Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem

Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Okolo betléma vyroste operační sál, lidé uvidí restaurátory oknem

  • 1
Za týden se rozeběhne dlouho připravovaná generální rekonstrukce třebechovického Proboštova betléma. Vůbec poprvé ho odborníci rozeberou do posledního šroubku. Na kompletní restaurování stoleté památky mají necelý rok.

Unikátní Proboštův mechanický betlém by se měl naposledy pohybovat v úterý 16. června. Pak se jeho motor zastaví a na památku z roku 1882 se vrhne tým restaurátorů. Nejprve musejí odstrojit kulisy a figurky, aby se dostali k samotné mechanice, která je hlavním důvodem rozsáhlé opravy za více než sedm milionů korun. Práce budou postupovat od levého horního rohu, který je z celé památky nejmladší.

„Půjdeme vlastně proti směru času. Odhadujeme, že v těchto místech Probošt sestrojení betlému ukončil,“ říká vedoucí restaurátorského týmu Tomáš Bárta.

Jeho skupina čítá přes deset odborníků. K dispozici má i řadu externích poradců. Opravovat budou především unikátní mechaniku a konstrukci, která je v havarijním stavu. Některá ozubená kola mají vylámané zuby, část pohyblivých pásů je přetržena.

„Betlém zatím nebyl celkově restaurován. Vždy se prováděly jen dílčí zásahy vyvolané aktuálním stavem nějaké části mechanismu. Teď však bude zkontrolována každá jednotlivá součástka,“ vysvětluje Tamara Baudyšová z Národního památkového ústavu.

Samotný betlém se po dobu opravy nehne z místa. Odborníci však mají připravené bílé panely, kterými památku obklopí a vytvoří tak obdobu operačního sálu, v němž bude většina prací probíhat. Muzeum přitom bude žít dál vlastním životem.

„Příčka bude částečně z plexiskla, takže návštěvníci přes něj budou moci vidět, jak restaurátoři pracují. Vedle bude monitor, na kterém uvidí klasický výklad. Ten bude díky videu daleko podrobnější. Lidé na monitoru uvidí i scény, které nejsou z pohledu návštěvníků běžně viditelné,“ popisuje omezený provoz po dobu restaurování památky ředitelka třebechovického Muzea betlémů Silvie Dušková.

Ještě zajímavější podívaná se však bude odehrávat za průhlednou stěnou. Ani samotní restaurátoři přesně nevědí, co je po rozebrání betléma čeká. V minulosti se památka dočkala jen dílčích oprav. Bez kompletního rozebrání se totiž restaurátoři dostali ke třetině, maximálně k polovině převodů. Ani sondy neodhalily stav některých centrálních částí.

„Já myslím, že by nás nemělo nic překvapit. Nenašli jsme ani žádné požerky od červotoče,“ mírní napětí Dušková. Za jejího působení se už s betlémem dvakrát hýbalo. V roce 2011 se stěhoval ze staré budovy muzea do depozitáře a o dva roky později na současné místo (více čtěte zde).

Náklady na generální opravu památky převýší sedm milionů korun; 5,7 milionu získaly Třebechovice pod Orebem, kterým betlém patří, z Norských fondů.

„Třemi sty padesáti tisíci korunami přispěl kraj a zbytek zatím platíme z městského rozpočtu. Oprava by měla být hotová na konci března příštího roku. Dotaci musíme dočerpat do konce dubna,“ uzavírá třebechovický starosta Jiří Němec.