Vzácní bílí nosorožci Nesárí, Sudán, Nabíré a nejmladší Fatu při odpočinku v...

Vzácní bílí nosorožci Nesárí, Sudán, Nabíré a nejmladší Fatu při odpočinku v královédvorské zoo. (7. září 2009) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Z vajíčka samice Nabiré chtějí vědci vytvořit embryo ohroženého nosorožce

  • 1
Je to dobrá zpráva pro budoucnost extrémně ohrožených nosorožců severních bílých. Jednatřicetiletá samice Nabiré ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové by se mohla stát dárkyní buněk pro umělé rozmnožení těchto zvířat.

Ukázalo to nedávné vyšetření, které provedli experti z berlínského institutu pro výzkum zoo a divokých zvířat.

Samice bílého nosorožce severního Nabiré (vlevo) a samec nosorožce bílého jižního Natal v Zoo Dvůr Králové.

„Jsme velice rádi, že existuje naděje na zapojení Nabiré do reprodukce severních bílých nosorožců, byť by mělo jít pouze o reprodukci umělou. Tito nosorožci jsou dnes tak vzácní, že se musíme pokusit o všechny cesty, jak je zachránit,“ uvedl ředitel dvorské zahrady Přemysl Rabas. Na světě zbývá posledních sedm kusů.

Ze získaných buněk vědci vytvoří embryo

Nabiré nemůže mít mláďata, protože její dělohu vyplňuje objemný nezhoubný nádor. Podrobná zdravotní prohlídka však potvrdila, že levý vaječník vypadá zdravě. Přístupu k němu v současnosti brání velká cysta. Kvůli odběru buněk ji proto veterináři budou muset zmenšit. Z takto získaných buněk pak v laboratorních podmínkách vytvoří embryo.

Dvorská zoo vlastní šest ze sedmi nosorožců bílých

Nosorožci bílí severní jsou nejohroženějšími savci na planetě. V přírodě byli naposledy spatřeni v roce 2007. Existuje už pouze sedm jedinců a všichni žijí v lidské péči. Šest z nich přitom vlastní dvorská zahrada, která tak je klíčovým hráčem ve snahách o jejich záchranu. Kromě Nabiré a starého páru v zoo v americkém San Diegu jsou čtyři nosorožci v keňské rezervaci Ol Pejeta. Samicím Nájin a Fatu se zatím nepodařilo zabřeznout.

„Existuje teoretická možnost, že by zárodek mohla donosit jiná samice než severní bílá,“ řekl koordinátor mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal.

Přestože odběr vajíčka může být vzhledem ke stáří zvířete riskantní, odborníci to možná zkusí už letos na podzim. Další plánované vyšetření Nabiré podstoupí zhruba na konci září. Veterináři z Berlína chtějí z cysty odsát tekutinu, čímž se zmenší a otevře se cesta k levému vaječníku.

„Podaří-li se zmenšit cystu, zřejmě se hned poté pokusí o odběr oocytů, tedy buněk, které by se daly použít k umělému vytvoření embrya,“ naznačil Stejskal.

Právě snaha rozmnožit poslední africké mohykány byla důvodem, proč se je Dvůr Králové v roce 2009 rozhodl převézt do keňské rezervace. Letos v lednu k samicím přibyl do výběhu samec jižního poddruhu.

I když se podle pozorování mohl se samicemi pářit, s velkou pravděpodobností březí nejsou. To definitivně potvrdí až podzimní vyšetření, které zoologická zahrada připravuje opět ve spolupráci s německým institutem.

„Ještě není úplně jasné, která z těch čtyř zvířat vyšetříme. Budeme do toho počítat samce i samice, ovšem samice pouze v případě, že nebudou březí. V tuto chvíli to ale není pravděpodobné,“ sdělil Jan Stejskal.