Pohled na zámek v Rychnově nad Kněžnou.

Pohled na zámek v Rychnově nad Kněžnou. | foto: MF DNES

ODS zrušila buňku v Rychnově za pakt s KSČM, město ale řídí nestraníci

  • 0
Zastupitelé zvolení za ODS na radnici v Rychnově nad Kněžnou se podivují nad trestem za spolupráci s komunisty. Výkonná rada občanských demokratů zrušila rychnovskou buňku, na radnici ovšem sedí v barvách modré partaje samí nestraníci. Navíc si stěžují, že jim ODS v kampani moc nepomohla.

Celostátní výkonná rada ODS v pondělí zrušila licenci místnímu sdružení v Rychnově nad Kněžnou stejně jako dalším několika organizacím v celé republice. Vadilo jí, že koalice v čele města se opírá o komunisty. (více o rozhodnutí čtěte zde)

Členové ODS mají čas tři měsíce, aby se přeregistrovali do jiného sdružení. Šéf rychnovské ODS Ivo Muthsam z toho nadšen není. O dalším postupu se prý straníci poradí. Na rozdíl od některých jiných měst však zatím členství neruší.

Nyní se budou odvolávat a chtít vysvětlení na smírčím výboru strany. "Budeme se zajímat, jaké výstupy a podklady šly do výkonné rady z vedení oblastní kanceláře ODS," řekl Muthsam.

Radnice zůstane stejná

Na rychnovské radnici ani po rozhodnutí vedení ODS k žádným změnám nedojde. Kromě dvou komunistů a jednoho sociálního demokrata jsou všichni rychnovští zastupitelé nestraníky.

V městské radě jsou ti zvolení za ODS, ČSSD, TOP 09, Svobodnou občanskou samosprávu a jeden komunista. Právě díky podpoře zastupitelů za KSČM má vedení radnice v zastupitelstvu většinovou podporu, přestože strany žádnou koaliční dohodu neuzavřely.

Zástupci rychnovské ODS tvrdí, že komunisté začali podporovat změny na radnici a že na menším městě nejde o žádnou velkou politiku. Strany, které nyní Rychnovu vládnou, prosazují změny a úspory. V opozici jsou uskupení, která město vedla v minulých letech.

Starosta: Programu ODS jsem se nezpronevěřil

Rychnovský starosta Jan Skořepa (nezávislý za ODS) se zprávu o zrušení místní buňky strany dozvěděl v pondělí večer při cestě z jednání městské rady.

"Je to věc uvnitř ODS," uvedl. Myslí si, že se výkonná rada se situací ve městě dostatečně neseznámila: "Kdybych s panem Nečasem teď mluvil, tak bych mu řekl, že děkuju za podporu. Ač nejsem členem ODS, vůbec si nemyslím, že bych se jediným aktem zpronevěřil jejímu programu."

Dodal, že na volební kampaň nestraníků, kteří byli na její kandidátce, ODS ani nepřispěla. "Na kampaň jsme si sehnali peníze sami. Takže zas tolik se necítím povinován ODS, když se k tomu postavila tímto způsobem," dodal Skořepa.

Spolupráci s KSČM zakázal svým usnesením už dříve kongres ODS a výkonná rada jeho rozhodnutí nyní naplnila.

Také na radnici v Dobrušce je v městské radě radní zvolený za KSČM, ale je nezávislý. ODS v Dobrušce zrušení nehrozí.

"V případě Dobrušky je situace odlišná, protože zastupitel v radě, který byl zvolen za KSČM, se od této strany distancoval s tím, že v radě města nebude reprezentovat její politiku," uvedl mluvčí ODS Tomáš Bartovský.