Magistrát v Hradci Králové

Magistrát v Hradci Králové | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Opozice kritizuje stránky Radnice. Tvoří fiktivní ideální město, tvrdí

  • 6
Opozice začala vyžadovat prostor v radničním tisku, který Hradečáci dostávají jednou týdně do svých schránek. Redakční rada městského časopisu jim chce dát dva odstavce za měsíc, jim se to ale zdá málo.

Cenzura, hlásná trouba koalice a tvorba iluze dokonalého města. Takové názory zní z opozice v Hradci Králové směrem k tamnímu radničnímu zpravodaji Radnice, který magistrát dodává obyvatelům města jednou týdně do jejich schránek.

Členům opozice došla trpělivost po novele tiskového zákona, která by měla čtenářům radničních periodik zaručovat objektivní a vyvážené informace také tím způsobem, že umožní všem zastupitelům publikovat své příspěvky.

Jenže to se podle opozičního sdružení Změny pro Hradec a Strany zelených s Podporou Pirátů prý neděje. „Jako jediní jsme zkoušeli posílat své příspěvky. Začali jsme vyžadovat, aby radniční noviny Radnice nebyly hlásnou troubou primátora Finka a jeho party, neboť zákonně máme právo na publikaci příspěvků,“ míní Martin Hanousek.

„Dali hlavy dohromady, jak vyhovět zákonu, ale v cenzuře jiných názorů pokračují. Navrhují připustit příspěvky opozice jedenkrát za měsíc, tedy jednou za čtyři vydání v rozsahu tisíc znaků textu. Je to cenzura rozsahem, neboť na tak malém prostoru se nevyjádříte,“ tvrdí Hanousek.

Nenašli jsme výklad, co je přiměřené, tvrdí mluvčí

Kvůli změně zákona, díky níž by se do týdeníku mohly dostat i hlasy opozice, jež má v zastupitelstvu 15 ze 37 členů, nedávno zasedla redakční rada Radnice. K ní mohly zastupitelské kluby vznášet své návrhy.

„Podle nového kodexu bude doporučený rozsah příspěvků zastupitelů maximálně 1 250 znaků včetně mezer, což je asi 20 řádků. Četnost příspěvků bude 12 ročně, maximálně však dva měsíčně za každý politický subjekt v zastupitelstvu,“ vyjmenovává nově dohodnutá pravidla mluvčí radnice Magdaléna Vlčková.

Město si podle ní dokonce ze Sněmovny vyžádalo bližší údaje, které by pomohly pravidla pro vydávání radničního tisku více upřesnit.

„Nenašli jsme bohužel bližší výklad přiměřenosti, počet znaků, ani třeba procentuální vyjádření. Rozhodně nemáme v úmyslu nikoho omezovat, jde jen o to, že v Radnici je málo místa a poptávka po zveřejnění extrémně vysoká,“ popisuje Vlčková.

Opozice tvrdí, že zpravodaj je jen hlásnou troubou současné koalice. Ta však oponuje, že v posledních letech staví spíše na informačním a servisním charakteru. „V minulosti lidé Radnici často vyhazovali do krabic pod schránkami. To se nyní změnilo. Pokud je v článcích zmíněn politik z vedení města, pak jen v přímých řečech týkajících se tematiky, za níž má na radnici odpovědnost,“ hájí periodikum mluvčí radnice.

Radniční list se bude řídit novým kodexem

Opozice to však vidí úplně jinak. „Radnice tvoří fiktivní ideální město, což je průšvih. Jako příklad uvedu článek o plánované křižovatce Koruna za 127 milionů korun. V Radnici vyjde informace o tom, že se tam postaví super křižovatka a je to doplněné citacemi vedení města. Už tam však nezveřejní, že na zastupitelstvu kvůli ní byla velká diskuse, protože jsou také zastupitelé, kteří s tím nesouhlasí a mají své argumenty,“ vysvětluje Hanousek.

Nový kodex radničního listu budou muset v brzké době schválit radní. „My jsme navrhovali, aby byla komentářům zastupitelů věnovaná jedna strana, která by byla rozdělená na čtyři oddíly, na nichž by se postupně mohly prostřídat všechny zastupitelské kluby, jichž je osm,“ popisuje Hanousek návrh.

Dodává, že pokud by nějaká strana nechtěla psát komentář, mohli by prostor využít třeba i úředníci z různých odborů.

Podle mluvčí Vlčkové však redakce Radnice od začátku platnosti novely tiskového zákona eviduje jen jediného zájemce o publikování článku.

„Je jím Adam Záruba (ZpH). Po dohodě s autorem se s jeho vydáním počká na schválení úpravy kodexu zastupitelstvem,“ dodává mluvčí.