Současný stav loděnice v Trutnově-Poříčí, která sídlí v bývalé hasičské zbrojnici. | foto: Městský úřad Trutnov

Čekání vodáků končí, po letech budou mít novou loděnici

  • 0
Trutnovští vodáci se po letech konečně dočkají nové loděnice. Vyroste příští rok v městské části Poříčí za více než tři miliony korun. Poté co se městu nepodařilo na projekt získat dotační peníze, zaplatí investici z vlastního rozpočtu.

„Nový objekt poskytne vodáckému oddílu možnost kvalitního uskladnění lodí a zároveň bude sloužit jako klubovna, šatna a sociální zázemí pro mladé sportovce,“ říká starosta Trutnova Ivan Adamec.

Financování výstavby už schválili zastupitelé. První etapa začne už letos na podzim, vznikne spodní část včetně přípojek. Na jaře stavbaři loděnici dokončí. Kompletně hotová bude do konce května.

Kanoistický oddíl TJ Loko Trutnov patří k nejúspěšnějším sportovním klubům ve městě, jeho členové pravidelně sbírají medaile na republikových i mezinárodních akcích. Například Matyáš Zieris přivezl z letošního mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě do 23 let v Severní Karolíně dva bronzy.

Stěhování z hasičárny

Stávající zázemí oddílu je v žalostném stavu. Pro uskladnění lodí a materiálu vodáci od 70. let minulého století využívají starou hasičskou zbrojnici.

„Od té doby nebyla provedena žádná zásadní rekonstrukce. V objektu chybí vodovod, kanalizace i WC, dřevěná převlékárna trpí nadměrnou vlhkostí a vytápění je řešeno jen provizorně,“ popisuje mluvčí trutnovské radnice Veronika Svobodová.

Studie nového zázemí pro vodáky v Trutnově-Poříčí.

Loděnice bude mít sociální zařízení s pitnou vodou a kanalizací, šatnu, klubovnu s kanceláří, hangár pro rozšíření skladového prostoru pro lodě a podkroví pro vodáckou výstroj.

O její stavbě se mluví už mnoho let, radnice se opakovaně pokoušela na projekt získat dotaci. To se jí však nepodařilo, proto nakonec zaplatí celou zakázku v hodnotě 3,2 milionu korun ze svého.

„Nová loděnice je už několik let zahrnuta i ve strategickém plánu rozvoje města, a tak jsme se rozhodli zaplatit její výstavbu z vlastních zdrojů,“ vysvětluje starosta Adamec.

Kanoistický oddíl ve městě funguje od roku 1964. Využívá přírodní slalomovou trať na řece Úpě v Poříčí. Pod tratí se nachází vzdutí jezu, které slouží pro trénink sjezdu na divoké vodě a pro přípravu nejmenších vodáků.

Slalomová trať je druhá nejnáročnější v Královéhradeckém kraji, každoročně se zde konají závody republikového významu.