V muzeu pravěku ve Všestarech vystavují zhruba 400 exponátů, které doplňuje...

V muzeu pravěku ve Všestarech vystavují zhruba 400 exponátů, které doplňuje obří model krajiny, jeskyně, důlní šachty nebo hroby. | foto: MAFRA

U Hradce budou chodit stáda mamutů, unikátní archeopark se rozroste

  • 1
Archeopark ve Všestarech na Hradecku úspěšně zvládl první sezonu a zakončil ji otevřením nové cyklostezky do Smiřic. Příští rok chtějí archeologové rozšířit pravěkou vesnici o další stavby a kolem Hradce Králové dokonce budou chodit mamuti.

V lednu to bude rok, co se ve Všestarech otevřelo nové muzeum pravěku. A uplynulá sezona ukázala nejen to, že jde o projekt v Česku naprosto unikátní, ale tak trochu překvapivě, že navzdory své neziskovosti si na sebe dokáže vydělat.

"Efektivita provozu je v porovnání s podobnými institucemi velmi dobrá, ale souvisí s nasazením a zájmem kvalifikovaných lidí, kteří tam pracují," myslí si bývalý náměstek hradeckého hejtmana Vladimír Derner.

Královéhradecký kraj sice všestarský areál vlastní, avšak na jeho provoz přispívá jen 300 tisíci ročně.

"Příspěvek od kraje pokryje odhadem zhruba jen šestinu provozu archeoparku. Zatímco většina podobných institucí a muzeí je stoprocentně dotovaná, my na všechno vyděláváme vstupenkami. Archeopark si na sebe vydělá, ale zezačátku byl podpořen evropským projektem univerzity. Ještě jsme však neviděli vyúčtování elektřiny, takže se teprve uvidí," říká duchovní otec a garant projektu Radomír Tichý.

Letos se na expozice přišlo podívat kolem 13 tisíc lidí

Tichý, jenž vede na hradecké univerzitě katedru archeologie, připravil pravěké expozice společně s kolegy a studenty.

Letos se na ně přišlo podívat kolem 13 tisíc lidí a také podzimní termíny pro školní exkurze jsou beznadějně plné.

"Už teď to pokládám za ohromný úspěch a s nadsázkou říkám, že až se bude rozdávat Nobelova cena za vedení neziskových organizací, rád si ji vezmu," dodává Tichý s úsměvem.

Dalším počinem je stavba takzvané archeocyklostezky z Hradce Králové do Všestar, kterou se v říjnu podařilo protáhnout až do Smiřic. Nyní tak navazuje přímo na Labskou cyklostezku z krajského města směrem do Krkonoš. Na trase přibylo osm nových informačních cedulí, které upozorňují na místní významné archeologické nálezy.

"Třeba v Rozběřicích, což je první vesnice za Všestary, jsou tabule dokonce dvě. Jedna se týká pozdní doby kamenné, kdy se zde našla bronzová sekerka, druhá období prvních národů, Keltů a Germánů. V Nedělištích jsou zase germánské hroby," popisuje jednotlivé zastávky pro cyklisty archeolog.

Park se rozrůstá, příští rok přibudou kovárna a hrnčírna

I pro příští sezonu připravuje všestarský archeopark novinky a na každý měsíc akce.

O víkendech, kdy do Všestar zavítají nejlepší štěpci kamene z Česka i Francie, kteří umějí vyrábět pazourkové nástroje, návštěvníci mohou poznat na vlastní kůži například řemesla Keltů nebo život v době lovců mamutů, Hradecký magistrát slíbil, že na hlavní tahy kolem města na jaře postaví několik informačních tabulí ve tvaru mamuta.

"Budou v polích nebo na louce, třeba u Hradubické silnice, takže to bude vypadat, jako by šli krajinou," těší se Tichý.

V archeoparku se bude dál rozrůstat pravěká vesnice, kterou studenti archeologie se svými kantory budovali ve Všestarech už zhruba 12 let, ale jež musela ustoupit stavbě nové budovy muzea za necelých 50 milionů korun.

Letos už vznikly dvě stavby z doby kamenné. Kromě velkého neolitického domu se podařilo postavit i menší dům z období eneolitu, tedy pozdní doby kamenné. Nyní se dokončuje střecha domu z doby bronzové, příští rok by k nim měla přibýt polozemnice z doby Keltů, kovárna, hutírna nebo hrnčírna.

Archeopark Všestary

Výběr akcí roku 2014

  • 1.– 2. února: Bude zima, bude mráz, kam se v pravěku schováš? Zimní obývání domu(ochutnávka teplé medoviny, rozdělávání ohně za pomoci markazitu či třením, zpracování kůže)
  • 1. – 2. března: V sousedství antiky – barbaři na počátku doby železné (výroba voskových předmětů k odlití do bronzu, výroba soli odpařováním, psaní řecké abecedy na destičky, věštění z jater podle Etrusků)
  • 5. – 6. dubna: Římané za humny - Germáni u nás (vrhání oštěpů na cíl, střelba z germánského a dětského luku, ochutnávka kořeněného vína, malování germánských štítů)
  • 3. – 4. května: Jak žili lovci mamutů (rytí reliéfů do kamenných destiček, ukázka loveckých technik vrhačem oštěpů, komentář ke štípání pazourku profesionálem, jeskynní malby)
  • 31. května – 1. června: Za prvními zemědělci do mladší doby kamenné (výroba polotovarů broušených kamenných nástrojů, výpal keramiky, obdělávání pole, obřad setby obilí, pečení a ochutnávka placek)
  • 5. – 6. července: Zručnost Keltů - víkend řemesel (výroba kamenných a hliněných forem k odlévání, lití bronzu, tavba železa v peci, psaní na voskové destičky, ražba keltských mincí)
  • 2. – 3. srpna: Oslněni bronzem - doba obchodníků a kovolitců (výroba kamenných forem a forem na ztracený vosk, lití bronzu, výroba šperku z měděného drátku)
  • 23. – 24. srpna: Dožínky v pravěku (výroba neolitických drtidel z ryolitu, sklizeň a drcení obilí na drtidlech, vaření v nádobě, sušení ovoce v peci, výroba sýra)
  • 4. – 5. října: Archeologické dny – jak archeolog provádí výzkum? (práce s detektorem kovů, metoda kopání po vrstvách, experimentální výpal keramiky, rekonstrukce keramických nádob, skládačka - půdorysy pravěkých domů, kreslení archeologických nálezů)
  • 1. – 2. listopadu: Na světle i ve stínu – nejen o pohřbívání v pozdní době kamenné (ukázka žároviště na pohřebišti, pohřební výbava, skládačka megalitických hrobek, malování léčebného tetování, hmatové stanoviště s kostrou: choroby předků, poznávačka léčivých rostlin)
  • 6. – 7. prosince: Co bylo před Ježíškem? Náboženství v pravěku nejen o Vánocích (výroba hudebních nástrojů, komentář ke kultovní části domu z mladší doby kamenné, zdobení kultovního stromu závěsky, ukázky hry na hudební nástroje)