Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Obce na Náchodsku se bouří kvůli plánům na těžbu plynu, chystají petice

  • 0
Firma s australskými a americkými vlastníky BasGas Energia Czech usiluje o průzkum výskytu břidlicového plynu na Náchodsku a Trutnovsku. Místní lidé, obce a aktivisté už připravují petice. Bojí se hlavně o kvalitu spodních vod a namítají, že se má těžit v chráněné oblasti.

"Nesouhlasíme s průzkumem ani s případnou těžbou břidlicového plynu. Nacházíme se přece v chráněné krajinné oblasti a už i průzkum by mohl narušit zdejší zdroje pitné vody, které slouží také pro Hradecko. Zdá se mi to velmi nezodpovědné," řekl starosta Božanova Karel Rejchrt, který předsedá Dobrovolnému svazku obcí Broumovsko.

Nesouhlasnou petici chystá i občanské sdružení Živá voda. "Vyslovujeme se pro to, aby na území státu byla zakázána metoda hydraulického štěpení. Jde o bezprecedentní ohrožení zásob pitné vody," varuje Jiří Malík ze sdružení.

To už také šíří dopis, který mohou lidé zaslat ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi. Žádají v něm o přešetření postupu ministerstva životního prostředí v Hradci Králové a sdělují, že jako vlastníci nemovitostí nesvolí s průzkumem a těžbou.

Proti průzkumu se už vyslovila řada obcí, provozovatelé vodovodů, hejtman i lidovci. Odpůrci těžby se sdružují na Facebooku a založili webové stránky.

"Jsem rezolutně proti. Je výsměch, že v chráněné krajinné oblasti prohánějí lidi kvůli správné barvě střechy a teď by v takovém území povolili těžbu. Bojím se hlavně poškození spodních vod. Těžaři používají toluen, pesticidy a další látky a nikde není záruka, že se nedostanou do spodních vod. Časem se mohou projevit na zdraví," obává se Jitka Klímová ze Suchého Dolu.