Odcházející hejtman Lubomír Franc z ČSSD.

Odcházející hejtman Lubomír Franc z ČSSD. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Dosluhující šéfové kraje už mají nová místa, většina míří do důchodu

  • 5
„Trafikanti“, důchodci, ale i comeback do technických služeb či na gymnázium. Někdejší krajští radní včetně odcházejícího hejtmana již mají o své další kariéře jasno. Ve vedení kraje nezůstane nikdo z devíti členů rady. Více než polovina z nich zamíří do důchodu.

Redakce MF DNES oslovila všechny krajské radní a zeptala se jich na další kariéru. Lubomír Franc (ČSSD) ve funkci hejtmana končí po osmi letech, ale o výdělek se strachovat nemusí. Vždyť mu ještě zbývají dva roky v křesle senátora za Náchodsko.

O svém dalším směřování se ale s redakcí odmítl bavit. „Já vám samozřejmě neprozradím nic, děkuji vám, na shledanou,“ ukončil rázně telefonát.

Stejně nesdílný byl i jeho stranický kolega a končící radní pro dopravu Karel Janeček. Ten se s redaktorkou odmítl bavit kvůli označení „neviditelný radní“ v článcích věnovaných problémům kolem krajské autobusové dopravy (o problematickém tendru čtěte zde).

Vystudovaný ekonom, který před nástupem do funkce náměstka podnikal, nové zaměstnání již má. Bude ředitelem Kulturního centra ve svém domovském Týništi nad Orlicí, rada města ho vybrala teprve před dvěma týdny.

„Vím, že jsme terčem kritiky některých občanů, ale za svým výběrem si stojíme. Předchozí ředitelé byli třeba herci a my jsme chtěli někoho s ekonomickým vzděláním a účetní zkušeností, což jediný vítěz splnil. Navíc my nemůžeme stigmatizovat člověka s politickou minulostí,“ odmítá starostka Týniště Jana Galbičková (Změna pro Týniště) domněnky, že by mohlo jít o takzvanou trafiku.

Podobně může vyznít i další angažmá odcházející radní pro zdravotnictví. Jana Třešňáková (ČSSD) se nejdříve svým novým zaměstnáním nechtěla moc chlubit. „A myslíte, že to bude někoho zajímat?“ snažila se odvést řeč.

Pak na dotaz, jestli bude působit v nějaké příspěvkové organizaci kraje, nesměle dodala, že ano, a prozradila, že před několika dny vyhrála výběrové řízení na nového ředitele Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov.

„Nastoupím tam od prvního ledna 2017,“ uvedla Třešňáková. Podle jednoho ze členů výběrové komise byla ve výběrovém řízení nejlepší a pomohlo jí zejména dlouholeté působení v čele zdravotnického resortu, odkud Sdružení důkladně poznala. „De facto ho řídila, zná zařízení a nebude se muset příliš zaučovat,“ vysvětlil člen komise.

Na původní místo se vrací jen dva radní

Do svých původních zaměstnání se vracejí jen dva radní - Josef Dvořák (ČSSD), který měl dosud na starost krajské investice, a Josef Lukášek (KSČM), jenž na kraji vedl sociální oblast. Dvořák se vrací do Jičína, kde před minulými volbami působil jako technický náměstek ředitele tamních technických služeb.

„Budu pracovat s lidmi a zabezpečovat služby města Jičína, už si pročítám řadu materiálů a jsem už i postavený před nějaká jednání,“ uvedl Dvořák, který další politickou kariéru vyloučil.

„Byl jsem rozhodnutý, že toto budou poslední volby, ve kterých budu kandidovat,“ dodal Dvořák, který bude na kraji působit už jen jako řadový neuvolněný zastupitel. To Lukášek se vrací na gymnázium v Rychnově nad Kněžnou, kde dříve učil fyziku. „A také budu odpočítávat čas do důchodu,“ přiznal.

Ostatně důchodci mezi odcházejícími radními převažují. Do penze před několika dny odešla i bývalá šéfka krajského školství Táňa Šormová (KSČM), která se tak už nevrátí na své původní místo učitelky základní školy.

„Do důchodového věku jsem vstoupila 10. října, tak jsem si o něj zažádala. Těším se hlavně, že budu mít čas na své tři vnučky. Jako nezisková organizace také provozujeme velikou táborovou základnu pro děti, takže budeme budovat další zázemí. V politice se pak budu řádně věnovat zastupitelskému mandátu. Nudit se určitě nebudu,“ slíbila Šormová.

I její stranický kolega Otakar Ruml, končící náměstek hejtmana, který měl na starost regionální rozvoj a cestovní ruch, už je důchodcem.

„Mám ale spoustu zájmů - včely, myslivost, starám se o vlastní les. Budu také řadovým zastupitelem,“ uvedl Ruml, který v novém volebním období skončil v opozici.

Na odstupném vyplatí kraj dva miliony

Za spokojeného důchodce se označil i Josef Táborský (ČSSD), který v uplynulých osmi letech vedl krajskou ekonomiku a také od roku 2010 působil jako senátor za Jičínsko a Nymbursko. Do krajské politiky už nekandidoval. Chtěl sice obhajovat senátorský post, ve volbách však překvapivě vypadl už v prvním kole (více o senátních volbách na Jičínsku zde).

„Do konce roku jsem si dal pauzu a pak uvidím, co bude dál. Určitě bych chtěl ještě nějak zúročit své profesní zkušenosti, nechci také úplně zůstat doma,“ přiznal, ale do vysoké politiky se už ale vracet nechce: „Jedině do komunální, kde bych byl přínosný své obci.“

V krajské politice skončil i Jan Tippner, který vedl resort zemědělství a životního prostředí, v letošních volbách však už nekandidoval.

„Jsem už dva roky v důchodu. Navíc dozvuky volebního období ještě neskončily, nyní začínám předávat agendu svému nástupci. Bude s tím také nějaká práce, protože nechci, abychom si to předali jen mezi dveřmi,“ uvedl Tippner a dodal, že se zatím do ničeho jiného nehrne.

Podle zákona o krajích dostanou všichni odcházející uvolnění členové rady a také uvolněný předseda finančního výboru odstupné ve výši tří měsíčních platů. Končící hejtman si tak přijde na 259 401 korun, jeho náměstci na 235 545 korun, členové rady dostanou 189 300 korun a odcházející šéf finančního výboru, kterým byl Petr Kebus (KSČM), si přijde na 176 121 korun.

„Vzhledem k tomu, že se obměňují všechny stanovené uvolněné pozice, bude na odchodném pro uvolněné členy zastupitelstva Královéhradeckého kraje vyplaceno 1,8 milionu korun,“ uvedla mluvčí hejtmanství Martina Götzová.