Lavice obžalovaných u hradeckého krajského soudu nestačila, celkem 24...

Lavice obžalovaných u hradeckého krajského soudu nestačila, celkem 24 obžalovaných z úvěrových podvodů zabralo se svými advokáty celou soudní síň. (1. 12. 2014) | foto: iDNES.cz

Soud řeší úvěrové podvody za 30 milionů, obžalovaní zabrali celou síň

  • 2
Čtyřiadvacet obžalovaných, čtyři z toho přivedeni v poutech z vězení, jeden se nedostavil a čtení obžaloby na celé dopoledne. Hradecký krajský soud začal projednávat případ obřích úvěrových podvodů, kterých se podle obžaloby dopustila skupina lidí z Hradce Králové a dalších měst.

Hlavní líčení začalo dopoledne, ale trvat bude minimálně do ledna. Jen 15 minut trvalo, než se obžalovaní a jejich obhájci rozsadili do lavic, prakticky celé dopoledne pak státní zástupce četl obžalobu. K soudu se nedostavil pětadvacátý obžalovaný.

„Nemá smysl, abychom kvůli jednomu člověku hlavní líčení opět odročili, proto dnes zahájíme čtením obžaloby a pokračovat budeme výslechy obžalovaných,“ řekl soudce Zdeněk Šulc.

Pokus o vraždu spoluobžalovaných

Jeden z 24 obžalovaných byl už dříve odsouzen na 12 let vězení za vraždu ukončenou ve stadiu přípravy, prostřednictvím které se chtěl zbavit dvou spoluobžalovaných.

Zdroj: ČTK

Podle spisu parta od roku 2007 do roku 2008 vybírala k prodeji nemovitosti, jejichž hodnotu následně výrazně nadsadili znalci. Na základě těchto znaleckých posudků získávali obžalovaní v bankách hypoteční úvěry, které si brali další členové skupiny, takzvaní bílí koně.

Celkem tak bance vznikla škoda za více než 30 milionů korun. Podvod začal většinou tak, že nastrčený člověk uzavřel v bance hypoteční úvěr na rodinný dům.

„Úvěr se však nikdy nechystal splácet, protože o samotnou koupi nemovitosti mu nešlo,“ zopakoval několikrát při čtení obžaloby žalobce Zdeněk Štěpánek.

Cílem obžalovaného bylo podle něj pouze získat několikamilionový úvěr, za což pak od organizátorů podvodu dostal statisícové odměny. Aby v bance půjčku dostal, členové skupiny této osobě falšovali majetkové poměry či mzdu, kterou měl dostávat ve firmě, kde však nikdy nepracoval.

Vylákané úroky na nemovitosti, které podvodně nadhodnotil znalec, si mezi sebou šéfové party rozdělili. Bylo tomu tak například v případě rodinného domu v Olešné na Berounsku. Znalec ohodnotil tento dům na 4,3 milionu, přitom jeho skutečná hodnota byla jen něco přes 2 miliony.

Na necelé 4 miliony nadhodnotili také například dům na Havlíčkobrodsku, jehož skutečná cena byla jen 2,2 milionu korun.

V úterý bude soud pokračovat výslechem jednoho z údajných strůjců podvodu Tomáše Peška. Obžalovaným hrozí 5 až 12 let vězení.