Starosta a současně i poslanec Ivan Adamec (ODS) vládne v Trutnově už 16 let.

Starosta a současně i poslanec Ivan Adamec (ODS) vládne v Trutnově už 16 let. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

ODS v Trutnově vytváří „chobotnici“, upozorňují konkurenční lídři

  • 9
Trutnovská ODS má problém, který někteří konkurenční lídři označují za železný zákon oligarchie či chobotnici. Za občanské demokraty do voleb zhusta kandidují šéfové městských firem, ale střet zájmů to prý není.

Přestože bašty se jménem ODS v Liberci, Hradci Králové, ale i v Praze postupně padly, v Podkrkonoší výsadní pozice občanské demokracie zůstala alespoň navenek stejně neprůstřelná jako beton zdejší dělostřelecké tvrze Stachelberg.

ODS v Trutnově

Občanská demokratická strana v trutnovských komunálních volbách zabodovala už v roce 1994, kdy získala 11 křesel a tehdy teprve 34letý Ivan Adamec se stal zastupitelem.

„Sarajevský atentát“ sice mocí ODS v Trutnově zacloumal, přesto strana v roce 1998 vyhrála (18,91 procenta) a populární Adamec od té doby starostuje a trutnovskou oblibu ODS zvyšuje. Před čtyřmi lety získala 37,65 procenta hlasů a 14 křesel v zastupitelstvu.

V Trutnově to platí dvojnásob. Mimořádně populární starosta a současně i poslanec Ivan Adamec tu se svou modrou družinou v komunálních volbách vládne už 16 let a za deset dnů se od nich očekává jediné: obhajoba.

Jenže je tu i Achillova pata vládnoucí garnitury. Snad aby trutnovská ODS své postavení posílila či alespoň neztratila, objevili se na kandidátce někteří známí šéfové městských firem či příspěvkových organizací, které jsou, jak je známo, přímo závislé na hlasování zastupitelstva.

Je to problém či střet zájmů? Ne tak docela: podle zákona nemusí své funkce opustit, ani kdyby se dostali do širšího vedení města. V případě, že by občanští demokraté obhájili 14 mandátů z voleb v roce 2010, novými zastupiteli by se mohli stát i ředitel společenského centra Uffo Libor Kasík, ředitel Základní školy kpt. Jaroše Jiří Paták anebo šéf Technických služeb Lumír Labík.

„Jde naopak o chvályhodné jednání,“ myslí si starosta

Na kandidátce však figurují i ředitel společnosti Mebys (správa bytů a sportovišť) Martin Veselý, vedoucí turistického infocentra Hana Nýdrlová, předseda TJ Loko Trutnov Radek Horák a úřednice radnice Zuzana Tröstová.

„Neexistuje žádný zákon, který by jim znemožňoval kandidovat, to by bylo omezování volebního práva,“ rozčiluje se starosta Ivan Adamec. Ten naopak kandidaturu šéfů městských firem oceňuje:

„Je jen dobře, že právě takoví lidé jdou do voleb, protože nikdy nezastupují sami sebe, ale městskou organizaci. Logicky chtějí, aby prosperovala, a vykonávají tedy obecní blaho. Nejde o střet zájmů, ale naopak o chvályhodné jednání.“

Politolog mluví o „železném zákonu oligarchie“

Naprosto opačný názor však má lídr uskupení s názvem Žít v Trutnově, politolog hradecké univerzity Petr Sobotka.

„Spousta analýz říká, že pokud ve státě, ale i na kraji či městě, nedojde po dvě volební období k alternaci moci, začíná vedoucí strana splývat s podnikatelským prostředím a právě i s organizacemi, které vlastní. To je přesně dopad toho, co se nyní děje v Trutnově, politologie má pro to pojmenování železný zákon oligarchie,“ upozorňuje Sobotka.

Rezignovat by museli jen coby místostarostové

Šéfové městských firem by byli nuceni rezignovat pouze v jediném případě. „Kdyby se měli stát místostarosty, potom by to bylo opravdu neslučitelné,“ zdůrazňuje starosta Adamec.

Ani oslovení ředitelé-politici se na případnou rezignaci na jednu z funkcí netváří příliš vstřícně:

  • „Já bych se do postu místostarosty ani radního příliš nehrnul, protože preferuji práci v Uffu. A konflikt zájmů by mně s postem zastupitele nehrozil,“ uvádí osmička kandidátky ředitel společenského centra Uffo Libor Kasík.
  • „Do střetu zájmů bych se dostal jen jako náměstek primátora. Kdybych se stal zastupitelem, svůj post bych si ponechal a zdržel bych se konfliktních hlasování,“ míní ředitel Technických služeb Lumír Labík.
  • „Já spíš předpokládám, že se do zastupitelstva vůbec nedostanu, takže z mé strany je to spíš podpora. Svou kandidaturu nevnímám jako nějaké pochybení, něco jiného by ale bylo, kdyby ta firma byla moje,“ říká šéf firmy Mebys Martin Veselý.

S tím souhlasí rovněž jednička Úsvitu Václav Török, podle něhož Okamurovo hnutí v Trutnově kandiduje jen kvůli „vládě jedné strany.“

„Situaci v Trutnově nazýváme chobotnicí, která prolezla veškerými firmami ovládanými městem. Doufáme, že klika, která tu byla šestnáct let, konečně půjde pryč, protože ODS se chovala diktátorsky a neposlouchala nikoho z opozice,“ mračí se Török.

A naznačuje, že existuje tichá předvolební dohoda vícero uskupení včetně ANO, KSČM, zelených či části ČSSD o vytvoření široké koalice, která k odstavení občanské demokracie od moci v Trutnově potřebuje alespoň 17 křesel.

„Také nám to velmi vadí. Je to vlastně naprosto okatá deklarace úzkého sepětí městských organizací s politikou ODS. To, že za občanské demokraty kandidují snad všichni ředitelé městských organizací, je až příliš velká náhoda. O koalici, která by odstavila ODS, toho ale moc nevím,“ přidává se dvojka kandidátky KSČM Iva Řezníčková.

Ani lídr hnutí ANO Roman Chromý tajnou dohodu o široké koalici nepotvrdil, ale ani nevyvrátil: „My si nejdříve uděláme kontaktní volby a pak teprve můžeme uvažovat o reálné koalici. Jisté je však to, že k politice ODS mám poměrně velké výhrady.“

Podle politologa Sobotky snad nejmenší zlo v kandidatuře „modrých šéfů“ v Trutnově hraje morální aspekt: „Městské podniky dávají nemalé částky na propagaci, kterou platí radnice. Uffo, Mebys, technické služby, ale i další příspěvkové organizace za propagaci platí jisté společnosti, kterou z jedné třetiny vlastní zastupitel ODS. To je podle mě téměř na zkoumání orgánů činných v trestním řízení.“

Protizákonná však kandidatura ředitelů není. Právník organizace Transparency International Zdeněk Michora tvrdí, že by působením na dvou židlích nic neporušovali.

„V současné době se připravuje novela zákona, která se soustředí právě na fakt, že kontrola v režimu zákona o střetu zájmů je často pouze formální,“ říká.

Starosta Adamec poukazuje na to, že vlivné kandidáty z městských firem lze nalézt i v jiných stranách. Střet zájmů hrozí zejména úřednici a trojce kandidátky ČSSD Aleně Illnerové. Ale i za ODS kandiduje úřednice finančního odboru Zuzana Tröstová.