Zámek v Lázních Bělohrad, kde se ve čtvrtek konala celonárodní lázeňská konference. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Lázně duchů mizí. Šanci dostanou i ty zavřené, například Velichovky

  • 2
Lázním Bělohradu, Janským Lázním, Velichovkám a snad i lázním v Železnici svítá po velké krizi na lepší časy. Experti mluví o výrazném oživení a pomoc slibuje i Královéhradecký kraj.

Kdyby se nedávno situace nezlepšila, některé lázně by v kraji připomínal leda slovník Wikipedie a další by patrně ztratily jakoukoli šanci na znovuotevření. Ale protože se české lázeňství z velké krize, která vyvrcholila loni, přece jen pomalu vzpamatovává, těží z toho i léčebná zařízení v Královéhradeckém kraji.

Atmosféra je dokonce tak dobrá, že experti mluví o překvapivém oživení, které je základem velké budoucnosti českých lázní. Kromě často zmiňovaných Janských Lázní jsou ideálním příkladem i Lázně Bělohrad, kde se ve čtvrtek konala celonárodní lázeňská konference.

„Po těžkém roce 2013 byla letošní sezona velkým příslibem a věřím, že změna indikačního seznamu od Nového roku tomu ještě pomůže,“ zhodnotil stav prezident Svazu léčebných lázní České republiky Eduarda Bláha.

Lázně Bělohrad unikly hrobníkovi z lopaty

Podle předsedy představenstva Lázní Bělohradu Jaromíra Ferbra i toto zařízení uniklo hrobníkovi z lopaty.

Zájem o lázně roste

Vyšší zájem pacientů o lázně dokládají i nová data agentury Czech Tourism. Z listopadových čísel vyplývá, že letos přijelo do českých lázní 567 326 klientů, což oproti loňsku znamená nárůst o necelé jedno procento. 

„Není to sice mnoho, ale jsou to kladná čísla, a to je důležité. U českých klientů je nárůst dokonce o pět procent,“ vypočítala specialistka na lázeňství Iveta Jakoubková.

„Kdyby to tak šlo dál, asi by nás to brzy zničilo. Rok 2013 byl jeden z nejhorších, které jsem za posledních pětadvacet let zažil. Přitom je to staré české řemeslo, které málokdo umí tak jako my,“ míní.

Starosta města Lázně Bělohrad Pavel Šubr si myslí, že krize nejvíc zavařila malým obcím:

„Protože jsme vsadili místo průmyslu na budování infrastruktury kvůli rozvoji lázní a cestovnímu ruchu, byl dopad krize o to větší. Z takových míst se pak stávají města duchů.“

Znovu se otevřou Velichovky

Velkým příslibem pro další rok je začátkem března očekávané znovuotevření zkrachovalých lázní Velichovky na Náchodsku, které koupila jaroměřská firma Karsit (více najdete zde).

Lázně Velichovky a Masarykův dům

„I přes značné počáteční náklady tu je velká šance, že tyto lázně budou dlouhodobě fungovat. Zájem investora je upřímný a i my rádi pomůžeme,“ naznačil hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Podle Bláhy ve Velichovkách nebyla dobrý vztah mezi radnicí a lázněmi. 

„Byl zde doslova válečný stav a z Velichovek se stalo město duchů. Teprve v tu chvíli si místní uvědomili, o co přišli. Snaha nového majitele je úžasná věc, které jsme zprvu nedávali moc šancí,“ přiznává.

Hejtman vidí překvapivě optimisticky i šanci na obnovu lázní v Bělovsi.

Opravený prameník Idy v Náchodě-Bělovsi.

„Náchod se o to dlouhodobě snaží, tak uvidíme,“ řekl s nadějí Franc a vyjádřil souhlas se vznikem grantu, kterým by východočeské lázeňství podpořil kraj.

Není vyloučeno, že v českých lázních budeme už zanedlouho potkávat Číňany. Ministerstvo pro místní rozvoj podepsalo v polovině listopadu s Čínou dohodu, podle níž se má mezi oběma zeměmi výrazně rozvinout spolupráce v oblastí cestovního ruchu. „Týkat se to bude i lázeňství,“ prozradil náměstek ministryně Marek Kupsa.