Vesnice kolem Jaroměře vybudovaly za více než stomilionovou dotaci kanalizace a vodovody (ilustrační snímek).

Vesnice kolem Jaroměře vybudovaly za více než stomilionovou dotaci kanalizace a vodovody (ilustrační snímek).

Když se obce na Jaroměřsku neubrání pokutě, mohou vracet až 11 milionů

  • 2
Obce na Jaroměřsku mají zaplatit 400 tisíc korun za netransparentní postup při losování zájemců o stavbu čističky v roce 2011. Dobrovolný svazek obcí Jaroměřsko s verdiktem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nesouhlasí.

Kanalizace a vodovody ve vesnicích kolem Jaroměře už rok fungují, nad obcemi však od jara visí hrozba, že budou vracet 11 milionů korun z víc než stomilionové dotace. Jak bude stát dál postupovat, ukáže se i podle toho, zda obce na Jaroměřsku dokážou odvrátit pokutu nedávno vyměřenou Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

„Nevidím jediné pochybení, proto jsme podali rozklad. Celé výběrové řízení probíhalo v souladu se zákonem. Potvrzuje to i notářský zápis. Jeden z uchazečů požadoval přečíslování pořadí účastníků, ale poté, co se mu dostalo vyjádření k této věci, svůj požadavek stáhl, netrval na něm a losování se uskutečnilo,“ uvedl starosta Jaroměře a předseda dobrovolného svazku obcí Jaroměřsko Jiří Klepsa (VPM), který o tom informoval zastupitele. V pátek 28. listopadu se tím zabývala valná hromada svazku.

Obce se bránily i tím, že Státní fond životního prostředí měl u losování svou zástupkyni, která nic závadného neshledala, a bez problémů vyplatil celou dotaci.

Rozhodnutí o pokutě 400 tisíc korun je zatím nepravomocné. Úřad shledal správní delikt v porušení zákona o veřejných zakázkách.

O zakázku pod názvem Čisté Labe z Jaroměřska se ucházelo 24 zájemců a losováním, které zákon tehdy umožňoval, se jejich počet zúžil na deset.

Podle ÚOHS však svazek obcí pochybil, když nevyhověl žádosti o přečíslování a losoval je podle předem přidělených čísel. Podle úřadu to byl jeden z mála způsobů, jak sami zájemci mohli nějakým způsobem sledovat a kontrolovat transparentnost procesu losování.

Projekt Čisté Labe z Jaroměřska

  • V první etapě projektu se stavělo v obcích Starý Ples, Josefov, Hořenice, Semonice a Jezbiny. Obce vybudovaly 16 kilometrů kanalizačních řadů, 10 čerpacích stanic odpadních vod a 5,4 kilometru vodovodu. Z operačního programu životního prostředí čerpaly přes sto milionů korun. Zakázku vyhrála VCES a stavební společnost BAK s cenou 141,4 milionu korun.
  • V polovině roku se obce pustily do dalších staveb v Dolanech, Čáslavkách, Zvoli, Rychnovku, Josefově, Starém Plesu, Jasenné a Šestajovicích. Od Státního fondu životního prostředí získaly dotaci na druhou a třetí etapu, Sdružení čisté Labe složené z firem BAK a CGM Czech vyhrálo zakázku s nabídkovou cenou 172 milionů korun.
  • Po jejím dokončení do září 2015 vznikne asi 32 kilometrů nové oddílné splaškové kanalizace, která odvede na jaroměřskou čističku odpadní vody od více než dvou tisíc odběratelů.

Na pochybná losování upozornilo letos Ministerstvo životního prostředí, čtrnáct z 88 jich zadalo prověřit. V případě Jaroměřska požaduje desetiprocentní korekci vyplacené dotace, což činí kolem 11 milionů korun.

Výběrovým řízením se už půl roku zabývá policie a finanční úřad, který převzal podnět od Ministerstva životního prostředí v polovině května.

„Finanční úřad pro Královéhradecký kraj momentálně provádí kontrolu a její ukončení předpokládáme do konce letošního roku. V případě, že kontrola finančního úřadu potvrdí porušení rozpočtové kázně, uloží finanční úřad odvod a penále za toto porušení a bude je vymáhat,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Jitka Ježková.

Jaroměřští zastupitelé napjatě očekávají, jak to dopadne s čtyřsettisícovou pokutou od ÚOHS, protože to podle nich předznamená i další vývoj v druhém správním řízení.

„Čekám, co se z toho vyvrbí, protože pro Jaroměř by to byl hrozný problém. Město předpokládá některé investice, ale ty by se musely zastavit, čekalo by nás omezení výdajů a šetření,“ řekla opoziční zastupitelka Jiřina Jelínková (Východočeši pro Jaroměř).