Přesunutí

Přesunutí | foto: Michal Klíma, MAFRA

ČSSD a KSČM chtějí krajské zastupitelstvo v době, kdy opozice nemá čas

  • 14
Všechny strany, které se v novém zastupitelstvu Královéhradeckého kraje ocitly v opozici, tvrdí, že koalice ČSSD a KSČM zlomyslně poškozuje. Chce totiž přesunout zasedání krajských zastupitelů ze čtvrtka na pondělí. Polovina z 22 opozičníků má však v pondělí úřední dny na radnicích.

Když sociální demokraté jako vítězové krajských voleb oznámili koaliční sňatek s komunisty, opozice se předháněla v protestech. A nyní - jen pár dnů před premiérovým zasedáním krajského zastupitelstva - povstala znovu.

Důvodem je den, kdy se ustavující schůze včetně volby hejtmana a rady koná: pondělí. Přesná polovina z 22 opozičníků je totiž ve vedení měst - většinou jako starostové, je mezi nimi však i primátor Hradce a jeho náměstci.

Pondělky přitom mají na svých radnicích zavedené jako úřední dny. Opozice se nyní obává, že ČSSD prosadí návrh, aby se v pondělí konalo každé krajské zastupitelstvo.

Krajská opozice ve vedení měst

Starostové a primátor

  • M. Berdychová (Vých.), Holovousy 
  • Rudolf Cogan (TOP 09), Nová Paka 
  • Zdeněk Fink (Koal.), Hradec Králové 
  • Pavel Louda (ODS), Nový Bydžov 
  • Milan Maček (Vých.), Borohrádek
  • Jan Sobotka (TOP 09), Vrchlabí
  • Pavel Šubr (TOP 09), L. Bělohrad
  • M. Uchytil (Koal.), Chlumec n. C.
  • Miroslav Vlasák (ODS), Žacléř

Náměstci primátora 

  • Anna Maclová (Koal.), Hradec 
  • Jindřich Vedlich (TOP 09), Hradec

"Je to opravdu problém. Pondělky a středy na radnicích sloužíme lidem do roztrhání těla. Je to jasný naschvál sociálních demokratů, zkrátka účelové a nikoli vstřícné gesto," rozčiluje se starosta Nového Bydžova Pavel Louda (ODS), jenž ve volbách dostal 1 262 preferenčních hlasů.

"Ano, lze to vyložit i jako pokus o oslabení opozice. Dává to příčinu ke spekulacím, zvlášť když ČSSD tento krok nezdůvodnila," domnívá se politolog z hradecké filozofické fakulty Jan Outlý.

Franc je přesvědčen, že si nemají "rebelové" proč stěžovat

I když si protestující starostové hodlají postěžovat přímo na pondělním jednání zastupitelstva, hejtman Lubomír Franc je přesvědčen, že stěžovat si "rebelové" nemají proč.

"Myslím, že k protestům není důvod i vzhledem k frekvenci zasedání krajského zastupitelstva. Uvolnit se na jeden den v měsíci by nemělo činit žádnému starostovi potíže. Na každém úřadu navíc musí fungovat zastupitelnost," domnívá se Franc.

O tom, že i mezi vzbouřenci se najde výjimka, vypovídá názor starosty Nové Paky Rudolfa Cogana (TOP 09 a Starostové). Rovněž on však upozorňuje, že jde o účel.

"Jsem připraven na nejrůznější obstrukce. Jestli svolají schůzi na půlnoc, já klidně přijdu, protože na naschvály jsem přichystaný," směje se Cogan.

Ze všech sil naopak protestuje Pavel Bělobrádek (Koalice pro Královéhradecký kraj), který přitom na radnici či obecním úřadě nepracuje.

"Jak jsem pochopil, z pondělků by se mělo stát pravidlo. Je jasné, že mnoha zastupitelům to výrazně zkomplikuje jejich práci, a jasné je rovněž to, proč k tomu kroku došlo. Pondělky jsou evidentně kvůli čtyřem sociálním demokratům, kteří jako senátoři sedí na dvou židlích a ten den mají volno. Je to i určitá forma arogance vůči zastupitelům, kteří jsou starosty či zastupiteli," zdůrazňuje předseda KDU-ČSL, který na premiérovém krajském zastupitelstvu hodlá kandidovat na post hejtmana proti Francovi z ČSSD.

Roztrpčení neskrývá ani primátor Hradce

Koalice, kterou drží těsná většina jediného hlasu, má ve svých řadách pouze dva starosty a jednoho místostarostu.

Roztrpčení z nepříjemné změny neskrývá ani hradecký primátor Zdeněk Fink.

"Rozhodně mi to není jedno. Je správné, že starostové sedí v krajském zastupitelstvu, ale je špatné zasedat zrovna v úředních dnech radnic. Myslím si, že naděje na změnu není, musíme se zkrátka přizpůsobit," přemýšlí primátor.

"Já nemám úřední dny pouze v pondělí a středu, ale každý den včetně víkendů. Plán zastupitelstva teprve bude projednáván, ale popravdě by mi nevadilo žádné pondělí," argumentuje přitom starosta Náchoda Jan Birke z ČSSD.

Na ustavujícím zasedání si na pravidelné schůzovní pondělky chce stěžovat i starosta Borohrádku Milan Maček (Východočeši). "Mám zcela zásadní výhrady. My potřebujeme být lidem na úřadech k dispozici. Samozřejmě je to pokus oslabit opozici," rozčiluje se.

Změnu však obhajuje hejtman. "Došlo ke změně rytmu zasedání zastupitelstva a částečně i krajské rady. Oba tyto volené orgány kraje budou zasedat v pondělí. Domníváme se, že tato drobná organizační změna přispěje k hladšímu průběhu jednání," vysvětluje Franc.

Lídryně Východočechů Martina Berdychová stále ještě doufá, že schůzovní pondělky se nestanou krajským pravidlem. "Sociální demokraté by se měli ptát na názor všech zastupitelů a ne jen těch ze své strany. Kdyby zasedání měla být vždy v pondělí, určitě proti tomu vystoupíme," upozorňuje Berdychová.

S názorem, že se ČSSD se pokouší prosadit změnu kvůli čtyřem senátorům, se ztotožňuje starosta Lázní Bělohradu Pavel Šubr (TOP 09 a Starostové). "Těm senátorům asi nevyhovuje jiný den. Avšak není to rozumné a podle mě jednoznačné není rozumné být současně senátorem a uvolněným funkcionářem krajského zastupitelstva," rýpl si Šubr.