Nový přístroj MDM má za sebou klinické testy a tři roky praxe, léčebná metoda už je povolena v Evropské unii a Rusku. V republice ji nabízí devět soukromých zařízení. Na snímku MUDr. Karel Martiník.

Nový přístroj MDM má za sebou klinické testy a tři roky praxe, léčebná metoda už je povolena v Evropské unii a Rusku. V republice ji nabízí devět soukromých zařízení. Na snímku MUDr. Karel Martiník. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Metoda vylepší život diabetiků, tvrdí firma. Lékaři jsou však opatrní

  • 3
Soukromé MDM Centrum v Hradci Králové nabízí diabetikům novou léčbu. Slibuje, že jejich přístroj jim uleví od palčivých bolestí a křečí, které provázejí diabetickou neuropatii, což je nejčastější komplikace u nemocných s cukrovkou. Dokonce tvrdí, že nová metoda už některé pacienty uchránila od amputace nohy. Část odborné veřejnosti však pokládá metodu zatím za kontroverzní.

V kraji je kolem 20 tisíc těchto pacientů. Přístroj mohou zkusit do konce června v hradeckém Institutu zdraví, které je odloučeným pracovištěm MDM Centra. Vloni byl v Hradci přístroj poprvé a zkusilo ho deset pacientů, během tohoto týdne podstupuje terapii několik dalších.

"Terapie MDM je v diabetologii zlomová, jelikož léčba pomocí léků je celosvětově téměř neúčinná. Přestože má metoda MDM vysokou účinnost prokázanou klinickou i ambulantní praxí, jde o standardní léčbu, ne o zázrak," uvedl profesor Karel Martiník z Institutu zdraví. Připouští však, že terapie nemusí účinkovat na každého.

Nový přístroj MDM má za sebou klinické testy a tři roky praxe, léčebná metoda už je povolena v Evropské unii a Rusku. V republice ji nabízí devět soukromých zařízení. Podle propagátorů metody se úspěšně využívá k tlumení bolesti, napomáhá léčbě otevřených ran a zlepšuje erektilní dysfunkci.

Pacient dostane na hlavu elektrody a pomocí impulzů se ovlivňuje činnost centrální nervové soustavy v podkorové části mozku, čímž se zlepšuje prokrvení tkání. Takzvaná mesodiencefalická modulace (MDM) nebolí a nemá ani vedlejší účinky, dokáže prý nahradit i silné léky.

Je nutné však absolvovat 13 půlhodinových sezení během 10 dnů. Příznivci MDM terapie uvádějí, že mají za sebou už přes tisíc léčených pacientů a úspěšnost 85 procent.

Cena terapie: deset tisíc korun

Metodu využil také Jan Tománek z Hradce Králové, který se s diabetem léčí třináct let. I kvůli onemocnění ledvin byl na léčení v nemocnici, ale to mu nepomohlo, pak zkusil tuto metodu. "Nebylo mi dobře, otékaly mi nohy, nemohl jsem spát. Už v průběhu léčby jsem pociťoval změny k lepšímu," cituje pacienta MDM Centrum.

Nová metoda má klinické zkoušky od týmu Zdeňka Zadáka z Fakultní nemocnice v Hradci Králové a Milana Kvapila z Fakultní nemocnice v pražském Motole. Další ověřovací studie se nyní provádějí ohledně chronických ran.

Cena terapie je deset tisíc korun a pojišťovna ji nehradí. Pro odbornou veřejnost je tato metoda zatím problematická, někteří z lékařů, kteří nechtěli uvést jméno, o ní mluvili jako o alternativní, či dokonce šarlatánské.

"Nelze vyloučit, že pro některé pacienty může mít tato metoda efekt. Je to kontroverzní záležitost. Nechci se uzavírat před možným pokrokem, ale zatím je to ve fázi klinického zkoušení a výsledky nepokládám za prokazatelné," uvedl místopředseda České diabetologické společnosti Jiří Hradec, lékař z Chrudimi.

Podle příznivců je to příliš nová metoda, což zatím brání jejímu rozšíření. "Přestože máme za sebou tři roky praxe a klinické zkoušky ve dvou fakultních nemocnicích, jsou tato fakta vnímána v lékařském prostředí jako nová," řekla mluvčí MDM Centra Denisa Ranochová.

V Česku se léčí kolem 800 tisíc cukrovkářů, 300 tisíc z nich má potíže s diabetickou neuropatií. Někteří trpí bolestivou formou, ta se projevuje často v klidu, v noci, takže se lidé pořádně nevyspí.

Nohy jsou necitlivé na dotek, chlad, teplo i bolestivé podněty, může docházet k nepozorovaným poraněním. Rány se pak obtížně hojí, což může vést až k amputaci. Při běžné léčbě musí pacienti s těmito komplikacemi užívat léky na tlumení bolesti.