Záchytka dává lidem při odchodu složenku i s návodem, jak se dál zachovat. Umožňuje jim i splátky, někdy tomu však lidé v odeznívající opilosti ani nevěnují pozornost.

Záchytka dává lidem při odchodu složenku i s návodem, jak se dál zachovat. Umožňuje jim i splátky, někdy tomu však lidé v odeznívající opilosti ani nevěnují pozornost. | foto: Profimedia.cz

Opilci dluží záchytce miliony. O takové pohledávky nestojí ani vymahači

  • 1
Záchytná protialkoholní stanice v Hradci Králové se potýká s obtížným vymáháním dlužných částek od svých nocležníků. Zaplatí totiž jen každý třetí a na ty ostatní tak vlastně přispívá každý obyvatel kraje.

Bezdomovci, chroničtí opilci nebo sociálně slabí lidé si často s dluhy hlavu příliš nelámou. A dvojnásob to platí o pohledávkách za noci strávené na protialkoholní záchytce.

Jen za pár let už má hradecká záchytka v pohledávkách přes čtyři miliony korun. Přestože z nich odvádí daň z příjmu, drtivá většina z nich je nedobytná.

"Snažíme se o co nejúspornější provoz, ale daň nám zatěžuje hospodaření. Za loňský rok jsme museli odvést státu přes 400 tisíc korun. Přitom vymáhání od klientů je dost problematické," říká ředitel Protialkoholní záchytné stanice v Hradci Králové Vlastimil Kyral.

Na platební příkazy dlužníci nereagují

Pobyt na záchytce stojí dva tisíce korun. Skončí tam ten, kdo v opilosti budí veřejné pohoršení, ohrožuje sebe nebo druhé, případně se dopustí trestné činnosti. Policie vozí na hradeckou záchytku lidi z celého kraje, případně sem některé doveze jen na vyšetření.

Opakovaně se sem dostávají hlavně lidi bez domova. "Naši klienti jsou nezaměstnaní, bezdomovci, sociálně málo přizpůsobiví, často s bydlištěm na magistrátu. Z dvaceti rozeslaných upomínek se jich víc než polovina vrátí, protože bydliště je neznámé. Je snadné vyhrát soudní řízení, ale tito lidé nereagují na platební příkazy, a tak poté zkoušíme exekuci," vysvětluje ředitel Kyral, podle něhož se daří vydolovat jen kolem 35 procent pohledávek.

Záchytka dává lidem při odchodu složenku i s návodem, jak se dál zachovat. Umožňuje jim i splátky, někdy tomu však lidé v odeznívající opilosti ani nevěnují pozornost. Podobný problém s neúspěšným vymáháním řeší i na jiných záchytkách.

Musí je doplácet jejich zřizovatelé. Hradecký kraj platí záchytce v posledních letech ročně šest milionů korun. Největší část spolknou výdaje na personál v nepřetržitě fungující službě, jen malá část jde na zdravotnický materiál.

"Hospodaření je v souladu s přijatým plánem, ale problém je v tom, že pohledávky jsou nedobytné. Není pro to řešení. Problém nastal v okamžiku, když jsme začali účtovat správně poplatky na stranu příjmů, i když jsou jen teoretické," uvedla krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD). Podle ní se tento postup v minulosti obcházel, ale kontrola finančního úřadu to kraji vytkla.

Kraj chtěl pohledávky prodat, ale neuspěl

Ministerstvo financí se však brání, že takové pohledávky si kraj může kompenzovat v celé výši. "Zákon o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů umožňuje poplatníkům tvořit daňově uznatelné opravné položky k pohledávkám," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Kraj se už pokusil prodat pohledávky dvěma zájemcům. Když se však firmy dozvěděly, že dluží opilci, raději od toho upustily. Navíc se záchytka obávala předat vymahačské firmě osobní údaje opilců.

Neuhrazené pohledávky po splatnosti dosahují na záchytce 4,064 milionu korun, před dvěma lety to bylo 2,718 milionu korun.

Stavem záchytky se zabýval i zdravotní výbor kraje. Ukazuje se, že v současném systému naskakují pohledávky každý měsíc.

Záchytná stanice v Hradci Králové

  • Působí již 20 let
  • Sídlí v nenápadné vilce na Novém Hradci Králové
  • Má nepřetržitý provoz, devět kmenových zaměstnanců a sedm lékařů na dohodu se střídá ve službách
  • Měsíčně ošetří kolem stovky případů, od ledna do poloviny května tudy prošlo 510 lidí

Situaci však zřejmě příští rok změní novely zákonů. Kraj očekává, že se tím upraví i placení daně. V budoucnu by navíc záchytky nejspíš měly patřit pod nemocnice a měnit se bude i zákon o ochraně před škodami způsobenými návykovými látkami. Ten je v současné době v připomínkovém řízení a vláda jej dostane do konce června.

Záchytná stanice už letos řešila 615 případů

"Rozhodně se neuvažuje o tom, že by se zdravotní služby poskytované na záchytné stanici hradily ze zdravotního pojištění. Ministerstvo zdravotnictví řeší financování pouze tím, že dává krajům povinnost zajišťovat záchytnou službu, následně pak stanoví, kdo ji hradí, tedy osoba umístěná na záchytné stanici," sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

Od začátku roku do poloviny května řešila hradecká záchranka 615 případů, i když ne každý zde nocoval. Celkem zde bylo 445 mužů a 65 žen. Pokud jsou zde cizinci, pak hlavně ze států na východ a na sever od Česka, pobývají tu i žadatelé z pobytového střediska v Kostelci nad Orlicí.

Nejrušnější dny bývají pátek, sobota i pondělí, najednou tu pak přenocuje až osm lidí. K rekordmanům patří muž se 76 pobyty, jedna z mladších žen zde přenocovala osmdesátkrát.

Budova má co nejúspornější vybavení, mříže na dveřích, v ordinaci raději upustili od počítačů, místo nich je tu jen starý psací stroj. Velkou obměnou tu však musí procházet lůžkoviny.

Když je někdo agresivní, dostává zklidňující injekci, někdy kvůli tomu lékaři volají policejní asistenci. Ven se lidé dostanou až potom, co úplně vystřízliví. O něco mírnější jsou lékaři k těm, kdo třeba jen usnuli na chodníku.