Zima v Adršpachu je kouzelná. Na extrémní mrazy jsou tamní obyvatelé zvyklí. Ilustrační snímek

Zima v Adršpachu je kouzelná. Na extrémní mrazy jsou tamní obyvatelé zvyklí. Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Obyvatelé Adršpachu se po ránu trumfují, kdo naměřil větší mráz

  • 5
Adršpach platí za jedno z nejchladnějších míst v republice. Leží v mělké kotlině poblíž hranic, a když vane vítr ze severu, rtuť teploměru tam padá hodně hluboko. Podle meteorologů tam v pondělí v půl osmé ráno klesla rtuť teploměru na minus 25 stupňů Celsia.

Extrémní mrazy. To je důvod, proč jméno Adršpach můžeme nyní často slyšet ve zprávách o počasí.

Když se ráno obyvatelé obce sejdou u vlaku nebo v obchodě, mohou se trumfovat, že naměřili ještě víc. V chalupách okolo potoka v Dolním Adršpachu bylo v pondělí i 27 stupňů pod nulou.

"Už v noci na pondělí jsme měli 21 stupňů, a když se ráno syn vracel z noční směny, bylo na teploměru 27. Bydlí u potoka, což je hodně znát," říká muž z Adršpachu.

Každým dnem padá rtuť teploměru níž

Před necelým týdnem tam naměřili minus 18 stupňů, s příchodem studenějšího počasí pak rtuť na teploměru padala den co den níž a níž.

"V sobotu ráno jsme měli minus 13 stupňů Celsia, v neděli minus 16 a v pondělí minus 21 stupňů. Bydlíme v prvním patře, poměrně nejvýš z celého Adršpachu, takže u nás bývají teploty mírnější," sděluje Ladislav Toula.

Český hydrometeorologický ústav má svou automatickou stanici v Adršpachu ve výšce 510 metrů nad mořem. Je to nejnižší bod údolí a dá se tam mluvit o mrazové kotlince.

"Mělké údolí je otevřeno na severovýchod do Polska, takže když vane studený vítr z této strany, projevují se tam nízké teploty. V noci se může stávat, že jak se prochlazuje vzduch na svazích, stéká do údolí, proto tam bývají tak nízké teploty," vysvětluje Ladislav Metelka z královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Místní pamatují zamrzlé topení a ptáky padající ze stromů

Místní lidé jsou na velké mrazy zvyklí. "Jediná potíž je, že když pracujete venku, zebou vás ruce," směje se Karel Krecbach, který má ve vsi ranč. Jeho zvířatům ale zima vyhovuje, huculové i krávy skotského původu jsou pořád venku.

Teplotní rekordy v Adršpachu ale zatím dlouhodobě porovnávat nelze, protože meteorologická stanice je tam teprve asi pět let. Lidé si však vybavují neskutečný mráz kolem minus 30 stupňů v osmdesátých letech. To se vozily balíky slámy a ucpávala se okna v kravínech.

 "Lidem zamrzalo topení a ptáci padali zmrzlí ze stromů. Na Silvestra přišla trochu obleva, ale do rána jsme měli minus 30 stupňů. Takové výkyvy se pak objevily už jen dvakrát třikrát," říká Toula.

Podle něj do Adršpachu mráz přichází každoročně ve dvou vlnách v lednu a únoru. "Je to zvláštní kotlina, která se vymyká všem pravidlům. I v létě tu bývá trochu jinak. Když po horkém dni zapadne slunce, hned se tu příjemně ochladí a dá se spát," dodává Toula.