Gynekologové v Hradci Králové začali operovat s lékařským robotem da Vinci,...

Gynekologové v Hradci Králové začali operovat s lékařským robotem da Vinci, první pacientce odstranili dělohu kvůli nádoru (3.6.2016). | foto: archiv Fakultní nemocnice Hradec Králové

Lékař operuje z kouta, ruce robota vidí ve 3D. Ženy vstávají druhý den

  • 4
Hradečtí gynekologové operují s novým robotem. Dvě pacientky, kterým odebrali dělohu kvůli nádorovému onemocnění, si chválily šetrný výkon. Z postele mohly vstát už druhý den. Přístroj od ledna využívají také urologové.

Lékaři z Porodnické a gynekologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové začali používat moderní lékařský robot da Vinci druhé generace. Nabízí desetkrát zvětšený 3D pohled do břišní dutiny a umožní přesnou manipulaci s nástroji.

Výrazně se také zkrátila doba rekonvalescence a snížilo riziko pooperačních komplikací. Místo velké jizvy mají pacientky jen čtyři či pět vpichů o průměru osmi milimetrů, mohou už druhý den po zákroku chodit a doba hospitalizace se jim zkrátí až o pět dní.

První pacientka podstoupila operaci s robotem minulý pátek, druhá ve středu. V obou případech šlo o odstranění dělohy kvůli nádorovému onemocnění a operace se obešly bez komplikací. Šlo o jedny z prvních zákroků tohoto typu v Česku.

„Cítím se opravdu výborně, nad očekávání. Shodou okolností jsem byla loni také na operaci břišní dutiny, kde jsem podstoupila celkový řez. Chodila jsem týden v předklonu, pak ještě doma šest týdnů. Dnes mám jen pět vpichů. Už druhý den po operaci jsem zcela samostatná,“ pochvaluje si Olga Dvořáková, která operaci podstoupila jako druhá pacientka hradecké gynekologie.

Gynekologové sestaví dva operační týmy

Fakultní nemocnice je teprve čtvrtým zařízením v Česku s nejmodernějším robotem. Po letech příprav ho koupila letos v lednu. Dosud ho využívali pouze odborníci z urologické a chirurgické kliniky (o onkologických operacích jsme psali zde). Umístěn je na centrálních operačních sálech.

„Zatím jsme měli asi dvacet operací urologických a několik chirurgických. Postupně pokračují školení dalšího personálu. Na gynekologii bychom chtěli mít dva operační týmy,“ říká vedoucí robotického centra porodnické a gynekologické kliniky Pavel Kopecký.

Robot se ovládá přes konzoli, která je v rohu operačního sálu, se samotnými rameny ji spojují optické kabely. Ty bleskově přenášejí instrukce k robotovi a 3D obraz k operatérovi, který jej vidí v desetinásobném zvětšení. Díky tomu může provádět jednotlivé úkony mnohem přesněji než při manuální operaci.

Na řadu míst by lékař při běžném zákroku vůbec neviděl. Robot je navíc přesnější než laparoskopie, která je další šetrnou alternativou ke klasické operaci. Teoreticky by operatér mohl být i v jiné místnosti, protože se zbytkem týmu komunikuje přes mikrofon.

„Robotické operování ale není zcela robotické, protože operuje vždy člověk. Je to spíše zařízení, které umožňuje přesnější pohyb nástrojů,“ vysvětluje Kopecký.

Lékaři museli projít školením. Nemocnice má také speciální simulátor, který se ke konzoli připojí, na něm lékaři trénují jednotlivé pohyby nástrojů, kamery a šití. Operovat však mohou až po přezkoušení v tréninkovém centru výrobce.

Kromě urologů, chirurgů a gynekologů, kteří přístroj užívají pro onkologické operace, by ho v nemocnici rádi využívali také specialisté z cévní chirurgie a z kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku.

Operace vyjde dráž, ale šetří pooperační výdaje

S dalšími indikacemi však musí nejprve souhlasit pojišťovny. Robotická operace je totiž oproti té klasické výrazně dražší, a to kvůli nákladům na koupi a údržbu zařízení. Zatímco běžná operace stojí jednotky až desítky tisíc korun, robotická přijde na 80 až 120 tisíc.

„To srovnání ale není úplně přesné. Musíme započítat také pooperační náklady, které jsou u klasické operace vzhledem k delší hospitalizaci a rekonvalescenci výrazně vyšší,“ upozorňuje vedoucí robotického centra.

Hradečtí gynekologové ročně operují zhruba sedmdesát karcinomů dělohy. Roboticky by jich chtěli provádět asi padesát. Zařadí se tak k západním zemím, kde je hysterektomie dělohy nejčastějším robotickým výkonem.

„Tam, kde se očekávají komplikace, robot je může zmírnit, protože operace je přehlednější, bezpečnější a nabízí lékaři větší možnosti,“ dodává Pavel Kopecký.

Lékaři představili robota začátkem roku: