Vykácení klečí už delší dobu prosazují nejen v Krkonoších, ale také v Jeseníkách.

Vykácení klečí už delší dobu prosazují nejen v Krkonoších, ale také v Jeseníkách. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Ochranáři v Krkonoších likvidují kleče, které ohrožují vzácné druhy

  • 10
Borovice kleč, uměle vysazená v Krkonoších nad horní hranicí lesa po druhé světové válce, se tak dobře ujala, že začíná ohrožovat ostatní chráněné druhy, se kterými roste v sousedství. Správci Krkonošského národního parku se proto budou muset některých klečí zbavit.

„Pokud bychom nezasáhli, mohli bychom přijít o vzácnou floru i faunu a ohrozit stovky tisíc let trvající geomorfologické procesy,“ varuje ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

První zásah proti klečím před pěti lety se podle správců povedl (více čtěte zde).

„Do vymýcených prostorů, kde rostly odstraněné keře, se chráněné druhy vracejí. Poblíž Čtyř pánů například i arnika. Nyní je na řadě druhá etapa prořezávek na Vysoké stráni pod Violíkem a na Harrachově louce,“ uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Na 47,43 hektarech krkonošských hřebenů dojde místy jen ke kosmetické, jinde však výrazné redukci množství keřů kleče, které zde vysázeli v rámci horského zalesňování v padesátých letech minulého století, ale i později.

Přednostně zmizí keře, kterým se nedaří a napadají je různí škůdci. Hodně takových je zejména na Harrachově louce. Plánované akci předcházel rozsáhlý výzkum.