Díky opravenému hemodialyzačnímu středisku ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové budou mít pacienti s nemocnými ledvinami lepší podmínky. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Unikátní program pomůže v novém centru pacientům s nemocnými ledvinami

  • 0
Aby se pacienti cítili lépe, aby se s těžkými životními změnami vyrovnali rychleji, aby léčba byla efektivnější. To byly hlavní důvody rekonstrukce hemodialyzačního střediska v hradecké fakultní nemocnici, které pomáhá v léčbě pacientům se selháním ledvin.

Rekonstrukce za několik milionů trvala od července. Lékaři nyní mohou lépe uplatňovat v Česku unikátní program pro nové pacienty.

Jednou z významných novinek je možnost oddělovat chronické a hospitalizované pacienty od akutních, kteří mají problémy s imunitou, a hrozilo riziko, že by se mohli při styku s chronickými nakazit infekcí.

„Zdejší středisko má posledních minimálně pět let pořád stejný počet pacientů, takže naším problémem nebyla kapacita, ale fakt, že se výrazně měnily potřeby pacientů. Náš hlavní problém byl, jak jim umožnit léčbu v bezpečném prostředí,“ vysvětluje vedoucí lékařka hemodialyzačního střediska Sylvie Dusilová Sulková.

Program naučí, jak žít s nemocnými ledvinami

Díky rekonstrukci vznikl malý moderní sál, kde mohou pacienta léčit v izolaci.

„Tím ho totiž chráníme, aby se nemohl infikovat od ostatních,“ říká vedoucí lékařka. Pacienti tak získají podle profesorky potřebné soukromí: „Křížilo se nám tu několik provozů, což vůbec nebylo ideální. Nyní je léčba komfortnější a efektivnější.“

Oddělení má dále novou vyšetřovnu, pracovnu s ultrazvukem a dalšími přístroji a také novou recepci. Opravy se děly za plného provozu. „Bylo to hektické období, ale zvládli jsme to,“ usmívá se.

Hradečtí lékaři zavedli v Česku unikátní přístup k pacientovi, kterého čeká život s dialýzou. Vytvořili adaptační program, který mu má složité období co možná nejvíce usnadnit. Úvodní terapie podstupuje nikoliv s ostatními, ale ve zmíněném malém sále.

„Pacienta, který vstupuje do dialyzačního programu, čeká opravdu velmi obtížné období. Je to velký zásah do jeho života, musí k nám pravidelně docházet a často se bojí, co bude. Víme, že se s tím má začínat pozvolna,“ popisuje profesorka.

Lékaři novému pacientovi vysvětlí, jak může uzpůsobit svůj denní režim nebo jak by měl změnit stravovací návyky. Když předejdou možným komplikacím, přistoupí ke klasické léčbě.

„Neříkáme jim tak a teď začnete chodit třikrát týdně na dialýzu, protože vám selhaly ledviny, ale pacientovi nejdříve vše opakovaně vysvětlujeme, ukážeme mu naše prostory, představíme sestry a vysvětlíme, co znamená žít s dialýzou,“ líčí. Takový systém není běžný už proto, že jen málokteré zařízení má na to vhodné prostory.

V hradeckém středisku denně dialyzují asi 60 lidí

„Myslím, že i díky tomu nemáme problém, aby si pacienti na léčbu zvykli,“ potvrzuje vrchní sestra Zuzana Kmentová. Jedna dialýza trvá čtyři až pět hodin a lidé na ni musí docházet až třikrát týdně.

Různými formami onemocnění ledvin v republice trpí asi deset procent obyvatel. V lékařství je dialýza proces, který nahrazuje přirozenou funkci ledvin u pacientů, kteří ji buď dočasně, nebo trvale ztratili. 

Nejlepším způsobem léčby selhání ledvin je transplantace ledviny, ale ta není u většiny pacientů možná.

V hradeckém středisku denně dialyzují asi 60 lidí. Aby si člověk udržel zdravé ledviny, doporučuje profesorka Dusilová Sulková hlavně preventivní prohlídky. Řada onemocnění ledvin je chronických s pomalým průběhem. Zásadní věcí je kontrola krevního tlaku.

Důležité je také vyhýbat se časté konzumaci některých běžně dostupných léků. „Největší škodu napáchají, a to se málo zdůrazňuje, volně prodejné léky typu brufen, ibuprofen a další,“ dodává.