Do Úpice se stěhují nepřizpůsobivý Romové. Stěžují si na ně i místní Romové,

Do Úpice se stěhují nepřizpůsobivý Romové. Stěžují si na ně i místní Romové, kteří tam žijí už roky. Ve městě se také zvedla kriminalita. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Úpičtí mají strach z přistěhovalců. Kromě kamer by uvítali strážníky

  • 13
Obyvatelům Úpice dochází trpělivost s nepřizpůsobivými obyvateli i s radnicí, která podle nich problém řeší velice pomalu. Kromě čtyřiadvacetihodinového dohledu kamer na nejproblematičtější ulice žádají i vytvoření městské policie.

Už je to půl roku, co kraj obletěla zpráva, že malá Úpice na Trutnovsku má velké problémy s nově nastěhovanými nepřizpůsobivými občany, kteří v městě rapidně zvýšili kriminalitu. Dělají nepořádek a ruší noční klid.

I po šesti měsících situace připomíná sud se střelným prachem, k němuž pomalu dohořívá doutnák. Radnici ani policii se v Úpici problém vyřešit nepodařilo.

Spíš je to naopak: anketa mezi lidmi, kterou město nechalo zpracovat na pokyn státu, prozradila, že drtivá většina místních má v obci strach. Navíc jen minimum z více než osmi stovek respondentů odpovědělo, že v obci neexistují nebezpečná místa, kterým je radno se vyhýbat.

Obyvatelé chtějí městskou policii

Už loni v srpnu začali Úpičané houfně podepisovat petice, aby s tím úřady začaly něco dělat. Přestože přes zimu se situace stabilizovala, lidé se znovu bojí, co přijde na jaře, kdy se problémová část obyvatel vyhrne z hustě obydlených domů do ulic.

Fotogalerie

Jedno z opatření, které by mohlo neklid ztišit, je vytvoření městské policie. Jako účinné řešení to v šestitisícovém městě vidí zhruba 80 procent dotázaných.

"Obyvatelé by opravdu nebyli proti tomu," potvrdil starosta Jaroslav Hůlek. Na dodržování zákonů bude nejspíš už brzo dohlížet také kamerový systém, město už si na to vypracovalo projekt.

"Chtěli jsme požádat finanční podporu z odboru prevence kriminality policie, ale zatím se nám nepodařilo domluvit, kdo by obrazovky 24 hodin v kuse hlídal. Na zastupitelstvu teď proto budeme řešit, zda do toho půjdeme s vlastními prostředky bez státních dotací," řekl starosta.

Kamer by bylo přibližně pět. Ještě není jasné, kde přesně by visely, je však logické, že je město nainstaluje v nejproblematičtějších ulicích, tak jak je vyhodnotila policie. S čtyřiadvacetihodinovým monitorováním prostranství souhlasí skoro 90 procent místních.

Návrhy Romodromu nikdo nevyslyšel

Řešení vyhrocené situace v Úpici nabízí i tamní pobočka sdružení Romodrom. Podle jejího ředitele Nikoly Taragoše se však v obci zatím nic nepohnulo: "Naše návody jak věc řešit zatím nikdo nevyslyšel. Prosazovali jsme například asistenta policie, ale zastupitelé to neprohlasovali."

Asistent policie, kterým by se stal někdo z přirozených lokálních autorit ve zdejší romské komunitě, by byl jakýmsi moderátorem svárů. Lidem, kteří v obci nedodržují pořádek, by měl domlouvat i radit.

"V současnosti je to velmi oceňovaná a fungující služba. Svou autoritou dokážou místní usměrnit a situaci postupně mírnit. Je samozřejmě otázka, jaké by měl pravomoce. Asistent chodí do vytipovaných domů nebo ubytoven. Chodí kontrolovat sklepy, společné prostory, parky a také třeba herny, kde dohlíží, zda zde lidé, kteří čerpají sociální dávky, nehrají na automatech," popisuje ředitel.

Vhodným doplňkem by bylo podle Romodromu také nízkoprahové zařízení pro děti, aby svůj volný čas dokázaly smysluplně využít. "Ani to se nám však zatím nepovedlo v Úpici prosadit," uvádí Taragoš. Lidé ve městě mezitím už propadají frustraci.

"Hlavním problémem je, že jeden podnikatel tady skoupil veškeré domy, co byly na prodej, a teď tam houfně stěhuje nepřizpůsobivé. Absolutně se to nedá regulovat," komentuje vysokoškolský student Jan, který žije ve vedlejší vesnici a který z pochopitelných důvodů nechtěl uvést své příjmení.

"Mě osobně okradli na brigádě v obchodě o několik tisíc, lidé mají strach. Nakonec to dopadne tak, že místní budou muset vyjít do ulic jako v Chanově a podobných lokalitách," míní.

Kromě plánu poslat do úpických ulic vlastní strážníky budou zastupitelé zvažovat ještě další možnosti. Jednou z nich je větší finanční podpora městské policie z Trutnova, kterou dosud Úpice využívala. Strážci pořádku by sem však hlavně v létě museli dojíždět ještě častěji.

Anketa, kterou město nechalo provést, je povinná příloha žádosti ministerstvu vnitra k projektu prevence kriminality.