Zloděj z Rychnovska kradl téměř denně. Aby zmátl policii, měnil boty

  • 6
Desítky krádeží má za sebou recidivista, který od loňského podzimu vykrádal rodinné a bytové domy, chalupy, auta i veřejné budovy na Rychnovsku a Orlickoústecku. Dařilo se mu maskovat stopy, a tak policii unikal řadu měsíců.

Tým rychnovských kriminalistů a dalších policistů z obvodních oddělení dosud zadokumentoval 50 případů krádeží se škodou před čtvrt milionu korun. Případů však může být výrazně více. Mnohdy šlo o menší krádeže, které lidé ani nehlásili.

„S trestnou činností začal od loňskéjho podzimu. Nejprve krádeže evidovali jednotlivá obvodní oddělení. Spojovat dohromady jsme je začali zhruba v dubnu. Využíval nezajištěných objektů a nosil s sebou šroubovák, pomocí něhož se vloupal do objektů, kam neměl přístup,“ řekl vyšetřovatel Lukáš Vančura.

Muž je pro policisty známá firma. V minulosti dostal za podobnou činnost podmínku, která mu vyprší až v roce 2020, a peněžitý trest. Nejprve pracoval, ale protože mu ze mzdy odcházela značná částka na umoření dluhů, začal krást a práci později opustil. Předměty prodal nebo je směnil za pervitin.

„Ve třech případech byl na místě zadržen. Díky tomu, že jsme ho znali z minulosti, jsme se na něj zaměřili,“ doplnil Vančura.

Muž kradl i v nemocnici, hotelu, restauraci či na ubytovně. Krátce předtím, než ho policisté dopadli, kradl prakticky denně. Při procházce vesnicí si vyhlédl opuštěně vypadající dům a vnikl dovnitř.

„Do většiny objektů se muž vloupal a poté z nich odcizil vše, co se dalo zpeněžit nebo využít. Kromě stavebního nářadí a zahradní techniky neuniklo jeho pozornosti ani oblečení, obuv, alkohol, cigarety nebo kanystry s benzinem,“ popsala rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková.

Ač uživatel pervitinu, postupoval podle vyšetřovatelů muž velmi důmyslně. Střídal ukradené oblečení a boty, aby po sobě vždy zanechal jiné stopy. V jeho botníku například našli přes 30 párů bot. I proto se jim zprvu nedařilo případy spojit. Několikrát nechal lup na místě nebo po cestě, když našel něco cennějšího. Bednu se starým nářadím například nechal stát uprostřed louky, protože byla moc těžká.

„Jindy si do výtahu naskládal sudy s pivem, ale výtah nezprovoznil. Z restaurace proto odcizil alespoň sudy prázdné, ale při jejich stěhování ho přistihl majitel,“ doplnila mluvčí.

V objektech či autech našel také platební karty, z nichž vybíral po malých částkách, pro které nění potřeba kód PIN. Část ukradených předmětů policisté zajistili a po provedení potřebných úkonů je vrátí majitelům. Byly mezi nimi například basová kytara s ladičkou, elektrické nářadí, bajonety po sovětské armádě nebo na míru vyrobené rybářské pruty v hodnotě 35 tisíc korun.

Obviněný se policistům přiznal a v závěru vyšetřování s nimi spolupracoval. Dokázal přesně popsat průběh vloupání i odcizené předměty. Na soud bude čekat ve vazbě. Za krádeže, porušování domovní svobody, ale také za vyhrožování mu hrozí až pět let vězení.