Nová metoda operace tříselné kýly v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou (31.10....

Nová metoda operace tříselné kýly v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou (31.10. 2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Rychnovská nemocnice zavádí šetrnou operaci kýly, trvá jen čtvrt hodiny

  • 0
První čtyři pacienty s tříselnou kýlou ve čtvrtek operovali rychnovští chirurgové novou metodou. Tu dosud nabízeli jen lékaři v Prostějově a Semilech. Pacient může brzy odejít domů a takřka nehrozí návrat potíží.

Na chirurgickém oddělení nemocnice v Rychnově nad Kněžnou to ve čtvrtek vypadalo na malou slavnost, a to nejen podle chlebíčků a dortů.

Lékaři totiž pod dohledem operatéra Adolfa Grygy vyzkoušeli techniku ONSTEP, která ulehčí některým pacientům s tříselnou kýlou. Využívají k tomu speciální implantát z polypropylenu, který nemocným zpevní břišní stěnu a zabrání návratu kýly. Buňky totiž dokážou síťkou prorůst.

"Čtvrtkem počínaje se u nás tato metoda bude běžně používat u pacientů, pro které je vhodná. Pro nemocnici je výhoda, že cena implantátu není rozdílná oproti běžně používaným síťkám," říká primář rychnovské chirurgie David Wadie Shihata.

Operace trvá obvykle jen čtvrt hodiny

Lékaři obdivují hlavně rychlost, kterou je možné tříselnou kýlu napravit. Stačí prý jen patnáct minut. Prvním pacientem na sále je sedmadvacetiletý zaměstnanec špitálu, jenž si novou metodu vybral. Už před zákrokem však lékaři odhadují, že tak rychlí nebudou, protože operovaný má nadváhu, což kterýkoli zákrok komplikuje.

Napřed vyměřují podle šablony, kudy povedou řez. V malé ráně pak loví prsty, aby se zorientovali v tříselném kanálu. Pak si ještě pomáhají nití a přitahují si kvůli tuku potřebnou tkáň blíž.

"Vypadáme jak filipínští léčitelé, když pohmatem hledáme v ráně. Ale pacient při této operaci neztrácí krev a je to pro něj šetrnější," usmívá se primář prostějovské nemocnice Adolf Gryga, který na svém pracovišti operoval už kolem sedmdesáti pacientů a na zhruba čtyřicet operací dohlížel jinde.

I když jde pomaleji, přesto se první operace daří, s přípravou vyjde na čtyřicet minut. Chirurgové musí odstranit kýlní vak, rozstřiženou síťku navléknou kolem chámovodu a uloží ji do prostoru za stydkou kostí. Pak už jen zašívají. Pacient je uspaný, nakonec dostane ještě tlumicí obstřik a až se probere, dají mu tabletu s analgetikem. Bolest prý nebude velká, ale úplně bezbolestný zákrok to není.

Kýlou trpí hlavně muži, ročně jich v Rychnově operují přes sto

Tříselná kýla trápí zejména muže. Projevuje se jako boule a někdy bolí. Kýly patří k nejčetnějším zákrokům.

"Za rok operujeme přes sto tříselných kýl. Nejsložitější na této operaci je vyhmátnout chámovod," míní rychnovský chirurg Miroslav Markov.

Na zákrok čekal i Petr Němčanský z Olešnice, jemuž se kýla vrátila navzdory operaci před dvěma lety.

"Asi námahou v práci se mi kýla obnovila. Bolí to, při námaze víc. Je nebezpečí, že by mě to mohlo vyřadit z práce. Vůbec se operace neobávám, lékaři mi slibují 3D síťku," usmívá se sedmapadesátiletý pacient, jemuž slíbili návrat domů ještě v den operace.

Nová metoda je velmi šetrná

Metoda se šíří hlavně v Dánsku, Německu a Portugalsku. Oproti laparoskopii je levnější a pacienta tolik nezatěžuje.

"Populace stárne. Stále častěji se na chirurgických odděleních objevují pacienti s kýlou, ale současně s cukrovkou, vysokým krevním tlakem či selháváním ledvin. Operační zátěž při laparoskopii je pro ně vyloučená a výkon v celkové anestezii je u nich velmi rizikový, což platí i pro spinální anestezii. Tam může dojít ke komplikacím. Avšak tento výkon, tím že je krátký a třeba jen v lokální anestezii, je pro pacienta velmi šetrný," míní primář Gryga.

Podle něj je podstatné pro kteroukoli metodu u kýly, aby tkáně nebyly pod tahem. Nekvalitní jizva může povolit. Rychnovští lékaři operují kýly klasickým otevřeným způsobem - laparoskopicky - a nyní přidají i tento postup. Čekají zájem i od lidí ze širšího regionu.