Trojice norských studentů podporuje školáky v Africe tak, že zdolává nejvyšší vrcholy evropských zemí v projektu European Peak Challenge. Jako devatenáctou dobyli Sněžku. (6. 6. 2014) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Norští studenti dobývají hory. Výstupem na Sněžku podpoří africké děti

  • 5
Trojice studentů z norského města Tromso se rozhodla zvláštním způsobem podpořit školáky v Africe. Zdolávají nejvyšší vrcholy evropských zemí v projektu European Peak Challenge. Jako devatenáctou dobyli Sněžku.

Vylézt na nejvyšší hory všech evropských států, na nich zapíchnout malou norskou vlaječku a tím získávat peníze pro dobrou věc. V pátek tři studenti z norského města Tromso začali další část cesty, na níž chtějí zdolat vrcholy zemí ve střední Evropě a na Balkáně. Začali na Sněžce.

"Minulé léto jsme udělali Benelux, Německo, Britské ostrovy a Skandinávii. Letos na jaře jsme ve třech dnech zvládli Pobaltí," popisuje Tor-Arne Gyth, který stejně jako jeho kolegové Andrej Verstad a Daniel Edvardsen studuje za severním polárním kruhem pedagogickou fakultu.

"Ještě mi zbývají čtyři roky, kamarádům tři, pak budeme učitelé na základní škole," říká. Mezitím ale chtějí dobýt vrcholy i takových velikánů, jakými jsou Mont Blanc nebo Elbrus.

Trojice norských studentů podporuje školáky v Africe tak, že zdolává nejvyšší...
Trojice norských studentů podporuje školáky v Africe tak, že zdolává nejvyšší...

Kopečky v Beneluxu či Pobaltí nebo 1 603 metrů vysoká Sněžka pro ně byly opravdu lehkou rozcvičkou. Nejvyšší českou horu vyběhli Obřím dolem z Pece pod Sněžkou za jednu hodinu a dvacet minut, propocení a jen lehce zadýchaní.

"Výšlap se nám moc líbil. Na rozdíl od norských hor, které jsou ostré a kamenité, tady máte plno stromů a také krásné výhledy," řekl Edvardsen, který na Sněžku doběhl jako první.

Cestou na Sněžku je překvapily davy turistů

Zatímco ve většině ostatních zemí při svých výšlapech potkali jen pár turistů, Sněžku s nimi zdolávaly davy lidí, hlavně školní zájezdy z české i polské strany. "Plno lidí jako dnes jsme zažili asi jen na německé Zugspitze, ti tam ale většinou přijeli lanovkou," podotkl Verstad.

Norští studenti se nakonec nechali zlákat i na nově postavenou lanovku na Sněžce, kterou se pak alespoň svezli dolů do Pece: "Sněžku si alespoň prohlédneme z druhé strany."

Po čtvrthodinové jízdě byli nadšeni. "Takovéhle moderní lanovky máme u nás v Norsku taky, ale většinou se z nich díváme jen do kamení. Tady jsme si výhled užili," pokyvoval hlavou Edvardsen.

Na pokračování jejich turné je letos v létě čekají už mnohem strmější vrcholy. Kromě Moldávie a Maďarska má většina balkánských zemí hory vysoké 2 až 3 tisíce metrů. V sobotu brzy ráno nasedli na vlak do Vídně a odtamtud pokračují do chorvatského Záhřebu.

"Chtěli jsme do plánu zahrnout i slovinský Triglav, ale když jsme tam před necelým měsícem volali, řekli nám, že na vrcholu leží ještě několik metrů sněhu," pokrčil rameny Gyth s tím, že Slovinsko si dají do plánu nejspíš na příští srpen.

Příští rok je budou čekat už jen těžší a těžší vrcholy, na některé z nich bude nutné si vzít horolezecké vybavení. "Na ně se budeme muset fyzicky i teoreticky připravovat, protože mohou být nebezpečné. Nechceme nic podcenit," uvedl Edvardsen.

Nejvyšším bodem jejich programu bude ruský Elbrus, který se tyčí do výšky 5 642 metrů. "Tam s námi půjde průvodce a budeme muset mít i několik táborů po cestě. Výstup odhadujeme tak na týden," řekli studenti.

Trojice všechny výpravy financuje ze své kapsy, sponzoři jim pouze pomáhají s vybavením. Zároveň též přes své webové stránky vybírají peníze na podporu dětí na jihu Afriky.