• 0
Mulda impozantních rozměrů vznikla v Deštném v Orlických horách. Odrazová hrana ve výšce rovných deseti metrů a vzdálenost mezi odrazem a dopadem přes 27 metrů dělají z deštenského obra o poznání větší skok, než vyrobili organizátoři pro závod freestylistů na olympiádě v Soči.

Podnik Excelent Soldiers se koná již pošesté a místní Big Air rok od roku kyne. Vloni byl odraz ve výšce 8,5 metru, ti nejlepší létali v patnáctimetrové výšce a průměrná vzdálenost letů dosahovala 30 až 35 metrů.

Masu sněhu musí podpírat lešení, aby se s každým skokem nesesouvala. Tvůrce obřího skoku se navíc inspiroval zdejšími betonovými bunkry, a tak jsou na deštenském odrazovém můstku i na dopadu věrně vymodelovány kryty či střílny.

Příprava na víkendový vrchol sezony byla dlouhá. Už před měsícem v areálu Marta II začala výroba sněhu jen pro tuto akci a rolby jej hrnuly na hromadu dva týdny.

Největší freeski závod ve střední Evropě však ze skoku v Deštném nedělají jenom míry můstku. Rekordní rozměry by byly k ničemu, kdyby se v Orlických horách nepředstavila nejužší špička v tomto sportu.

„Letošní sestava jezdců je opravdu hvězdná. Nechybí mezi nimi vítězové X-Games z let 2013 až 2016, mistři světa, vítězové závodů světového poháru nebo medailisté z olympijských her v Soči,“ upozornil Marek Teyssler z organizátorského týmu.

Soutěží se ve třech disciplínách

Letošní ročník Excelent Soldiers navíc patří do seriálu AFP World Tour, a tak shánění těch nejlepších jezdců bylo výrazně jednodušší.

Program otevřela velká páteční uvítací party, skákat se začalo v sobotu ráno. Podívaná na freestylová esa je zadarmo. Vstupné na večerní party, která v sobotu potrvá až do rána, stojí 290 korun.

Soutěží se ve třech disciplínách. Red Bull Zero Hero je skokem bez rotací, zato s rozjezdem pozadu, obtížnost Dell Mission tkví ve skloubení umění tří jezdců ve vzduchu naráz. Jezdci hlavního závodu se musí prokousávat z kvalifikace a jejich úkolem v semifinále i finále je „vystřelit“ to nejlepší, co umí, bez jakéhokoli taktizování.

Vloni ve finále rozhodovaly i malé detaily. Když Brit James Woods neustál pokus o triple cork 1440, tedy o trik, který byl v Česku k vidění poprvé v historii, vyhrál nakonec Švýcar Andri Ragettli. Tento jezdec, který mimochodem jako první na světě předvedl čistý trik s názvem triple to triple na slopestyle trati, v Deštném nechybí ani tentokrát.

„Světová freeski špička má o našem závodě dobré povědomí. Bylo ale důležité sladit se termínově s důležitými závody v Evropě, což se nám povedlo,“ říká šéf závodu Jan Prouza.