Na opravy čeká nejzanedbanější část kláštera v Broumově. Klášterní kostel sv. Vojtěcha a prelatura už dostaly nové fasády. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Stavaři mají rok na opravy kláštera v Broumově. Poslouží vzdělání

  • 0
Benediktinské opatství vybralo firmu Hochtief CZ na opravy části kláštera v Broumově za 250 milionů korun. Památkáři z výběru příliš nadšeni nejsou. Broumovští však tvrdí, že projekt připravili dobře.

Benediktini v pátek ukončili oslavy 800 let působení na Broumovsku a současně začínají přestavovat nejzanedbanější část kláštera v Broumově.

Stavební dělníci mají opravit do příštího listopadu asi pětinu vnitřních prostor a klášterní zahradu s drobnými stavbami.

Z výběrového řízení vzešla jako vítěz firma Hochtief CZ. Ta na sebe upozornila ve velké zakázce v Litomyšli, když vyčlenila málo peněz pro archeology. Opatství s ní už uzavřelo smlouvu.

Klášter čeká nejrozsáhlejší oprava za sto let

"Pro broumovský klášter budou zahájené stavební práce největší investicí za posledních víc než sto let," řekl správce kláštera Přemysl Sochor.

Klášter v Broumově

* benediktini získali Broumovsko a Policko začátkem 13. století
* původně vybudovali tvrz, středověký klášter vyhlížel jako hrad
* zásadní přestavba začala po požárech, rebelii a morové ráně v druhé půli 17. století za opatů Tomáše Sartoria a Otmara Zinka, působili zde architekti a stavitelé Carlo Lurago, Martin Allio, otec a syn Dientzenhoferové
* klášter představuje ucelený soubor dokumentující vývoj barokního slohu, nyní je národní kulturní památkou
* do roku 1939 byl Břevnov a Broumov jedno opatství, z politických důvodů se za války rozdělilo, německá komunita odešla po 2. světové válce do bavorského Rohru, klášter se pokusili osídlit čechoameričtí bratři z Lisle u Chicaga, ale byli vypovězeni roku 1948
* v 50. letech sloužil klášter k internaci kněží a jako archiv vnitra, později jej obývaly dominikánky
* po roce 1989 se vrátil řádu, slouží turistům, sídlí zde muzeum

Evropská unie a stát poskytly klášteru dotaci 248,5 milionu korun. Ta obnáší opravy ve dvou křídlech kolem severozápadní věže, obnovu klášterní zahrady a také vybudování vzdělávacího a kulturního centra.

Stavební práce dosáhnou 170 milionů, další peníze půjdou na mobiliář, platy, projektovou dokumentaci a průzkumy. Firma chystá přes zimu přípravné a bourací práce, v sezoně bude pracovat venku.

Firmy vypadly z výběrového řízení, zbyla jedna

Do soutěže se přihlásilo sedm firem, které doložily kvalifikační předpoklady, v druhém kole podaly cenové nabídky jen čtyři z nich.

"Ze čtyř uchazečů byli tři vyloučeni. Jeden měl chyby v harmonogramu prací, dva v nacenění," popsala koordinátorka projektu Libuše Růčková.

Památkáři se z vítězství velké firmy příliš neradují. "Stavební giganti obecně nejsou pro památky úplně ideální. Neštěstím je hlavně zákon o veřejných zakázkách s kritériem nejnižší ceny. Kvalita jde stranou a dost těžko se to hlídá," posteskl si jeden z památkářů pod podmínkou anonymity.

Firma v Litomyšli neodhadla rozpočet

Před dvěma lety se firma dostala do potíží během rozsáhlé zakázky za 400 milionů korun na zámeckém návrší v Litomyšli, když vyčlenila na archeologický výzkum jen pět milionů korun a město pak muselo z rezervy projektu poslat archeologům navíc dalších dvacet milionů.

Návrší v Litomyšli nabralo zpoždění, bude hotové zřejmě až příští rok v srpnu.

"Jestliže jde o zakázku velkého rozsahu a v historických objektech, mohou se objevit vícepráce podle konkrétního místa. Není to novostavba. Proto si netroufám tvrdit, že by šlo v našem případě o podhodnocenou zakázku," uvedl místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar.

Podle něj narážel projekt i na to, že padaly vlády a úředníci měli problém, kdo o něm může rozhodovat.

V Broumově si myslí, že obnovu kláštera připravili dobře. "Restaurátorský průzkum a archeologický výzkum proběhly v Broumově už vloni v letních měsících," ohradila se Libuše Růčková.

"Případný výskyt víceprací nedokáže stoprocentně zaručit nikdo a na žádné stavbě. Všechny naše odpovědnosti, povinnosti a záruky jsou zakotveny ve smlouvě o dílo a souvisejících dokumentech," poznamenal mluvčí Hochtief CZ Michal Talian.

Stavební ruch se v klášteře v Broumově projeví hlavně uzavřením zahrady pro návštěvníky od 1. prosince. Prohlídkové okruhy uvnitř kláštera však budou přístupné.

Vybudují centrum pro vzdělání a kulturu

V opravených prostorech vznikne Vzdělávací a kulturní centrum. To chce lidem nabídnout semináře, kurzy a workshopy.

Do institutu krásných umění by mohli přijít na výuku malby, hudby, divadla či fotografie. Další institut by chtěl přilákat zájemce o přírodovědné vzdělávání, protože Broumovsko leží přímo v chráněné krajinné oblasti s řadou zajímavostí v terénu.

V klášteře vzniknou učebny, sály či nahrávací sál, obnovou projde taky řada chodeb. "Po devastaci stavby v dobách komunistického režimu včetně zničení a rozkradení mobiliáře znamená tato investice obnovu nejvíce zničených částí kláštera," řekl správce kláštera Sochor.

V zahradě projdou opravami všechny stavby. Jde o kuchařův dům, zahradníkův dům, kuželník, barokní kašnu a vodárenskou věž. Největší zásah čeká drobné stavby podél zdi u Schollova parku. Garáže a dřevníky se budou bourat a nahradí je nový sál pro divadla a koncerty.

Provoz centra bude záviset na grantech i darech mecenášů. "Spolupracujeme s Agenturou pro rozvoj Broumovska, která už pořádá v klášteře koncerty a divadla. Přál bych si, aby klášter žil a byl otevřený. Je v něm i mohutný hudební archiv, který bude možné využít," připomněl převor-administrátor Petr Prokop Siostrzonek, který má na starosti klášter v Břevnově i Broumově.

Kraj umožnil rozjezd celého projektu tím, že poskytl půjčku pět milionů korun na pořízení projektové dokumentace. Broumovští se už dřív pokoušeli získat pro klášter dotaci, ale neuspěli.

Klášter získal peníze z integrovaného operačního programu Vracíme památky do života u ministerstva kultury.