Mnohé cesty opravují kameníci ručně, původní technologií štětování, která je zárukou, že takto opravené cesty zůstanou v pořádku dlouhá léta.

Mnohé cesty opravují kameníci ručně, původní technologií štětování, která je zárukou, že takto opravené cesty zůstanou v pořádku dlouhá léta. | foto: Archiv KRNAP

V Krkonoších opravili sedmdesát kilometrů cest, některé i štětováním

  • 5
Správa KRNAP dělá vše pro to, aby do českých nejvyšších hor dostala co nejvíc turistů. Letos v Krkonoších opravila více než 71 kilometrů cest, lidé tak budou moci využít nové chodníky, stezky i svážnice.

V Krkonoších má bohatá síť cest a stezek stovky kilometrů a díky ni jsou hory dostupné návštěvníkům i místním obyvatelům. 

"O většinu cest, zejména v hřebenové části hor, se staráme my. Stejně jako všechno, i povrch cest stárne a postupně se vlivem klimatu a užíváním ničí. Proto se snažíme udržovat cesty v dobrém stavu. V letošním roce se nám podařilo opravit celkem 71 kilometrů cest a chodníků. Do těchto prací jsme investovali necelých 18 milionů korun," uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

"Mnohé cesty opravujeme ručně, původní technologií štětování, která je zárukou, že takto opravené cesty zůstanou v pořádku dlouhá léta," dodal.

Takto cestáři zrekonstruovali například turistický chodník na Obřím hřebeni pod Sněžkou nebo Jantarovou cestu u Luční boudy  (více čtěte zde).

Půl kilometru dlouhý úsek cesty byl už v zoufalém technickém stavu. Při štětování se kameny z původní cesty znovu vykládají jeden vedle druhého, jako když se naležato staví zeď.

Správa dále opravila dva mosty, jeden přes Dobytčí potok v Malé Úpě a druhý přes Jizerku na Dolních Mísečkách, celkem za 636 tisíc korun. Opravy financuje Správa KRNAP za přispění fondů Evropské unie.