Lukáš Nečesaný odchází od Krajského soudu v Hradci Králové po nepravomocném...

Lukáš Nečesaný odchází od Krajského soudu v Hradci Králové po nepravomocném rozsudku k 13 letům vězení (1.4.2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

V kauze Nečesaný na kraji špatně hodnotili důkazy, řekl Nejvyšší soud

  • 99
Nejvyšší soud viní senát hradeckého krajského soudu z toho, že v kauze Lukáše Nečesaného selektivně hodnotil důkazy a přehlížel vážné pochybnosti. Podle agentury ČTK se to píše v odůvodnění ke zrušení už pravomocného rozsudku, které soud zatím oficiálně nezveřejnil.

Stejné argumenty Nejvyšší soud (NS) předložil i při předchozím zrušení verdiktu nad Lukášem Nečesaným (více zde). Nově tak v odůvodnění stojí, že Krajský soud v Hradci Králové nerespektoval pokyny.

Nejspíš proto také NS rozhodl o tom, že kauzu pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku od začátku projedná nový senát s tím, že krajský soud musí provést znovu celé dokazování.

Dosud podle Nejvyššího soudu nedokázal ke kauze přistoupit plně v souladu se zásadou in dubio pro reo, která formuluje povinnost rozhodnout v pochybnostech ve prospěch obviněného. Verdikt se podle NS hemží úvahami o tom, co obžalovaný udělat mohl, ale obsahuje pouze málo kategorických závěrů o tom, co skutečně udělal.

„Základním problémem přezkoumávané věci zůstává, že trpí výrazným deficitem záruk spravedlivého procesu. Dosud provedeným dokazováním nebyl opatřen takový důkaz, který by svým obsahem obviněného jednoznačně usvědčoval a zároveň se nedal zpochybnit z hlediska zásad spravedlivého procesu,“ stojí v rozhodnutí senátu NS s předsedou Janem Bláhou.

Odůvodnění je v agendě Nejvyššího soudu výjimečné svou délkou, má přes šedesát stran, i detailní pozorností věnovanou jednotlivým důkazům.

Při hodnocení výpovědi napadené ženy například krajský soud podle NS nepochopil celkové závěry expertiz zaměřených na možnou ztrátu paměti. Amnézii podle posudků nelze vyloučit, proto je podle NS nutné s ní kalkulovat, a to právě s ohledem na zásadu in dubio pro reo.

NS zpochybnil také výsledky první rekognice. Z videozáznamu prý není patrné, že kadeřnice označila snímek Nečesaného.

„Pokud na dotaz policejního orgánu cosi odpověděla, nebylo její vyjádření natolik srozumitelné, aby bylo možno učinit tak kategorický závěr, jaký byl do protokolu o rekognici formulován,“ uvedl NS.

Nečesaný se do vězení nevrátí, kauzu bude řešit jiný soudce

Pochybnost má také o pachových stopách a poukázal na to, že otisk boty v kaluži krve na místě činu nesouhlasí s Nečesaného obuví a že na ulomených nehtech kadeřnice byla DNA neznámého člověka.

V usnesení se objevuje kritika policejní práce při prvním ohledání místa činu nebo výtka k chaotické žurnalizaci, tedy časovému řazení trestního spisu.

Vinen, řekl třikrát stejný soudce

Původní předseda senátu krajského soudu Jiří Vacek se případem zabýval třikrát. V lednu 2014 poslal Nečesaného na 16 let do vězení, Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil. Vacek napodruhé znovu uložil šestnáctiletý trest, vrchní soud pak verdikt o tři roky zmírnil. NS v květnu 2015 rozsudky zrušil a propustil Nečesaného z vězení.

Krajský soud Nečesaného loni v dubnu znovu uznal vinným a uložil mu 13 let vězení, odvolací soud pak rozsudek potvrdil. Následovalo úspěšné dovolání, už loni v prosinci NS Nečesanému trest opět přerušil.

Útok v hořickém kadeřnictví se stal v únoru 2013. Pachatel kadeřnici nejméně šestkrát udeřil do hlavy polenem a ukradl jí deset tisíc korun. Vážně poraněné ženě zachránili život lékaři. Nečesaný přiznal, že v kadeřnictví byl - prý se chtěl nechat ostříhat, kadeřnice ale už zavírala, a proto odešel.

Lukáš Nečesaný vinu od počátku odmítá:

31. srpna 2016

,