Soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí

Soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí | foto: Otakar Grusser, MAFRA

Soukromou nemocnici ve Vrchlabí koupila Penta, chce posílit její význam

  • 2
Investiční skupina Penta koupila soukromou nemocnici ve Vrchlabí. O obchodu jednala 14 měsíců, i s bývalým ředitelem Vladimírem Drymlem. Podle informací MF DNES transakce přišla na 120 milionů korun. Skupina už má v nemocnici část managementu.

O prodeji Česko-německé horské nemocnice ve Vrchlabí se hovořilo už řadu měsíců. Jednání s potenciálními kupci potvrdil MF DNES už v březnu bývalý ředitel nemocnice a exsenátor Vladimír Dryml, který se později sám ucházel o odkup špitálu.

Že se obchod blíží k závěru naznačil koncem dubna i spolumajitel Penty Marek Duspiva. Informaci však nakonec vypustila prodávající strana.

„Smlouva je opravdu podepsaná. V současné chvíli tam už pracuje část našeho managementu. Čekáme na zápis do obchodního rejstříku a do katastru,“ potvrdil informaci MF DNES mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Podpis smlouvy potvrdila také mluvčí vrchlabské nemocnice Dagmar Pecinová. Oficiální prohlášení však chce vedení špitálu vydat až příští týden.

„Nemocnice k tomu zatím nechtěla dávat stanovisko, protože se teď vše přepisuje v rejstřících. Příští týden vydáme tiskovou zprávu, kde budeme o prodeji informovat včetně změn, které to přinese pro zaměstnance. Pacientů se to nijak nedotkne,“ ujistila mluvčí Dagmar Pecinová.

Manažeři česko-slovenské investiční skupiny jsou ve Vrchlabí již několik týdnů. Nejprve zjišťovali, jaký je skutečný stav nemocnice. Teď se chce Penta zaměřit na posílení jejího významu jako spádového zdravotnického zařízení pro Krkonoše.

„Nejprve je třeba dát nemocnici do pořádku. Dnes se hodně případů vozí do Semil. Chceme, aby vrchlabská nemocnice v regionu posilovala,“ vysvětlil Mravinac. Podrobnější záměry však zatím komentovat odmítl.

Bývalý ředitel Vladimír Dryml, který v čele špitálu skončil v polovině února (o jeho odchodu jsme psali zde), však tvrdí, že okolo prodeje je řada podivných okolností. Někdejší sociálnědemokratický senátor, který později přestoupil do tábora zemanovců (ti po ze stany po čase vyloučili), prý se zástupci Penty začal o prodeji vyjednávat již před 14 měsíci.

„Osobně jsem s Pentou jednal, ale s jinými lidmi, než kteří teď nemocnici koupili. Je tedy otázka, zda to koupila Penta nebo někdo ze skupiny sám pro sebe. Penta něco slíbila a nesplnila. Proto k ní mám nepříliš dobrý vztah a myslím si, že není všechno pravda, co tvrdí Penta,“ řekl Vladimír Dryml.

„Důležité je, jestli to bude dobré pro pacienty a to je velký otazník. Penta jsou hlavně podnikatelé. Doufám, že nebudou chtít jen krátkodobě vydělat,“ dodal bývalý ředitel, který si nedovede představit, že by se do špitálu pod novým majitelem vrátil. S Pentou prý spolupracovat nehodlá.

Stejný názor sdílí i noví vlastníci: „Nemyslím, že by spolupráce s panem Drymlem byla pravděpodobná,“ řekl Mravinac.

Investiční skupina spekulace kontroverzního politika odmítá. Podle mluvčího se stačí podívat na výsledky Penty v Polsku nebo na Slovensku.

„Pokud převezmeme nějaké zdravotnické zařízení, vždy mu to prospěje. Jak zaměstnancům, tak jeho klientům. Soukromé vlastnictví nemocnice není nic, co by bylo na úkor zdravotní péče,“ dodal Ivo Mravinac. Vrchlabská nemocnice bylo přitom i dosud v soukromých rukou. Od devadesátých let patřila do impéria realitních podnikatelů Alexandra Seidla a Zbyňka Cejnara.

O ceně transakce zatím obě strany mlčí. Podle dřívějších informací MF DNES se však hovořilo o částce 120 milionů korun.

Penta se chystá i na akvizice dalších nemocnic. Ty měly být původně dotažené už do konce loňského roku, ale jednání se poněkud vlečou (více čtěte zde).