Stanislav Zmek na Fakultě vojenského zdravotnictví­ UO Hradec Králové, který...

Stanislav Zmek na Fakultě vojenského zdravotnictví­ UO Hradec Králové, který žije dí­ky objevu nové léčebné metody srdce. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Špatné srdce lékaři odhalí včas, v Hradci vyvinuli novou metodu

  • 3
Nová metoda může zachránit a o mnoho let prodloužit život pacientům, u kterých hrozí vážné onemocnění srdce. Vyvinuli ji lékaři a vědci na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové.

Nový způsob vyšetření, kterému předcházelo několik let výzkumu, odhalí u pacientů riziko onemocnění ještě dříve, než u něho začnou zdravotní komplikace, při nichž už může být v mnoha případech na efektivní léčbu pozdě.

Lékaři z katedry vojenského vnitřního lékařství a vojenské hygieny, kteří působí i v hradecké nemocnici, metodu aplikují hlavně na onkologických pacientech, kteří prošli náročnou léčbou, jež riziko následných komplikací se srdcem výrazně zvyšuje.

„V rámci výzkumu jsme hledali takzvané biomarkery srdečního poškození, které by mohly včas odhalit poškození srdce, například v důsledku protinádorové léčby, což by nám umožnilo včasné zahájení léčby. Opravdu se nám takové biomarkery podařilo nalézt,“ vykládá šéf výzkumu, internista a hematolog z fakulty vojenského zdravotnictví docent Jan Horáček.

Současné metody nejsou tak citlivé

Vyšetření probíhá tak, že lékaři odeberou pacientovi vzorek krve, na které potom sledují biochemické ukazatele a na základě výsledků vyhodnocují riziko srdečního selhání.

„Dosud se využívaly metody, jako je ultrazvuk nebo EKG, ale ty nejsou oproti naší metodě dostatečně citlivé,“ vysvětluje Horáček.

Důležité je i to, že pacient podstupuje neinvazivní zákrok, který by ještě více zatěžoval už tak jeho vysílený organismus. Pacient chodí na toto vyšetření opakovaně, nežádoucí účinky protinádorové léčby se totiž mohou objevit až za několik let. Případné srdeční selhání pacientovi výrazně zkomplikuje život.

„Pokud se plně rozvine, pacient není schopen zvládat ani běžnou námahu, má pocity slabosti a dušnosti. Srdeční selhání navíc výrazně zkracuje život pacienta,“ líčí další z party hradeckých vojenských lékařů kardiolog Martin Jakl.

Nová metoda zřejmě zachránila život i Stanislavu Zmekovi, kterému lékaři diagnostikovali akutní leukémii. Podstoupil chemoterapii a transplantaci krvetvorných buněk. Lékaři posléze jeho srdce sledovali a zhruba po dvou letech zjistili, že by mohl mít se srdcem vážné problémy.

„Díky hradeckým lékařům tady ještě dneska jsem. Cítím se dobře, jsem spokojený. Jsem rád, že se na to přišlo včas a že mě poslali na vyšetření, díky kterým můžu nyní normálně žít,“ pochvaluje si zachráněný muž.

Dosud hradečtí lékaři použili novou metodu u několika stovek pacientů, u více než dvaceti z nich včas odhalili riziko postupného selhání srdce a zahájili adekvátní léčbu. Nová metoda může sloužit jako model i pro další výzkum případů, kdy dochází k poškození srdce z jiných příčin, například vlivem radiace či různých chemických látek.