Nejrychlejší nosič vyběhl na Sněžku za 78 minut. Triumf zapil slivovicí

  • 13
Šestého ročníku krkonošského Sherpa cupu se zúčastnilo 33 siláků z celé republiky. Na Sněžce zvítězil vytrvalec z Poličky Petr Mazal, který nedávno na kole objel půlku zeměkoule.

Víc jak tunu nealkoholických nápojů vynesla v sobotu na Sněžku třicítka účastníků 6. ročníku soutěže horských nosičů Sherpa cup. Trasu Obřím dolem z Pece pod Sněžkou se 40 kilogramů těžkou krosnou zvládlnejrychleji Petr Mazal ze Svitavska. Na horu vyběhl za hodinu a 18 minut.

Mezi ženami, které na zádech táhly poloviční zátěž, obhájila loňské prvenství Iva Dolečková. Šestého ročníku se zúčastnilo 33 šerpů, z toho devět žen. Pět siláků vyneslo maximální zátěž 60 kilogramů.

Přesně v 10 hodin se všichni nosiči seřadili před dolní stanicí lanové dráhy na Sněžku a sprintem vyrazili na 6,4 kilometrů dlouhou trasu Obřím dolem s převýšením 754 metrů. Na horu nesli limonády a balené vody v pet lahvích. Většinou je měli napěchované v běžných turistických krosnách, někteří nosiči si do Krkonoš vzali i speciálně upravené krosny z hliníku a dřeva.

„Použil jsem rám z klasické hliníkové krosny, která se prodávala za komunistů. Prodloužil jsem ji a přidal hliníkový podstavec,“ popsal své vybavení Pavel Bělohlávek z Jirkova u Chomutova. Stejně jako většina závodníků zvolil mírnější zátěž. „Šedesát kilogramů už je moc, na to bych si netroufl,“ dodal Severočech.

Turisté fandili a nabízeli vodu

Nosiči se na frekventované turistické cestě proplétali mezi výletníky, které do Krkonoš přilákalo příjemné polojasné počasí. Kromě velkých krosen byla jejich poznávacími znameními startovací čísla.

„Turisté nám fandili, což bylo příjemné. Na to, že je tady tolik lidí, tak jsou tolerantní, uhnou a ještě povzbuzují. Dokonce nám nabízeli vodu,“ popsala atmosféru na trati vítězka ženské kategorie Iva Dolečková.

Jako první se z mlhy u Poštovny na Sněžce vynořil Petr Mazal z Poličky na Svitavsku, který nedávno zaujal plánem objet celý svět na kole za 300 dní. Jeho bláznivý kousek po 150 dnech ukončila srážka s kamionem v Africe, na tachometru měl v té době 27 tisíc kilometrů. Pětašedesát kilogramů vážící sportovec na horu vyběhl za jednu hodinu a 18 minut, za absolutním rekordem Sherpa cupu zaostal o 10 minut.

Šestatřicetiletý dobrodruh, jenž navázal na loňské vítězství svého bratra Martina, v cíli vyčerpáním padl na zem. „Na začátku bylo teplo, pak to docela šlo. Měl jsem krizi nad vodárnou, nohy mi úplně ztvrdly. Horní část trasy už byla mírnější,“ řekl Petr Mazal, který triumf oslavil panákem slivovice.

V Peci pod Sněžkou bylo okolo 16 stupňů Celsia, v cíli o 10 stupňů méně. Poličský vytrvalec celou trasu absolvoval se sluchátky na uších, v nich mu k lepšímu výkonu pomáhaly melodické písně kapel Nightwish a Two Steps From Hell.

V cestě za vítězstvím ho nezastavil ani natažený stehenní sval. „Nejspíš tam mám chronický zánět, ale příliš mě to nelimitovalo. Pouze ke konci to trochu bolelo,“ dodal šampión, který už letos vyhrál zimní variantu krkonošské nosičské soutěže.

Náklad zůstane na Poštovně

Jen pět minut po Petru Mazalovi sprintovala do cíle jeho partnerka, několikanásobná vítězka Sherpa cupu Iva Dolečková. Za svým loňským časem zaostala o dvě minuty. „Dole bylo vedro, které mi docela vadí, a bylo to na výkonu znát. Mnohem radši mám zimu,“ uvedla vítězka.

Na podobné závody se připravuje celoročně. Pravidelně běhá, měsíc před nosičskou soutěží trénuje v kopcích se závažím na zádech. Týden před Sherpa cupem byla se svým parťákem na „soustředění“ v Krkonoších.

Na maximální zátěž 60 kilogramů si trouflo jen pět odvážlivců, suverénním vítězem se s časem jedna hodina a 40 minut stal devětačtyřicetiletý Zdeněk Pácha z Bašky u Frýdku-Místku. Profesí dělník neměl mezi největšími siláky soupeře.

„Zpočátku jsme se šetřil, od vodárny jsem už šel sám. Nebylo koho honit, čas mohl být ještě lepší,“ řekl pravidelný účastník krkonošského závodu. I s dřevěnou krosnou na Sněžku nesl 67 kilogramů.

Původně přitom vůbec nepočítal, že se letošního klání zúčastní. Lékaři mu před třemi týdny kvůli zánětu hýžďového svalu naordinovali klid. Moravský pořízek se ale stačil na poslední chvíli dát dohromady. „Na to, že jsem tři týdny nemohl trénovat, tak jsem se svým výkonem spokojený,“ dodal Pácha.

Siláci na Sněžku celkem vynosili 1 240 kilogramů nealkoholických nápojů. Limonády a vody doplnily zásoby na Poštovně, která je nejvýše položeným bufetem u nás. První ročník Sherpa cupu se konal v roce 2012, o dva roky později organizátoři zavedli také zimní variantu, kdy nosiči stejnou trasu absolvují na sněžnicích a skialpinistických lyžích.

V prvních dvou ročnících byla maximální zátěž 40 kilogramů, závodníkům to však nestačilo. „Doslova si vyžádali větší zátěž. Většina nás už takto těžkou krosnu nedokáže unést, natož s ní pokořit naši nejvyšší horu,“ poznamenala organizátorka Sherpa cupu Daniela Blahová.