Dům se startovacími byty v Rychnově nad Kněžnou

Dům se startovacími byty v Rychnově nad Kněžnou | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Obcím chybí byty pro chudé, v současnosti je nabízí jen Hradec a Jičín

  • 1
Velké starosti dělá obcím v Královéhradeckém kraji návrh zákona o sociálním bydlení. Podle něj by v následujících letech měly zajistit byty desetitisícům lidí, kteří jsou ohroženi sociálním vyčleněním. Některá města sice různými typy sociálního bydlení disponují, jiná by je však musela teprve vytvořit.

Redakcí oslovené radnice větších měst netrpělivě čekají na přesné znění připravovaného zákona, a zatím proto nedokáží přesně spočítat, kolika lidí a rodin ve městě by se nárok na pronájem levnějšího bytu mohl týkat.

Podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí by nárok na sociální byt od obce měla mít domácnost, která za bydlení včetně služeb a energií platí alespoň 40 procent svých čistých příjmů a po této platbě jí nezbude víc než 1,6násobek životního minima (o návrhu čtěte více zde). Podle ministerské statistiky takových lidí v celé republice žije přes 680 tisíc, údaje pro jednotlivé kraje nemá.

Sociální byty v regionu

Hradec Králové 708
Jičín 269
Trutnov 0
Náchod 0

Podle odhadů by takových lidí mohly být jen v regionu desetitisíce. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že zhruba dva tisíce lidí v regionu jsou ohroženy ztrátou bydlení. Týká se to i osamělých seniorů, kteří na první pohled nespadají do kolonky „sociální případ“, ale ohroženi chudobou jsou kvůli cenám nájmů. Například Hradec Králové pro seniory a hendikepované nabízí 708 bytů rozesetých po celém městě.

„Z nich je 132 bezbariérových a 576 sociálních bytů a jednotek zvláštního určení. Nacházejí se například v domech Harmonie či v ulicích Pod Zámečkem, Hradečnice, Rybově, Brožíkově, Bezručově či Zámostí,“ vyjmenovává mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Dalších 158 bytů město zvýhodněně pronajímá rodinám s dětmi, kterých by se měl nový zákon rovněž týkat, 130 startovacích bytů v Třebši pak poskytuje mladým lidem. „Město zároveň vlastní 418 standardních nájemních bytů a 34 ubytovacích jednotek v městské ubytovně,“ dodává Vlčková.

Jičín má stovky sociálních bytů, Náchod ani jeden

Jičín pronajímá městské byty především lidem se zdravotním postižením, kterým nabízí 106 bytů v domech s pečovatelskou službou a sedm bezbariérových bytů, a dalších 269 jednotek pro lidi ohrožené sociálním vyloučením.

„Tyto byty přidělujeme zejména lidem s nezaopatřenými dětmi, kteří nejsou nájemcem či vlastníkem bytu a splňují několik dalších podmínek,“ říká Rostislav Vodák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví na jičínském městském úřadě. Čtyři byty má Jičín vyhrazeny pro lidi v krizové životní situaci.

Avšak ne všechna města sociálními byty disponují. Je mezi nimi například Náchod, který má pouze azylový dům pro matky s dětmi, ubytovnu a také určité sociální bydlení provozované tamní farní charitou.

„Pokud takový požadavek vznikne, máme k dispozici i městské domy a byty, které bychom pro tyto účely mohli případně upravit,“ říká mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Radnice v Trutnově se problematikou sociálních bytů začala zabývat už ve svém loňském strategickém plánu. Konkrétní problémy z něj však zatím nevyplynuly.

„Jde o problematiku, kterou se budeme hlouběji zabývat v blízké době,“ říká mluvčí tamní radnice Michaela Dědková. Počet sociálních bytů, které město v současnosti nabízí, však neuvedla.

Většina obcí se plánovaného zákona o sociálním bydlení obává, ministerstvo se však snaží jejich strach mírnit a zároveň vyvrací některé mýty, které kolem toho panují.

„Bude trvat pět let, než zákon začne platit v plné míře. Všechny obce tak budou mít dostatek času se připravit,“ uklidňuje mluvčí ministerstva Petr Habáňa a dodává, že případnou ztrátu, která by obcím se zajišťováním bydlení mohla vzniknout, bude stát sanovat nárokovými dotacemi.

„Obce budou mít ze zákona právní nárok na dotace na stavbu, opravu, pronájem a provoz sociálních a dostupných bytů a na dotace na oblast sociální práce,“ ujišťuje.