Ciferník věžních hodin z jičínského kostela sv. Ignáce z Loyoly. | foto: Martin Mezera

Oprava hodin se možná protáhne. Jičín zjišťuje, zda nejsou památkou

  • 1
Oprava historických hodin na nejstarším jičínském kostele svatého Ignáce z Loyoly, která má začít na jaře, bude stát necelý jeden milion korun. Radnice teď zjišťuje, zda hodiny ve věži kostela nejsou kulturní památkou, což by mělo vliv na způsob technického řešení.

Jičín řeší neobvyklý problém. Zdejší kostel je ve vlastnictví římskokatolické farnosti - arciděkanství Jičín, avšak hodiny jsou města. Aby je mohla radnice opravit, musí nejdříve zjistit, do jaké míry jsou památkově chráněné.

„Rada města schválila podání žádosti na ministerstvo kultury o vyjádření, zda věžní hodiny na kostele sv. Ignáce jsou, nebo nejsou kulturní památkou. Kostel totiž nemovitou kulturní památkou je,“ uvedla mluvčí jičínské radnice Magdaléna Doležalová.

Historické hodiny chce město opravit při třetí etapě rekonstrukce věže kostela. Podle předběžných odhadů bude obnova původního hodinového stroje stát okolo půl milionu korun a dalších asi 150 tisíc půjde na zhotovení repliky ciferníků.

„Pokud se ukáže, že hodinový stroj je kulturní památkou, bude se muset při rekonstrukci postupovat tradičními postupy. V případě, že hodiny kulturní památkou nejsou, je možná i varianta částečného nahrazení současného stroje novějšími komponenty, abychom je uvedli do chodu. Obnova hodin by v druhém případě nebyla tak složitá,“ řekla Doležalová.

Věžní hodiny z kostela sv. Ignáce sestávají z kovaného železného hodinového stroje, který restaurátor, akademický sochař Petr Skála, jenž vypracoval první posouzení hodin, datuje do první poloviny 18. století, možná ještě do konce 17. století.

„Od stroje vedou rozvody ke třem ciferníkům. Odbíjení zajišťují cimbály umístěné v lucerně střechy věže,“ uvedl vedoucí oddělení státní památkové péče Městského úřadu v Jičíně Martin Mezera.

Kvůli památkové ochraně by se oprava zdržela

Vyjádření ministerstva by radnice měla dostat nejdříve do tří a nejpozději do šesti měsíců. Odhadovaná půlmilionová částka na obnovu hodin počítá s variantou, že by ministerstvo hodiny označilo za kulturní památku. V tom případě však není jisté, že by se rekonstrukce hodinového stroje do původního stavu příští rok stihla. Radnice by ovšem mohla zažádat ministerstvo kultury o dotaci.

Co se týče ciferníků, bude možné vyhotovit zcela nové.

„Původní totiž podle památkářů nelze použít, protože jsou již značně zkorodované. Připadá v úvahu, že ten, který bude v nejlepším stavu, by se mohl zrestaurovat a poté být vystaven v muzeu. Na věž budou každopádně umístěny repliky,“ uvedla Doležalová.

S opravou hodin se počítá v průběhu příštího roku, aby ještě bylo možné využít lešení na věži, které zde má být v další etapě její rekonstrukce.

Stroj věžních hodin z jičínského kostela sv. Ignáce z Loyoly.

„Oprava hodin bude probíhat zvlášť. Zatímco hodiny jsou města, kostel patří církvi. Rádi bychom využili toho, že tam bude lešení,“ upozornila Doležalová.

Z jedné strany věže ciferník nebude

Na třetí etapu jsou v plánu další vnitřní úpravy stavby a nová fasáda věže. Podle názorů památkářů zůstanou na věži jako rarita pouze tři ciferníky.

„Z jedné strany, od jezuitské koleje, na hodiny totiž není vidět, tudíž by zde byl ciferník zbytečný,“ uvedla Doležalová. Hodinový stroj ve věži kostela sv. Ignáce v centru Jičína patří mezi nejstarší v Královéhradeckém kraji.

Oprava hodin souvisí s celkovou rekonstrukcí věže gotického kostela svatého Ignáce z Loyoly, která začala loni. Koncem listopadu jeřáb vrátil na vrchol věže mědí oplechovanou 13 tun vážící kupoli, kterou řemeslníci na nádvoří jičínského zámku opravovali několik měsíců (podrobnosti najdete zde).

Před usazením kupole zedníci odbourali a znovu postavili asi výškový metr římsy. Uvnitř kupole našli historické dokumenty, které se tam dostaly při poslední rekonstrukci v 19. století. Usazením kupole skončila druhá etapa oprav, která vyšla na 1,6 milionu korun. Tři sta tisíc poskytlo město, 100 tisíc římskokatolická farnost a 1,2 milionu korun přišlo z ministerstva kultury.

V příštím roce bude následovat poslední etapa, kdy přijde na řadu fasáda věže, vnitřní úpravy a oprava hodin.