referenční hodnotu, od které se odvíjí i výše paušálu.

Fúzi opakovaně kritizuje Milan Maček (Východočeši). Připomněl, že se proti ní postavilo 44 starostů z okolních obcí a měst a nesouhlasí ani zaměstnanci. "Důvody fúze jsou zástupné a nic neřeší a absolutně nevylepšují ekonomiku zdravotnictví Královéhradeckého kraje a jednotlivých nemocnic," řekl Maček.

Upozornil, že se rychnovský špitál u soudu domáhá peněz za výkony, které Všeobecná zdravotní pojišťovna v minulosti neuznala. Tvrdil, že nemocnice má vítězství jisté a vylepší jí to zpětně hospodaření. Radní Třešňáková však namítla, že soud ještě nezačal spor řešit.

V Rychnově vidí ve sloučení začátek zániku

Rychnovští lékaři nechtějí nové vyhlídky hodnotit. "Uvidíme, co fúze přinese. Zázemí kraje potřebujeme, ale opravdu je otázka, v čem by nám mohlo pomoci zázemí náchodské nemocnice," řekl předseda Lékařského odborového klubu v Oblastní nemocnici v Rychnově Martin Sajdl.

"Hlasům, že fúze nepovede k likvidaci nemocnice, moc nevěřím. Toto spojení se mi nelíbí, je to postupná cesta k likvidaci," řekl Jiří Daniel z Rychnova, jenž donedávna působil v dozorčí radě špitálu.

Pro sloučení nemocnic nakonec hlasovalo 33 zastupitelů, tři byli proti a pět se zdrželo hlasování. Kraj připravuje fúzi nemocnic od loňska. Obě nemocnice vede jeden ředitel, nezmění se struktura nemocnice a všechny primariáty tam zůstávají.

"Zdali obory zůstanou v této podobě, nemůžeme slibovat. Ukáže to až budoucnost, rozsah péče mají v rukou pojišťovny. Souhlasím, že sloučením nemocnic získáme lepší vyjednávací pozici," mínil opoziční zastupitel Miloslav Plass (ODS) a už předem oznámil, že bude hlasovat pro fúzi.

Přiznal, že chybou v dřívějších štědrých časech bylo, že se ředitelé nemocnic nemuseli tolik ohánět. Na příštích pět let má nemocnice smlouvu s pojišťovnami a kraj ji chce mít jako zálohu pro případ výstavby v nemocnici v Náchodě. V Rychnově chystá zateplit budovy.

Zastupitelé také souhlasili, že kraj dostaví nemocnici v Náchodě z vlastních peněz, musí najít kolem 400 milionů korun v příštích rozpočtech. Modernizace špitálu vyjde zhruba na miliardu korun, nedávno kraj přišel o evropskou dotaci.