Fakultní nemocnice Hradec Králové představila  nový intervenční radiologický...

Fakultní nemocnice Hradec Králové představila nový intervenční radiologický přístroj, který pomáhá při vyšetřeních a při zavádění kardiostimulátorů pacientům. (21. 1. 2014) | foto: ČTK

Operace srdce budou v Hradci nejbezpečnější ve střední Evropě

  • 2
Nejmodernější a nejbezpečnější péči ve střední Evropě budou mít pacienti ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, kteří dostanou nový kardiostimulátor. Tamní kardiologové jsou totiž první, kteří budou pracovat s novým přístrojem umožňujícím šetrnější operace srdce.

První interní klinika v úterý získala nový intervenční rentgenový přístroj, který výrazně sníží dávky záření a bude mnohonásobně přesnější. Hradecká nemocnice se tak stala prvním zdravotnickým zařízením ve střední a východní Evropě, které takový přístroj má.

RTG přístroj Philips Allura Centron

* Fakultní nemocnice v Hradci Králové je teprve 36. pracovištěm na světě, které pracuje s novým operačním stolem. Ten je jediný ve střední a východní Evropě.

* Představuje všestranný systém umožňující kardiologické, elektrofyziologické, neurologické a cévní vyšetření.

* Jeho velkou výhodou je výrazné snížení dávky rentgenového záření, je tedy v porovnání s dříve užívaným přístrojem k pacientům a personálu šetrnější.

"Získali jsme ho za zhruba 11,5 milionu korun, a to díky dlouhodobé výborné spolupráci s firmou Philips. Běžná katalogová cena je totiž kolem 14 milionů," uvedl lékař z hradecké kardiologie Miroslav Měšťan, jeden z hrstky kolegů, kteří budou s novým strojem pracovat.

Kromě Hradce Králové má stroj 35 nemocnic na světě. Pochvalují si ho například lékaři na klinikách v Indii nebo ve francouzském Toulouse. V našem regionu bude jen jeden, a to v hradecké fakultce.

Sníží se dávky rentgenového záření

Lékaři na I. interní kardioangiologické klinice ročně provedou kolem šesti set operací. Při nich jsou stejně jako pacient vystaveni rentgenovému záření. Nový operační stůl tuto zátěž na personál sníží.

"Byť na sobě máme ochranné pomůcky, i přesto jsme vystaveni záření. Když si vezmete, že tyto operace dělají jen čtyři lékaři, je to docela velká dávka, kterou do sebe v průběhu roku nachytáme," upozorňuje Měšťanův kolega Zdeněk Tušl.

Přístroj lékařům zároveň umožní rychlejší a přesnější práci. Při zavádění kardiostimulátoru do srdeční cévy ji doposud museli naplnit speciálním kontrastním roztokem, díky němuž se céva na obrazovce zvýraznila a oni do ní mohli zavést drátek od kardiostimulátoru.

"Roztok má samozřejmě vedlejší účinky, proto jsme rádi, že organismus pacientů už nebudeme muset zatěžovat ještě jím," vysvětluje Tušl další výhodu nového operačního zařízení.

Zavedení kardiostimulátoru trvá podle náročnosti operace a typu od deseti minut do dvou hodin. I tento čas by se díky novému přístroji měl zkrátit, tím se znovu sníží objem rentgenového záření, jemuž jsou pacient i lékařský personál vystaveni.

K větší přesnosti a rychlosti pomůže i displej se špičkovým rozlišením, které umožní ostře zobrazit i velmi drobné cévy. Lze ho proto použít i při cévních nebo neurologických vyšetřeních, která vyžadují velkou přesnost.

Přístroj nemocnice zaplatila z dotace od ministerstva zdravotnictví. "Jako každá nemocnice se samozřejmě potýkáme s penězi, kterých není nikdy dost. Naštěstí ale máme možnost čerpat různé dotace. Z těch se už sice nedají stavět nové budovy, ale můžeme je využít na nákup nového vybavení, jako v tomto případě," konstatoval ředitel fakultní nemocnice Roman Prymula.