(ilustrační foto) | foto: Daniel Beran, MAFRA

V Krkonoších začal platit zákaz sběru borůvek v cenných lokalitách

  • 0
V Krkonoších začíná od středy platit tradiční zákaz vstupu do některých lokalit na území Krkonošského národního parku. Cílem je zamezit ničení horské přírody, které způsobují sběrači borůvek beroucí hory masivním útokem. Zákaz platí až do poloviny října.

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) vydává vyhlášku v této fázi roku už 16 let. Turistů by se omezení neměla nijak dotknout. Ochranáři chtějí vykázat sběrače borůvek z cenných lokalit, protože snižují potravní základnu pro semenožravé ptáky a savce.

„Nadměrná návštěvnost přírodovědně hodnotného území poškozuje lokality s výskytem zvláště chráněných druhů rostlin. Dalším důvodem je rušení klidu zvěře, zejména v době přivykání na lokality poblíž přezimovacích obůrek a v době říje,“ vysvětluje mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Zákaz vstupu do volného terénu od středy platí především ve II. zóně národního parku, kde se po zbytek roku mohou lidé pohybovat i mimo značené turistické trasy a cyklotrasy.

Mapa Krkonoš, kde je od 20. července do 15. října zakázaný vstup mimo značené cesty.

Zakázané lokality jsou například v okolí Vosecké a Luční boudy, Lysé hory, Kotle, pramene Labe nebo v Obřím dole. Mezi další lokality patří okolí Sněžky, Lví důl, Lesní, Dlouhý a Pomezní hřeben nad Malou Úpou, Dvorský les a okolí Černé a Světlé hory. V terénu jsou cedule v češtině, polštině a němčině. Za porušení vyhlášky hrozí sběračům pokuta až 10 tisíc korun.

Podle zkušeností ochránců Krkonoš si čeští turisté v minulosti na opakovaný zákaz zvykli a většinou ho respektují. Problémy však má KRNAP se sběrači z Polska.

„Zahraniční profesionální sběrači podnikali nájezdy na plochy zejména v blízkosti státní hranice,“ říká mluvčí.

Výletníků se změny nijak nedotknou, zákaz se nevztahuje na turisticky značené cesty a cyklotrasy.

„Vydané opatření v žádném případě neomezí běžné návštěvníky,“ potvrzuje Drahný. V nejpřísněji chráněné I. zóně národního parku stávající legislativa zakazuje pohyb mimo značené trasy celoročně.