Ostatky zastřelených civilistů objevili dělníci před třemi lety při budování cyklostezky. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Zastřelení Němců v Rudníku nebylo vraždou, řekla policie. Případ odložila

  • 139
Policie odložila případ zastřelení pěti německých obyvatel v Rudníku na Trutnovsku. Dvaasedmdesát let starý skutek se odehrál na konci války na pokyn velitele místní vojenské posádky. Policie pátrala v archivech, vyslechla pamětníky a po dvou letech dospěla k závěru, že zastřelení nebylo vraždou.

„Nejde o podezření z trestného činu a není na místě věc vyřídit jinak. Zjistili jsme, že osoby, které popravu nařídily či vykonaly, tehdy jednaly v souladu s tehdejšími zákony, předpisy a vyhláškami a nedopustily se tedy žádného trestného jednání,“ potvrdila Lenka Burýšková z krajského policejního ředitelství v Hradci Králové.

Na ostatky zastřelených civilistů se před třemi lety narazilo při budování cyklostezky. Kriminalisté případ začali vyšetřovat jako několikanásobnou vraždu (psali jsme zde).

Poprava byla vykonána 28. června 1945 před bývalým závodem na umělé hedvábí, kde dnes stojí továrna Avon Automotive.

Z německé kroniky vyplynulo, že Němce zastřelili partyzáni, podle české kroniky to byla armáda. Zdůvodnění znělo, že schovávali zbraně. Než civilisty zastřelili, museli si sami vykopat hrob.

Ostatky zastřelených budou uloženy do společného hrobu na místním hřbitově.

Poprava v Rudníku nebyla v Královéhradeckém kraji jediným případem, který spadá do divokého období po skončení druhé světové války.

V údolí Svatopetrského potoka ve Špindlerově Mlýně připomíná pomník masakr německy hovořících obyvatel horského městečka a vojáků na konci druhé světové války (o pomníku zde). Na pamětní desce stojí, že od 15. května do 22. června 1945 byli převážně českými partyzány mučeny a zastřeleny desítky lidí. Přesný počet těl je neznámý. Případy nebyly prošetřeny a nikdy ani nebudou, protože spadají do období amnestovaného zákonem z 8. května 1946.

Popravy německých zajatců podle očitých svědků probíhaly na konci války také v okolí Ostroměře a Holovous na Jičínsku. Podle svědectví, které má MF DNES k dispozici (psali jsme o něm tady), jsou v okolí masové hroby, v nichž jsou podle střízlivých odhadů ostatky desítek lidí. I když se válka obou obcí nijak zásadně nedotkla, o to prudší odpor se zvedl proti ustupujícím okupantům i německým civilistům.

Také těmto událostem se policie před více než deseti lety věnovala a také je odložila s tím, že nejde o podezření ze zločinu několikanásobné vraždy. Závěry policejního vyšetřování z okolí Ostroměře a Holovous ale zpochybňují nová svědectví, která před několika měsíci získala MF DNES (více zde).