SŽDC skladuje dřevěné pražce v oploceném areálu v Plotištích.

SŽDC skladuje dřevěné pražce v oploceném areálu v Plotištích. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zápach, pálení očí, kašel i úhyn ptáků. Plotiště z toho viní pražce

  • 15
Obyvatelé královéhradeckých Plotišť se bouří proti zápachu z uskladněných pražců. Někteří lidé si kvůli nesnesitelnému puchu stěžují na zdravotní potíže a údajně pozorovali i náhlý úhyn ptáků.

Když si příbuzný muže, který zemřel na rakovinu, nechal před několika lety otestovat kvalitu vody ve studni, byl šokován velkým množstvím karcinogenních látek postihujících nervový systém. Od té doby už nikdo v širokém okolí bývalé novobydžovské fabriky Kovoplast podzemní vodě nevěří. Teď mají velmi podobný problém někteří obyvatelé Plotišť, jen je místo vody trápí „otrávený“ vzduch.

Jsou si jistí, že viníkem je Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která v blízkém areálu skladuje a ošetřuje dřevěné pražce.

„Už to trvá několik let, ale od letošního června je to opravdu extrémní zápach. Já něco vydržím, ale když mi kvůli chronickým dýchacím potížím hospitalizovali otce a poté jsem pozoroval neobvyklý úhyn hrdliček nebo vrabců, řekl jsem si, že to stačí,“ popisuje Jaroslav Záruba, jenž začal obcházet své sousedy a dozvěděl se, že také oni trpí nesnesitelným puchem, o kterém jsou přesvědčeni, že obsahuje rakovinotvorné látky.

Staré pražce jsou nebezpečný odpad

V minulosti byly pražce impregnovány organickými chemickými látkami na bázi dehtových olejů, pryskyřičnými látkami a solemi těžkých kovů. Tyto toxické a karcinogenní organické látky mohou v přírodě přetrvávat i mnoho desítek let. Do organismu člověka se v plynné fázi mohou dostat přes dýchací cesty, dráždí je a mohou způsobit bronchitidu, chudokrevnost a snížení počtu bílých krvinek. Současně může být poškozena celková imunita jedince. Některé sloučeniny mají mutagenní a karcinogenní vlastnosti. Staré pražce jsou i přes vážná varování velmi oblíbeným a levným stavebním materiálem mnoha zahrádkářů, kteří s jejich pomocí budují obrubníky, schody či „biokompostéry“.

„Je to zápach jako z karbolky, který způsobuje pálení očí, obtížné dýchání, úporný kašel, záněty krku či bolesti hlavy. Nemůžeme ani větrat a mám pochybnosti o nezávadnosti výpěstků z našich zahrad,“ pokračuje Záruba, který se s archem podepsaným dalšími stěžovateli obrátil na radniční odbor životního prostředí a na krajskou hygienickou stanici.

Firma musí doložit certifikáty

„Na našem pozemku jsou uložené pouze nové pražce, nakoupené od dodavatele se všemi potřebnými atesty. Nedochází zde tedy k žádnému nátěru ani impregnaci,“ hájí se ředitel Oblastního ředitelství SŽDC Vladimír Filip a dodává: „Také my jsme obdrželi stížnost a připravujeme na ni odpověď.“

Lidé ze sousedství však mají obavu, že jejich připomínky opět vyzní do ztracena.

„Stěžovali jsme si totiž už před dvěma lety. A odpověď? Prý je vše v pořádku, protože používají moderní a nezávadné látky,“ říká Záruba.

Tvrdí také, že není náhoda, že areál je skrytý za vysokým betonovým plotem:

„Existenci takového skladu je vhodné zatajit před Českou inspekcí životního prostředí. Základem je zastrčit ho tam, kam nikdo nevidí. A rovněž zaměstnance není vhodné příliš informovat.“

Krajští hygienici by prý mohli zasáhnout pouze v případě ohrožení vnitřního ovzduší, podobně jako při úniku čpavku na zimním stadionu.

Stížnost z Plotišť již prošetřuje odbor životního prostředí. SŽDC prý bude muset předložit certifikáty k uloženým pražcům, případně je přestěhovat dál od zástavby.

„S věcmi kolem zápachu je to poměrně těžké. Nyní musíme shromáždit podklady a vstoupit v jednání se SŽDC,“ říká vedoucí odboru na magistrátu Iva Šedivá.

„Skladování pražců v obytné části lze podle mne považovat za obecné ohrožení, nelze předpokládat, že by se jednalo o neúmyslnou nedbalost,“ domnívá se Záruba a nabízí originální řešení: „Snad by pomohlo umístění pražců vedle kanceláří SŽDC.“