Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Odkup akcií hradecké krajské lékárny je v pořádku, řekl nakonec radní

  • 0
Nové vedení Královéhradeckého kraje potvrdilo svému Zdravotnickému holdingu odkup třetinového podílu v krajské lékárně, který dosud držel soukromník. Krajem vlastněná firma loni nákup dohodla bez vědomí politiků a vysloužila si za to kritiku.

Když se loni v říjnu Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje odhodlal k odkupu soukromého podílu ve firmě Královéhradecká lékárna (KHL), nikoho se neptal. Pětatřicetiprocentní podíl se rozhodl koupit bez souhlasu rady či zastupitelstva (více čtěte zde).

Dosluhující rada rozhodnutí tenkrát označila za podraz a nově zvolený radní pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09) si ihned nechal zpracovat odborné posudky a slíbil, že akce, kdy „tři lidi dělali padesátimilionové obchody s majetkem kraje“, bude mít dopady. Transakce se totiž udála v tu nejméně vhodnou dobu - 11 dnů po volbách.

Avšak kdo čekal, že Cabicar udělá ve zdravotnickém holdingu vítr a nákup akcií za 51 milionů korun stopne, ten se mýlil. Kraj nakonec akcie od soukromého vlastníka, podnikatele Jaroslava Nádvorníka, skutečně odkoupí, avšak alespoň se mu podařilo vyjednat slevu. Místo 51 milionů za podíl zaplatí 45 milionů.

„Oproti původnímu předpokladu, že částku budeme splácet až do roku 2018, ji doplatíme do konce letošního dubna, čímž ušetříme i budoucí úroky. Rozdíl sedm a půl milionu oproti původní smlouvě není pro hospodaření holdingu zanedbatelnou částkou,“ uvedl Cabicar a dodal, že obě analýzy, které nechal zpracovat, neprokázaly nějaké pochybení.

Podle Nádvorníka, který spolu s krajem síť krajských lékáren v roce 2008 založil, firmě neprospěly kauzy, které se kolem ní v minulosti strhly.

Pozornost společnost přitáhla koncem roku 2015, kdy KHL chtěla vybudovat pobočku v Hořicích na dohled od již existující lékárny, kterou tam provozoval soukromník. Lidé v Hořicích tehdy proti záměru protestovali a sepsali i petici na podporu „svého“ dlouholetého lékárníka (psali jsme o ní zde). Kraj proto od záměru opustil.

„Osm let jsme budovali nějakou značku, kterou mediální komunikace ohrožovala natolik, že ji to začalo poškozovat. Mělo to vliv i na můj soukromý život, rodinu i firmu,“ uvedl Nádvorník jeden z důvodů, proč byl ochoten se s krajem dohodnout na nižší ceně.

Královéhradecká lékárna vznikla původně jako firma, která díky centrálním nákupům pomůže zajišťovat výhodnější ceny léků a zdravotnického materiálu pro krajem vlastněné nemocnice.

Díky velkému objemu nákupů se krajské akciovce daří vyjednávat u výrobců nižší ceny a tím nemocnicím snižovat náklady, ale také pacientům ve své síti nabízet výhodnější ceny.

Postupně v areálech nemocnic firma otevřela pobočky pro veřejnost a začala expandovat i mimo nemocniční zdi. Nyní provozuje deset veřejných lékáren a zaměstnává skoro sto lidí. V roce 2015 měla při obratu 330 milionů korun čistý zisk 10,5 milionu korun. V roce 2014 měla zisk 26 milionů korun a vyplatila z něj dividendu 21 milionů korun.

Loňský zisk by měl být kolem 14 milionů. „Budeme se snažit řetězec lékáren rozšířit a snažit se, aby nám v dalších letech generoval ještě větší zisk, odhadem 18 milionů korun,“ uvedl Cabicar. Kraj zisk používá na podporu svých nemocnic.