Nasvícené historické náměstí v Novém Městě nad Metují.

Nasvícené historické náměstí v Novém Městě nad Metují. | foto: Michal FantaMF DNES

Náměstí v Novém Městě má atmosféru, není na něm ale vidět pod nohy

  • 1
Noční pohled na historické náměstí v Novém Městě nad Metují je velmi působivý. Projekt totiž vsadil na romantickou zšeřelou atmosféru - světla míří jen na několik hlavních památek. Uprostřed, kde smějí parkovat auta, však nejsou žádné lampy. Části místních se to nelíbí. Památkáři to ale měnit nechtějí.

"Vprostřed náměstí je tma a chtělo by to nějaký kandelábr, který tu kdysi byl, jenže teď ho sem zpátky nepovolí. Jeden pán tam nedávno upadl, vypadalo to nejdřív na mrtvičku, ale vlastně jen zakopl. Museli jsme si svítit autem, když jsme mu chtěli pomoct. Kdyby někoho uprostřed zmlátili, ani se o tom nikdo nedoví," říká majitel hostince na náměstí Zbyněk Paďour.

Náměstí v Novém Městě nad Metují

  • radnice jej rekonstruovala od března 2009 do května 2011 
  • náklady na opravu náměstí dosáhly zhruba 50 milionů Kč
  • evropskou dotaci ve výši 92,5 % poskytl regionální operační program Severovýchod na rozvoj měst
  • stavbu zdržel nález historické studny ze 16. století, která je novou atrakcí
  • radnice dosud řeší osvětlení, dopravní značení, přecházení chodců i odvodnění náměstí
  • chce zavést parkovací kotouče, parkování by bylo zdarma, ale jen po dvě hodiny, město totiž nesmí vybírat parkovné kvůli dotaci ještě čtyři roky

Další podnikatel sice není příznivcem velkého osvětlení, ale i on by na ploše náměstí přisvítil. "Uprostřed je totální tma, což vadí hlavně místním. V podloubí je bílého světla zase až moc," míní majitel kavárny Martin Teplý.

Uprostřed náměstí se nesvítí. Silné osvětlení míří na dominantu zámku, kostela a na severní frontu domů. Nasvícené jsou také oba historické sloupy a pak už jen korzo na podloubí. Přímo v dláždění svítí ještě drobné kostky, které upozorňují chodce třeba na obrubníky. Silnice první třídy, která náměstím napříč prochází, dostala v historickém jádru výjimku na způsob osvětlení.

Zastupitelé se začali znovu zabývat světlem na náměstí, jenže kvůli požadavkům památkářů tam stožáry nepřicházejí v úvahu a světla na fasádách taky ne. Oslovený odborník nenašel žádné východisko.

Památkáři chtějí udržet dohodnutou koncepci

Pokud by se město chtělo vrátit k původním kandelábrům, je zase potíž v tom, že nebyly namalované v projektu postaveném za evropské dotace. Zásadní je, že hotová stavba musí zůstat pět let ve stejné podobě, jak byl schválený projekt.

"Náměstí je potemnělé, ale kdybychom něco změnili, museli bychom vrátit 50 milionů korun dotace a to by nebylo správné. Teď to není na pořadu dne," tvrdí radní Jiří Hladík (VPM). Ač s tím část nynějších zastupitelů příliš nesouhlasí, památkáři se drží původní koncepce úprav náměstí.

"Koncepce se tu projednávala dlouhá léta a my ji chceme udržet. Jako památkáři jsme s osvětlením náměstí spokojeni a nechápeme, že město razantně změnilo názor. Lidé měli zřejmě jiná očekávání a podoba náměstí je překvapila," říká památkářka Radka Škaldová z odboru výstavby na novoměstské radnici.

Lidé jsou nadšeni atmosférou náměstí

Původně navržené osvětlení na náměstí nejdřív příliš oslňovalo řidiče a náhradní svítící kostičky v dlažbě prostor moc neosvětlí. "Osvětlení je třeba vyřešit, protože to ovlivňuje i parkování. V noci je to na náměstí s parkováním složité," podotýká opoziční zastupitel Petr Neumann (KDU-ČSL).

Podle některých zastupitelů nejde o nic zásadního. "Vidím tam spíš problém u dodavatele, město se snaží problémy řešit. U tak velkého projektu se objeví vždy," míní opoziční zastupitelka Zdeňka Pfeiferová (ČSSD).

Současná podoba nasvíceného náměstí má ale i své příznivce. "Náměstí se mi vždycky líbilo a zamlouvá se mi i dnes, i když tady parkuje dost aut. Nepřipadá mi, že by tu v noci bylo málo světla," říká obyvatelka Nového Města Renata Svobodová (ODS).

Podobně smýšlí i místostarostka Bronislava Malijovská: "Mně se osvětlení líbí a i lidé, kteří přijíždějí, jsou nadšeni atmosférou. Ale jsou i jiní s opačným názorem."

Náměstí je zvláštní tím, že je městskou památkovou rezervací, zároveň přes něj vede silnice první třídy a počítá se tu s velkým množstvím parkujících aut. Město si pro rekonstrukci vybralo projekt svého dnes už nežijícího architekta Zdeňka Tomka, podle jehož návrhů vznikla i podoba okolních uliček Na Zadomí.

Na náměstí zrušil původní záhony, protože na středověkém rynku také nebývala zeleň, a pro chodce vyčlenil vyvýšenou dlažbu před frontami domů. Parkovací místa a silnice zabírají vnitřek náměstí.

Rok od skončených oprav se kvůli náměstí řeší řada dalších otázek. Schází tam dosud dopravní značení, takže řidiči tam parkují zcela libovolně a strážníci na ně nemohou. Chybí také bezpečná místa, kudy by děti mohly přecházet silnici třeba při cestě do základní umělecké školy. Lidé v domech okolo náměstí mají dosud i potíže se zatékáním do sklepů, což se radnici zatím nepodařilo vyřešit.