Rozhledna na Anenském vrchu

Rozhledna na Anenském vrchu | foto: Lesy ČR

O důvod víc šplhat do Orlických hor, na Anenském vrchu se otevírá rozhledna

  • 1
V Orlických horách je ode dneška nové lákadlo pro turisty. Otevírá se rozhledna na Anenském vrchu. Po zbourání "vyhlídkového posedu" na Velké Deštné je jediná svého druhu v této části Orlických hor a na další si jejich milovníci nejméně dva roky počkají.

Slavnostnímu otevření ve 14 hodin bude asistovat čestná stráž v dobových uniformách armády, finanční stráže a četnictva první republiky.

Pro účastníky akce je připravena také limitovaná edice přibližně 200 kusů pamětních listů. Díky spolupráci s Klubem přátel rozhleden zajistily Lesy ČR pro novou rozhlednu na Anenském vrchu pamětní razítko. Jeho otisk budou moci turisté získat nejen v den otevření, ale později na nedaleké tvrzi Hanička.

Nová rozhledna je vysoká téměř 17 metrů a podle Lesů České republiky, které ji postavily, by měla přispět k rozvoji cestovního ruchu a do Orlických hor přilákat další milovníky turistiky a přírody. Náklady na její stavbu dosáhly téměř jednoho a půl milionu korun a částečně plynuly z fondů Evropské unie.

Rozhledna na Anenském vrchu v Orlických horách

"Součástí projektu jsou i další doprovodná zařízení, například odpočinková místa či informační tabule věnované historii místa, přírodním poměrům a hospodaření Lesů ČR," uvedl tiskový mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Modřínové sloupy, dubová podlaha

Stavba rozhledny trvala necelé tři měsíce. "Na stavbu byly použity jako sloupy modříny, vybrané z porostů v oblasti Rychnova nad Kněžnou. Podlaha odpočinkových plošin je ze dřeva dubového, dřevěné výplně zábradlí pak ze dřeva borového," dodal Boublík.

Rozhledna stojí 991 metrů nad mořem. Přístup k ní je pouze pro pěší po červené turistické značce z parkoviště na Mezivrší nebo z parkoviště na Panském poli k tvrzi Hanička.

JEN PLÁNY BEZ PENĚZ

Stavby dalších rozhleden se zatím jen plánují, nejsou peníze. "Nejsou v tuto chvíli otevřené dotační tituly, ze kterých by se rozhledny musely hradit. Teď se připravuje seznam projektů z Euroregionu Glacensis na další programovací rozpočtové období Evropské unie a do těchto záměrů se náš projekt dostává. Nejzazší varianta by byla, že by se to hradilo z nových českopolských programů, které by měly přijít po roce 2013," dodal starosta.

Stěžejní součástí projektu je i lávka, která spojí české a polské turistické stezky přes řeku Orlici v Neratově.

Na Anenském vrchu už malá rozhledna a kaple stávaly, a to až do druhé půli 30. let minulého století. Ustoupily ale budování těžkého opevnění před druhou světovou válkou. Dodnes tam stojí dva bunkry, Arnošt a Anna.

Stavba nové rozhledny je součástí projektu lávek a rozhleden na česko-polském pomezí v Orlických horách. Další rozhledny v regionu totiž plánuje město Rokytnice v Orlických horách a Dobrovolný svazek obcí Region Orlické hory. Spolupracovat by měli i partneři z Polska.

Další rozhledna vyšší než na Anenském vrchu na českém území by měla stát u tvrze Hanička.

"Měla by být přímo v areálu muzea. Aby z ní byl rozhled, měla by mít minimálně čtyřiadvacet pětadvacet metrů, ale jestli s touto výškou bude souhlasit Správa Chráněné krajinné oblasti Orlické hory, to ještě není rozhodnuto," uvedl rokytnický starosta Petr Hudousek. Na polské straně by rozhledna měla stát na vrchu Jagodná.