Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nový fotbalový stadion v Hradci má podporu, trvají však i výhrady

  • 38
Stavba nové fotbalové arény a obchodního centra na místě spartakiádního stadionu v Hradci Králové nabrala zpoždění. I přesto se hradecká radnice jako investor stavby domnívá, že nic nebrání tomu, aby stadion v hradeckých Malšovicích stál už v roce 2012. Projekt má také odpůrce.

Radnice i zástupce společnosti ECE se snaží rozptýlit obavy, že budování "kopie" bernského Stade de Suisse se vzdaluje.

Park Malšovice

Fotbalová aréna pro 12 tisíc diváků má být součástí centra Arkády se 130 obchody, celý komplex by měl stát asi 3 miliardy korun. Na druhém břehu Orlice má navazovat tréninkový areál, který je zatím v neutěšeném stavu. Kromě toho u řeky vznikne rovněž volnočasový park s lezeckou stěnou, dráhou pro in-line bruslaře, hřištěm na petanque a minigolfem.

Zdržení prý způsobil byrokratický aparát. "Vloni se změnila legislativa, která zpřísňuje podmínky pro vydání územního rozhodnutí," popisuje překážky Petr Vávra, manažer expanze firmy ECE, jež má za sebou kladné vyřízení posudku vlivu na životní prostředí, změnu územního plánu, geologické průzkumy lokality a další kroky předcházející stavbě.

Fotbaloví fanoušci se stále obávají rezervovaného postoje některých politiků ke stavbě nové arény.

Z minulého volebního období pochází nápad, který hlasitě podporovali někteří členové Volby pro město a kývali na něj i jiní. "Rebelové" tehdy chtěli rekonstrukci spíš v minimalistickém rozsahu a stavbu jen jedné tribuny.

Podle nového programového prohlášení koalice ODS, HDK, TOP 09, VPM a Doma v Hradci má však stadion jednoznačnou podporu.

Stavba je podle některých politiků příliš nákladná

Hlasy z radnice stále jako by naznačovaly, že ne všichni jsou stadionu za zhruba 450 milionů korun nakloněni. "Myslím si, že obavy některých zastupitelů trvají," říká opatrně náměstek hradeckého primátora pro rozvoj, investice a dotace Jindřich Vedlich (TOP 09).

Jeho stranický kolega a člen výboru pro životní prostředí Jan Hoznedr upozorňuje na finanční náročnost. Město by pravděpodobně muselo jít cestou půjček. Podle něj totiž nejde jen o 450 milionů za samotnou arénu.

"Přitom je to spíš velmi optimistické číslo, zvlášť v porovnání s cenou koupaliště za 380 milionů," říká Hoznedr a odhadem vypočítává další skryté výdaje spojené se stadionem. Zmiňuje zatahovací střechu (100-150 milionů), rekonstrukci areálu Bavlna (90 milionů), přestavbu areálu Slavie, kam se přesunou tréninkové plochy, a zázemí (50 milionů), vybudování hřiště pro pozemní hokej v Kuklenách (50 milionů), výstavbu nového dopravního hřiště pro děti (35 milionů) a nutné terénní úpravy v okolí stadionu s parkem volnočasových aktivit (50 milionů).

"A to nechci spekulovat o užitečnosti nebo zbytečnosti dalších více 37 tisíc metrů čtverečních prodejní plochy a jejich vlivu na drobné prodejce v centru města, o architektonické hodnotě obrovské stavby nákupního centra ani o přínosu nového dopravního uzlu," poukazuje Hoznedr

ECE chce záruku, že už nevyroste další centrum

"Ještě v dubnu bude podána žádost o územní řízení. I já věřím, že je možné, aby stadion stál už v roce 2012, avšak s dovětkem když vše půjde tak, jak má," dodává Vedlich, kterému se příliš nezamlouvá podmínka ECE, že v okolí Hradce nevyroste další konkurenční obchodní centrum: "Z mého pohledu to je nad rámec. Takové požadavky by klást neměli."

V dohodě se píše, že společnost ECE bude investorem výstavby nákupního centra a dopravního napojení, kdežto stavitelem a investorem fotbalového stadionu a parku volnočasových aktivit bude město. ECE koupí pozemky od města za 400 milionů. Z této sumy rovnou pošle 248 milionů do radniční kasy a zbytek uhradí formou desetiletých splátek ve výši 700 tisíc eur ročně na účet fotbalového klubu.