Původní vizualizace zamýšleného fotbalového stadionu v Hradci Králové. Dnes už...

Původní vizualizace zamýšleného fotbalového stadionu v Hradci Králové. Dnes už se s lízátky nepočítá. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

ANKETA: Chcete u nového fotbalového stadionu v Hradci obchodní centrum?

  • 18
Část hradeckých zastupitelů napříč politickým spektrem přišla s nápadem uspořádat velkou anketu ke stavbě fotbalového stadionu. Chtějí ji spojit s volbami do Evropského parlamentu. Čtenáři iDNES.cz mohou hlasovat už nyní.

Debaty politiků i obyvatel Hradce Králové se kolem plánované výstavby nového fotbalového stadionu v Hradci Králové točí už sedm let. Někteří zastupitelé by teď chtěli znát aktuální názor veřejnosti. Navrhují proto v květnu uspořádat mezi obyvateli města anketu.

Pro kterou variantu fotbalového stadionu byste hlasovali vy?

celkem hlasů: 1265

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:30 pátek 28. března 2014. Anketa je uzavřena.

Na nový stadion by měl přispět soukromý investor, který zároveň vybuduje obchodní centrum.
Na nový stadion by měl přispět soukromý investor, který zároveň vybuduje obchodní centrum. 580
Fotbalový stadion by měla postavit hradecká radnice za své peníze a bez přidružených obchodů.
Fotbalový stadion by měla postavit hradecká radnice za své peníze a bez přidružených obchodů. 348
Nelíbí se mi ani jedna varianta, jsem pro zachování malšovického stadionu s charakteristickými osvětlovacími stožáry, takzvanými lízátky.
Nelíbí se mi ani jedna varianta, jsem pro zachování malšovického stadionu s charakteristickými osvětlovacími stožáry, takzvanými lízátky. 337

S návrhem přišla skupina zastupitelů složená ze zástupců koaliční TOP 09 a opozičních ČSSD a Změny pro Hradec.

"Byli bychom rádi, aby radnice měla průzkum veřejného mínění ještě před tím, než by zastupitelé jednali o vstupu firmy HB Reavis do projektu, a také před tím, než se z toho stane předvolební téma," říká radní Richard Nádvorník (TOP 09), který je jedním z navrhovatelů.

Anketu navrhují uspořádat souběžně s konáním voleb do Evropského parlamentu ve dnech 23. a 24. května.

"Nedokážu teď říct, jestli je možné anketu s volbami do Evropského parlamentu spojit. Museli bychom zjistit, jaké jsou možnosti, zda třeba anketu uspořádat před volební místností nebo někde úplně jinde," přemýšlí hradecký primátor Zdeněk Fink (HDK).

Návrh, který v pondělí neprošel zastupitelstvem, chtějí dopracovat a předložit na dalším zasedání. Někteří zastupitelé jsou ale zásadně proti anketě, jako třeba šéf zastupitelského klubu ODS Jan Michálek.

"S anketami máme už nějaké zkušenosti. Před pár dny jsme například vyhodnocovali Událost roku, což byla anketa pro všechny obyvatele Hradce. Přišlo nám do ní 812 odpovědí, které se pak interpretují tak, že pro prvního hlasovalo 39 procent obyvatel města. Umím si tedy představit, že se udělá anketa ke stadionu a té se chytí jen zájmové skupiny pro a proti a budou na sebe akorát plivat," míní Michálek.

Naposledy mezi odpůrci a příznivci stavby stadionu vypukly vášně v lednu při debatě v Biu Central.

Podle autorů návrhu sílí mezi obyvateli Hradce hlasy požadující vypsání místního referenda ke stavbě fotbalové arény. Oni sami jsou ale spíš "jen" pro anketu.

"Jsme si vědomi, jak dopadlo referendum například v Plzni, kde kvůli jeho závaznému výsledku radnici hrozí soudy a pokuty v řádu stamilionů," vysvětluje Nádvorník.

Plzeňané totiž loni v lednu v referendu zavázali zastupitele, ať dělají vše, aby ve městě nevyrostlo obří komerční centrum Corso. Město od projektu odstoupilo a kvůli tomu mu hrozí až mezinárodní arbitráž (více čtěte zde).

S anketami mají zkušenost například v sousedních Pardubicích, kde se obyvatelé mohli na radničním webu vyjadřovat k možnému stěhování sochy Rudoarmějce z Tyršových sadů nebo k možnému omítnutí Zelené brány. Naopak referendum o zrušení městských obvodů nebylo platné, dorazilo k němu málo lidí.

Na rozdíl od Pardubic by ale Hradečáci rozhodovali o investici v řádu stovek milionů korun. Podle původně dohodnutého projektu s firmou ECE měl stadion stát kolem 600 milionů korun, 259 milionů měla radnice od firmy ECE získat za prodej pozemků, developer měl zároveň zaplatit potřebnou infrastrukturu za 115 milionů korun a navíc se zavázal podporovat hradecký fotbalový klub po dobu 10 let částkou ve výši 176 milionů.

Situace kolem stadionu se zkomplikovala koncem loňského roku, kdy ECE z projektu odstoupila a chce ho přepustit firmě HB Reavis (více najdete zde). Zastupitelé by měli developerským firmám směnu posvětit na jednom z nadcházejících zasedání.