Sídlo Krajského úřadu v Hradci Králové

Sídlo Krajského úřadu v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Vysvědčení pro kraj odkrylo závažné chyby, nejhorší je to s rozpočtem

  • 8
Neexistující databázi smluv a faktur, skrytý rozpočet nebo zastupitele bez etického kodexu vytýká Královéhradeckému kraji vysvědčení, které mu daly občanské sdružení Oživení a Fond Otakara Motejla.

Závistivě vzhlíží k premiantovi Praze a přestože se s průměrem školních známek 3,15 řadí na docela lichotivé šesté místo, mnohem blíž má k propadlíkovi Zlínskému kraji. Královéhradecký kraj, hlavně jeho vedení, dostal vysvědčení za uplynulé čtyři roky a jedno je jisté: nemá se čím chlubit.

Češtinu, matematiku či tělocvik ve společném hodnocení občanského sdružení Oživení a Fondu Otakara Motejla nahradilo deset předmětů, například přístup k informacím, hospodaření s majetkem, etika a střet zájmů či granty a dotace. A vysvědčení nemilosrdně odkrylo závažné krajské slabiny.

Čtrnáctičlenné třídě vévodí téměř jedničkářka Praha s průměrem 2,25, poslední je Zlínský kraj (3,40), z toho je patrné, že hradecký region patří k horšímu průměru.

"Hodnocení krajů je projekt, jehož cílem bylo vytvoření vůbec prvního uceleného srovnání krajů ve vybraných oblastech. Cílem je pomoci občanům vytvořit si obrázek o fungování krajských samospráv, a to nejen v předvolební době," vysvětlují "třídní učitelé" celého projektu - Vít Sochovský (Oživení) a Helena Škodová (Fond Otakara Motejla), "hodnocené otázky se zabývají zveřejňováním informací o oblasti, či existencí nástroje zvyšujícího informační otevřenost samosprávy k veřejnosti."

Do šedivého průměru, ze kterého již nevybředl, poslala kraj už první kategorie, jež má velký přesah i do všech ostatních "školních předmětů": přístup k informacím. Tady hejtmanství dostalo trojku a sám náměstek Helmut Dohnálek (SNK–ED) připouští, že rozhodně je co zlepšovat: "V obecné rovině by to zcela určitě mohlo být lepší."

Pozoruhodná zjištění špatného přístupu a bez výjimky mizerné známky přinesly čtyři oblasti, které se mohou sdružit do společné kategorie: (ne)hospodaření s penězi.

Vysvědčení pro kraj: tři čtyřky

Hospodaření s majetkem

  • Na internetových stránkách nemá zveřejněnu databázi smluv ani seznam faktur, za co a komu platí, ani evidenci nemovitého majetku.

Rozpočet

  • Spolu s Moravskoslezským úplně poslední místo. Normální obyvatel nemá šanci proklikat se k rozpočtu, závěrečným účtům či důvodovým zprávám.

Etika a střet zájmů

  • Zatímco zaměstnanci krajského úřadu etický kodex musí podepsat a dodržovat, zastupitelé žádnou takovou povinnost nemají.

Veřejné zakázky: 3. Hospodaření s majetkem: 4. Příspěvkové organizace a obchodní společnosti s majetkovou účastí kraje: 3. Rozpočet: 4. Horší v nich byly pouze Moravskoslezský a Středočeský kraj, tedy regiony ovládané od voleb kontroverzními hejtmany: Jaroslavem Palasem a Davidem Rathem.

"Pokud to tak vnímá i veřejnost, je to důvod k zamyšlení," netají rozčarování druhý krajský náměstek Vladimír Derner (KDU-ČSL). Ten si prý na "hlas lidu" potrpí: "Zpětné vazby jsou pro nás vždy nesmírně důležité."

V porovnání s ostatními kraji dopadly pro region příznivě známky za granty a dotace (2- a třetí místo), mediální politiku (3 a páté místo) a závěrečné územní plánování (1- a dělené druhé až osmé místo).

Zda současná koalice ve složení ČSSD, SNK–ED a KDU-ČSL dostane šanci na reparát, napoví už říjnové volby. "Věříme, že Hodnocení krajů pomůže odhalit silné a slabé stránky jednotlivých krajů a zároveň přiměje veřejnost k zamyšlení," doufají tvůrci vysvědčení.

K vysvědčení se hejtman Lubomír Franc (ČSSD) kvůli pracovnímu vytížení odmítl vyjádřit.