Ivan D. a Jana H. obžalovaní z týrání a těžkého ublížení na zdraví s následkem...

Ivan D. a Jana H. obžalovaní z týrání a těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti jejich šestiletého syna u Krajského soudu v Hradci Králové. (22. 4. 2014) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Soud viní matku ze smrti šestiletého syna, přestala mu dávat inzulín

  • 161
Nedůvěra k lékařům a experimenty s alternativní medicínou stály loni v dubnu život šestiletého chlapce s cukrovkou, kterému jeho matka se svým přítelem postupně přestali podávat inzulin. Případ týrání a těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti začal rozplétat Krajský soud v Hradci Králové.

Osmadvacetileté matce Janě H. a jejímu jednačtyřicetiletému druhovi Ivanu D. hrozí až 16 let vězení.

Podle Ivana D. chlapec už od narození trpěl řadou nemocí, jako je například svalová atrofie, fibrilní křeče nebo epilepsie. "Měl až sedm záchvatů denně, léky, které mu předepisovali lékaři, mu vůbec nezabíraly. Pomohla mu až lékařka v Mariánských Lázních, která léčila přírodními způsoby," uvedl obžalovaný, který s partnerkou postupně přestal věřit lékařům a upnuli se k alternativní medicíně.

Synovy záchvaty kromě pětiletého dojíždění na mariánskolázeňskou kliniku začali následně léčit i pomocí tibetských kapek. "Zatímco léky z nemocnice a od lékařů ho spíš utlumovaly, po této medicíně jsme viděli zlepšení," uvedl náhradní otec zemřelého chlapce.

Problémy začaly v listopadu 2012, kdy lékaři chlapci diagnostikovali cukrovku 1. typu a rodičům nařídili dodržovat dietu, několikrát denně mu píchat inzulin, pravidelně měřit hladinu cukru v krvi a hodnoty z glukometru zapisovat do diabetického deníčku.

Partneři začali falšovat naměřené hodnoty

"Deníček byl to poslední, co nás zajímalo. Nepovažovali jsme ho za důležitý," vypověděli partneři už při zadržení. Podle vyšetřujících policistů začali už od ledna svévolně měnit naměřené hodnoty cukru v krvi.

Kvůli nedodržování režimu měl chlapec hodnoty přes 25 mmol, po jídle by se přitom měly pohybovat kolem 7 mmol. Postupně začali oba partneři falšovat všechny hodnoty a týden před smrtí chlapce je už nezapisovali vůbec.

"Báli jsme se, aby lékaři nepřišli na tak vysoké hodnoty a nenadávali nám," uvedl Ivan D.

Vinu svalují na léčitele z Pardubic, kteří jim měli doporučit, aby dávky inzulinu postupně snižovali a nakonec ho vysadili.

"Udělali mu diagnostiku podle oční duhovky a přišli na to, že nemá cukrovku, ale pouze cukr v hlavě. Inzulin jsme vysadili až opravdu na jejich doporučení. Věřili jsme spíš přírodní léčbě než lékařům, těch jsme se báli. Dělali ze syna pokusného králíka," přiznal před soudem Ivan D.

Provozovatel pardubické poradenské firmy však tvrdí, že vysazení inzulinu rodičům nikdy nedoporučil.

"S chlapcem u nás byli kvůli léčbě epilepsie a pomočování. My cukrovku ani neléčíme a vysazení inzulinu bychom jim už vůbec nedoporučili," uvedl léčitel a dodal, že oba partneři měli problémy s tím dodržovat jeho doporučení i co se týkalo jejich zdravotního stavu.

Podle žalobkyně chlapec před smrtí hodně trpěl

"Paní jsme léčili se žaludkem, ale pak jsem se dozvěděl, že třeba 14 dní v kuse jedla pizzu," pokrčil rameny.

Podle státní zástupkyně Lucie Žabkové chlapec před smrtí hodně trpěl. "Projevovala se na něm malátnost, únava, dehydratace, zvracení a kruté bolesti břicha, na něž obžalovanými nebylo ani jedenkrát reagováno přivoláním lékařské pomoci a které úmyslně před lékaři tajili a kontaktu s nimi se vyhýbali," uvedla Žabková.

Partneři zdravotnickou záchrannou službu zavolali až poté, co zjistili, že chlapec nedýchá. "Poslední dny byl kluk malátný, řekli jsme si, že když se prospí, bude mu lépe," uvedl otčím.

V průběhu výslechu vyšlo najevo například i to, že rodiče netušili, jak závažná nemoc cukrovka je, ani co je hyperglykémie či hypoglykémie. "Měl jsem chaos v nízkých a vysokých hodnotách. Informací, které nám dávali lékaři, na nás bylo příliš. Opravdu jsem netušil, že by na cukrovku mohl i umřít," dodal muž.