Pro města není snadné vymoci peníze za likvidací odpadů (ilustrační foto).

Pro města není snadné vymoci peníze za likvidací odpadů (ilustrační foto). | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Neplatiči dluží městům za odpad přes 27 milionů, hrozí jim až exekuce

  • 0
Největším městům v Hradeckém kraji lidé letos za vyvážení odpadu nezaplatili přes pět milionů korun. I za minulé roky tak dluží přes 27 milionů. Poplatek se obvykle pohybuje kolem pětistovky, ale nezaplacený dluh může vyjít i třikrát dráž a skončit až exekucí.

Někteří možná jen zapomněli, jiní se poplatku za popelnici snaží vyhnout záměrně. Oběma skupinám však úředníci z radnic v Královéhradeckém kraji právě v těchto dnech rozesílají upomínky. Později však přijde na řadu mnohem razantnější postup.

Pohledávky měst

letošní dluh - celková dlužná částka od zavedení systému - výše ročního poplatku za odvoz odpadu

Hradec Králové: 3 miliony - 19 milionů - 500 Kč

Náchod: 1,851 milionu - 5 milionů - 650 Kč

Trutnov: 205 tisíc - 1,735 milionu - 480 Kč

Jičín: celkem dluh 960 tisíc - 492 Kč

Rychnov nad Kněžnou: 294 tisíc - 729 tisíc - 500 Kč

Radnice v Náchodě kvůli neplatičům letos zaměstnala vlastní exekutorku. Ta od nich už za necelý půlrok vymohla téměř 100 tisíc korun jen za odpady a dalších 114 tisíc dostalo město z pokut. Ani hrozba exekutorky, ani jarní sleva odpadového poplatku však radnici lepší výsledek než v předešlých letech nepřinesly.

"Stále tu zůstává patnáct set až osmnáct set lidí, kteří nic nerespektují," řekl starosta Náchoda a nový poslanec Jan Birke.

"V prvních dvou měsících roku se díky slevě dvě stě korun z poplatku sešlo v kase kolem šesti milionů korun, což byla výhoda pro město v tomto hluchém období. Pak už však měl výběr poplatku stejnou tendenci jako v jiných letech," posteskl si Birke, který chce využít všechny zákonné možnosti, aby poplatek z neplatičů dostal.

Náchod si exekutorku nechá

Náchodská radnice má u neplatičů letos "schováno" přes 1,85 milionu korun. Nejvíc vybrala do března, během října zaplatilo za odpady už jen kolem 140 lidí.

Exekutorku, která přišla k městu po zkušenosti s prací u soudu, si radnice chce dál ponechat.

"Někomu se může zdát, že zatím nevymohla dost peněz, ale má to i rovinu morální. Ti lidé, pokud by nebyli pod tlakem, by se cítili beztrestně a neplatičů by přibývalo. Další kroky chceme zavést od ledna," uvedl starosta Birke.

Po jeho nástupu radnice přikročila k pravidlu "dvakrát a dost" u dluhů na nájemném, odpadech i poplatku za psy. A právě díky tomu se dluhy vůči městu dál nezvětšují.

Dluh za odpady se dá strhávat z platu

V Hradci Králové lidé letos nezaplatili tři miliony korun, celkově za jedenáct let dluží kolem 19 milionů. Dlužníci měli čas zaplatit do 25. října.

"Upomínkami se snažíme předejít náklady exekuce u dlužníka, správce daně a dalších zúčastněných osob. Po upomenutí zaplatí daňový dluh více než dva tisíce poplatníků," uvedla mluvčí královéhradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Současně s upomínkou rozesílají úředníci dlužníkům v Hradci i poučení, co může následovat, když nezaplatí. Hrozí jim totiž až trojnásobné zvýšení částky a exekuce.

"Nejúčinnější formou exekuce je přikázání pohledávky nebo srážky ze mzdy. V případě, že neplatič nemá peněžní účet, jinou pohledávku či jiné příjmy, náklady exekuce výrazně vzrostou," sdělila mluvčí Vlčková.

Města nezdražovala, ceny nejspíš zůstanou

Podobně postupují i další města. "V Jičíně se dlužné částky v případě komunálních odpadů pohybují zhruba do dvou až tří tisíc korun na jednotlivce," řekla mluvčí radnice v Jičíně Magdaléna Doležalová.

Rychnov od listopadu podle své vyhlášky neuhrazený poplatek zdraží. Kdo ho nevyrovná do konce roku, zaplatí dvojnásobek.

I když města poplatky za odpady už před časem mohla zvýšit, starostové s odvoláním na krizi nechtějí domácnosti víc zatěžovat. Platba většinou zůstala na roční částce kolem 500 korun. V Trutnově se platí 480 korun, v Náchodě při včasné platbě dokonce jen 450 korun, základní sazba je však 650 korun.

Nejspíš i pro příští rok zůstane poplatek za odpad podobný. Tak uvažuje Rychnov, Náchod, Trutnov i Hradec. V Jičíně o něm teprve bude jednat rada a zastupitelé.