Pavilon goril stál královédvorskou zoo 23 milionů korun. Obývá ho ale pouze neplodný samec Tadao. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Dvorská zoo má gorilinec za miliony, bydlí v něm však jen jediný samec

  • 32
Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem nedávno otevřela nový pavilon goril za 23 milionů korun. Jedinou zdejší gorilou je však neplodný samec Tadao a šance na legální zisk chovného páru jsou téměř nulové.

Kdyby Tadao uměl mluvit, nejspíš by zavzpomínal na svou roli ve filmu Dva lidi v zoo a možná by si postěžoval, že je mu smutno. Třiačtyřicetiletý gorilí samec si však užívá nádhernou "hereckou" penzi. O nové přepychové bydlení se sice musí dělit se čtyřmi šimpanzi a skupinkou guaréz, avšak jeho 120 kilo budí respekt a také ošetřovatelé mu nadbíhají.

Potíž je, že královédvorská zoo sice nedávno s plnou parádou otevřela nový pavilon goril za 23 milionů korun, který zaplatily kraj a Evropská unie, ale obývá jej pouze neplodný Tadao.

Šance na získání chovného páru, které si vedení zoo i kraje vysnilo, je přitom mizivá. A naděje si zahrada zkomplikovala sama, když před dvěma lety dobrovolně vystoupila z evropské organizace EAZA a přišla tak o její výměnný program zvířat.

"Chovné gorily každopádně chceme, ale jejich příchod je spíš otázkou měsíců. Nějaká zvířata již předběžně přislíbená máme, ale zatím jsou příliš mladá," tvrdí ředitelka zahrady Dana Holečková.

Kurátor savců pražské zoo Pavel Brandl by však rád věděl, kde je dvorský konkurent vezme, aniž by překročil zákony. "Nepodceňuji vyjednávací schopnosti královédvorské zoo, ale kdybych se do takové situace dostal já, považoval bych ji za neřešitelnou," říká Brandl.

Holečková nepopírá, že ji čeká vyjednávání o nových gorilách, avšak nechce přiblížit, na koho se obrátí: "Přes média to opravdu řešit nebudu."

Brandl, který se významně zasloužil o úspěchy trojské zoo s gorilí tlupou kolem Richarda, Kamby, Kijivu a spol., se však domnívá, že zoo ve Dvoře nemá žádné šance. "V současné době v Evropě není žádná chovná skupina goril, která by byla mimo asociaci," tvrdí Brandl, jenž si je jistý, že chovný pár na výměnu neexistuje ani jinde na světě.

Hejtman Lubomír Franc: Milionový pavilon není zbytečný

"V Asii mimo japonské zahrady žádné gorily nejsou a Japonci velmi tvrdě pracovali na tom, aby je získali, takže je do Evropy nepustí. Jihoafrické a australské gorily jsou v evropské asociaci, americká má svůj vlastní program a tentýž postup. A tím jsme vyloučili téměř všechny gorily v lidské péči," uvažuje kurátor nahlas. "A navíc žádným zákonným způsobem není možné dovézt gorilu přímo z Afriky," zdůrazňuje.

Alespoň nějaké šance Holečkové dává šéf brněnské zahrady Martin Hovorka: "Myslím si, že gorily jsou i mimo asociaci EAZA. Je to zkrátka věcí dobrých kontaktů a velké snahy managementu." Sám si však nedovede představit, že by jeho zoo ze svazu vystoupila: "EAZA nám pomáhá a díky ní máme velmi dobré výsledky i snazší komunikaci."

Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc chápe, proč zoo vlastněná krajem z programu vystoupila, a domnívá se, že milionový pavilon goril zbytečný není: "Ten pavilon opravdu není pouze pro Tadaa. Snažíme se, abychom měli chov goril, přestože je to běh na dlouhou trať. Zahrada sice z evropského programu vystoupila, ale ta spolupráce byla částečně nevýhodná."

S tímto tvrzením však nesouhlasí dlouholetá pracovnice dvorské zahrady Kristina Tomášová, která víc než deset let dělala koordinátorku evropského záchranného programu bílých nosorožců. "Zoologická zahrada bez mezinárodní spolupráce naprosto ztrácí kredit a nezachrání ani myš, natož nějaký ohrožený druh zvířete," zdůrazňuje.

Dana Holečková však za rozhodnutím o vystoupení z programu EAZA stojí. "Spíš nám to pomáhá, protože například můžeme bez problémů množit zvířata, u kterých jsme dříve měli problém. Asi nejlepším dokladem je, že se nám podařilo získat indického lva, na kterého jsme dříve neměli nárok. Vyměnili jsme ho za gepardy, což nám EAZA dříve nedovolovala," argumentuje ředitelka dvorské zoologické zahrady.