Soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí

Soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí | foto: Otakar Grusser, MAFRA

Krkonošská nemocnice vymáhá po zdravotní pojišťovně čtyři miliony

  • 1
Soukromá nemocnice ve Vrchlabí a Všeobecná zdravotní pojišťovna se opět dostaly do křížku. Pojišťovna podle ředitele špitálu Vladimíra Drymla dluží na platbách za loňský rok více než čtyři miliony korun. Nemocnice se proto obrátila na soud. VZP, která to odmítá, obdržela předžalobní výzvu k úhradě dluhu.

Česko-německá horská nemocnice Krkonoše tvrdí, že nedostala od pojišťovny zaplaceno za smluvní zdravotní péči v roce 2013. Celkem to dělá 4,4 miliony korun.

„VZP tím ohrožuje chod celé nemocnice a poskytování zdravotní péče pro 35 tisíc stálých obyvatel regionu a 50 tisíc návštěvníků Krkonoš,“ uvedl Vladimír Dryml.

Podle něj skončilo smírčí řízení bez výsledku. Bývalý senátor se obrátil také na ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, aby začal „kritickou situaci ve VZP“ řešit.

„Ukazuje se, že s účetnictvím VZP není vše v pořádku, když tvrdí, že má přebytek na účtech 250 milionů korun, chystá se vyplácet milionové odměny zaměstnancům za dobré hospodaření a přitom má dluhy z roku 2013,“ řekl Dryml.

Nic nedlužíme, tvrdí pojišťovna

Největší zdravotní pojišťovna v zemi považuje nároky soukromého špitálu za neoprávněné. Její mluvčí Oldřich Tichý řekl, že VZP v současnosti nemá vůči nemocnici žádné závazky: „Předmětem sporu jsou úhrady za rok 2013, které nemocnice požaduje nad rámec platných smluvních ujednání.“

Klientům pojišťovny podle něj nehrozí žádné riziko ani v případě, pokud by se spory dál vyhrotily a špitál klienty třeba v budoucnu odmítl léčit.

„Česko-německá horská nemocnice Krkonoše není v regionu jediným zdravotnickým zařízením, naopak, VZP má v dané lokalitě i bez ní dostatečně pokrytou síť smluvních partnerů,“ dodal Tichý.

Sváry mezi vrchlabskou nemocnicí a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou nejsou zdaleka ničím novým. Například v roce 2008 zahájila VZP s „problémovým“ špitálem správní řízení kvůli nevybírání regulačních poplatků (více čtěte zde).

Když nemocnice doložila, že poplatky za pacienty platil tajemný sponzor, pojišťovna řízení zastavila.

Bez problémů se v minulosti neobešlo ani uzavírání smluv mezi oběma subjekty. Současná dohoda o poskytování zdravotní péče platí do roku 2017.

VZP není jediným pojišťovacím ústavem u nás, s nímž má vrchlabské zařízení potíže. Už v listopadu vypovědělo smlouvu Oborové zdravotní pojišťovně zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP).

Podle Drymla se pojišťovna snažila nemocnici diktovat, jak dlouho má léčit pacienty bez ohledu na jejich zdravotní stav. OZP to odmítla. V roce 2011 krkonošská nemocnice vypověděla smlouvu také Vojenské zdravotní pojišťovně.