Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové.

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

V pečovatelské službě chyběla kontrola. Vozíčkáři zmizel milion z účtu

  • 6
Okresní soud v Náchodě začal řešit, kam se ztratil víc než milion korun z účtu klienta pečovatelské služby v Jaroměři. Ze zpronevěry je obžalovaná jedna z pečovatelek a její tehdejší vedoucí, která ji k tomu měla nutit.

Případ se provalil v říjnu před dvěma lety, když jedné obyvatelce pečovatelské služby odstřihli nezaplacenou elektřinu. Jakmile se tehdy sociální odbor města Jaroměře pustil do kontroly dokumentů dalších klientů, přišlo se i na prázdnou platební kartu a nepořádek v dokladech.

Škoda na majetku těžce nemocného, ale svéprávného vozíčkáře je zhruba milion a padesát tisíc korun, další dvě ženy přišly každá o dvacet tisíc.

Po dvou letech se v soudní síni potkaly na lavici obžalovaných pečovatelka Lada M. a její někdejší vedoucí Miloslava J. (o jejich obvinění čtěte více zde). Po kdysi kamarádském vztahu už nebyla ani památka, bývalá pečovatelka totiž už na policii přiznala, že peníze vybírala a z velké části je předávala vedoucí. Ta však odmítla, že by nějaké odcizila.

„Myslím, že jsem z karty vybírala každý den, ty nároky byly vyšší a vyšší, limit byl 10 tisíc korun denně. Musela jsem vybírat denně, abych dala určitou částku dohromady. Když z bankomatu vyjel papírek, že není dostatek hotovosti, začala jsem si půjčovat já sama od mé banky,“ vypověděla jednačtyřicetiletá Lada M.

„Pro klienta jsem nakupovala týdně za 400 až 500 korun. Pro paní Miloslavu J. to bylo týdně 50 až 60 tisíc korun. Ona pro něj sháněla nějaké věci nebo nevím, co s penězi udělala,“ řekla pečovatelka.

Z bývalé šéfky má prý pořád strach, že jí dokáže manipulovat. Před dvěma lety se dokonce za dramatických okolností pokusila o sebevraždu, její nadřízená také.

Vozíčkář ukázal pečovatelkám svůj účet

Pečovatelka od června 2011 do října 2013 vybírala peníze z karty vozíčkáře, který s tím souhlasil. Za nákupy nechtěl žádné účtenky, protože ženě věřil.

„Já bych potřeboval, kdyby mi byly nějaké peníze vráceny. Potřebuju jet do lázní, nemám teď finance, žiju jen ze sociální podpory,“ řekl jednašedesátiletý Ladislav Kus, který původně měl na účtu přes 1,7 milionu korun, když zdědil dům a prodal byt.

Připustil, že mu sice chodily měsíční výpisy z banky, ale když ho soudce nechal nahlédnout do jednoho z nich, příliš se neorientoval. Tehdy mu přitom za jediný měsíc odešlo z účtu 75 tisíc. Vozíčkář také připustil, že asi neměl ukazovat výpis z účtu oběma ženám.

Na počátku byla údajně půjčka na plastiku

Vedoucí prý měla měla k pečovatelce nejdříve řadu výtek. V roce 2009 jí předala platební kartu vozíčkáře, což pečovatelka brala jako pracovní úkol. Kartu včetně PIN nechávala v trezoru pečovatelské služby, kde k ní však měly přístup i jiné pečovatelky.

Podle pečovatelky byla na počátku půjčka z karty pro vedoucí. „Paní Miloslava J. mi v roce 2011 řekla, že si potřebuje půjčit z této platební karty kolem 45 tisíc korun, že si chce nechat udělat plastiku prsou a během čtrnácti dnů to vrátí. Řekla jsem, že to nejde, ona mi odpověděla, ať se nebojím, že to vrátí. Pak mi řekla, že si ty peníze nepůjčila, nemám to podepsané a ji to nezajímá,“ popsala pečovatelka, která se prý bála někomu o tom říci. Nakonec si vypůjčila u banky 400 tisíc korun a další částky od známých.

Její bývalá šéfka odmítla obžalobu a připustila jen drobnější pochybení. „Nevybírala jsem z karty, nevlastnila jsem ji, nenutila jsem paní Ladu M., aby mi předávala peníze,“ řekla.

Tvrdila, že pečovatelská služba fungovala dobře a kauza s penězi je selháním jednotlivce. Spekulovala také, že celou věc asi nevymyslela pečovatelka, ale že za ní stojí tehdejší partner Lady M., starosta Jiří Klepsa.

Ten tvrdil, že si vůbec nevšiml, že by jeho partnerka měla najednou spoustu peněz a něco si kupovala. „Hradil jsem chod domácnosti a výdaje, ale na životě paní Lady M. nebo jejích dcer se nic nezměnilo oproti dřívějšímu období. Nevěřil jsem, že v tom má prsty,“ řekl starosta.

Vedoucí chtěla přestěhovat vozíčkáře

Na případ se přišlo, až když vedoucí pečovatelské služby odešla do soukromého zařízení pro pacienty s Alzheimerovou chorobou ve Svobodě nad Úpou. Nabídla tam manažerské místo i své podřízené, která tam také začala pracovat.

Miloslava J. usilovala o to, aby tam přešel jako pacient i vozíčkář Kus, o kterém si tehdy myslela, že má na účtu ještě 450 tisíc. On sám tam nechtěl, jak řekl soudu.

Za pobyt v soukromém zařízení by platil 20 tisíc měsíčně, zatímco v Jaroměři má nájem kolem dvou tisíc. Podle Lady M. se tím měla celá věc ututlat.

Město měnilo směrnice

Případ ukázal na chabou kontrolu pečovatelské služby ze strany města, problematické bylo například i to, že pošťačka předávala důchody do rukou různých pracovníků.

Po této kauze se změnily některé směrnice, pečovatelky už také nesmějí vybírat peníze z bankomatu. Výroční zpráva pečovatelské služby za loňský rok uvádí, že to není možné z legislativních důvodů.

„Náplní práce pečovatelky je uskutečnit nákup pro klienta, ale manipulace s platební kartou byla podle mého názoru už tehdy nad rámec,“ řekla u soudu vedoucí sociálního odboru města Petra Šilhánová Hajpišlová.

Oběma ženám hrozí za zpronevěru trest od dvou do osmi let vězení. Obžaloba viní pečovatelku, že si ve společném jednání přisvojila cizí věc a způsobila značnou škodu v případu vozíčkáře.

Miloslavu J. žalobce viní taktéž ze zpronevěry, dílem ve společném jednání v případu vozíčkáře, dílem samostatně, když si přivlastnila peníze dvou žen, u nichž měla hájit jejich zájmy v rámci opatrovnictví.

Obhájce Lady M. Zdeněk Rudolecký chce žádat o zproštění viny, obhájce Miloslavy J. Rostislav Smažík se nechtěl vyjádřit.